412

ظرفیت ایران برای سرمایه گذاری بر گیاهان دارویی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سال‌هاست که بر ظرفیت ایران برای سرمایه‌گذاری در سودآوری اقتصادی از گیاهان دارویی تاکید می‌شود.

به گزارش سلامتی به نقل از ایسنا، موضوع تلاش برای رونق گردشگری سلامت نیز ازا بتدای دولت یازدهم بارها از سوی مسوولان وزارت بهداشت اعلام شده و در همین راستا جشنواره طبیعت‌گردی، طب سنتی و گیاهان دارویی برای تلفیق دو موضوع گردشگری سلامت و طب سنتی برگزار شد.

دومین دوره این جشنواره با همکاری وزارت بهداشت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری توسط بخش خصوصی از روز گذشته در حال برگزاری است.

محمودرضا فقیهی – دبیر این جشنواره معتقد است برگزاری چنین برنامه‌هایی می‌تواند اقدام موثری برای ترویج، آموزش و افزایش فرصت‌های شغلی در  زمینه طب سنتی و گردشگری سلامت در کشور باشد.

وی در این خصوص گفت: واردات گیاهان دارویی از کشورهای زیادی مانند هند و پاکستان به ایران انجام می‌شود. در عین حال از ایران نیز به کشورهای دیگر این صادرات صورت می‌گیرد، اما سهم ایران از ۶ میلیارد دلار حجم بازار جهانی گیاهان دارویی کمتر از نیم درصد است. علاوه بر بحث ترویج و آموزش که مهم‌ترین اصل در این زمینه است، سند ملی گیاهان دارویی نیز تدوین شده و قرار است اجرایی شود تا بتوانیم به اهداف خود در زمینه رونق گردشگری سلامت در حوزه طب سنتی برسیم.

یکی از چالش‌هایی که برخی کارشناسان معتقدند باعث جلوگیری از رشد طب سنتی در کشور می‌شود، بیان نشدن این طب به زبان روز است در نتیجه گروه‌های کمتری از مردم می‌توانند آن را در کنار طب نوین بپذیرند. در این میان توجه نکردن به تجاری‌سازی صحیح آن نیز جزو عوامل موفق نبودن ایران در زمینه توسعه تجارت طب سنتی محسوب می‌شود. این در حالی است که ایران همپای کشورهایی همچون چین و هند سابقه طولانی در زمینه استفاده از طب سنتی دارد.

ولی‌الله مظفریان – عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور درخصوص چالش‌های ایران در زمینه گسترش طب سنتی در کشور گفت: ما در چند سال اخیر بیش از حد تبلیغات کاذب در زمینه گیاهان دارویی در طب سنتی داشته‌ایم، اما هنوز هم این طب همه فهم نشده است. به همین دلیل باید کاری کنیم تا مردم آن را بپذیرند و بتوانند به عنوان درمان از آن استفاده کنند.

وی تاکید کرد: طب سنتی ما هنوز علمی نیست و به زبان روز بیان نشده است. یکی از علل عدم موفقیت طبق سنتی ایران و موفقیت آن به عنوان طب سنتی یونانی و چینی آن است که به درستی نتوانستیم روی آن سرمایه‌گذاری کرده و به مردم معرفی کنیم.

این گیاه‌شناس با بیان اینکه طب سنتی باید در دانشکده‌ها تدریس و واقعیت آن به درستی تشریح شود، افزود: یکی از عوامل اعتماد نکردن مردم به طب سنتی این است که بسیاری از افراد فعال در این حوزه فاقد تحصیلات آکادمیک هستند و این دانش سینه به سینه منتقل شده است در حالی که طب سنتی باید براساس دانش روز به مردم معرفی شود تا بتوانیم عموم را جلب کنیم.

مظفریان ادامه داد: ما در ایران گیاهان دارویی زیادی داریم و هنوز هم تحقیقات درستی در خصوص طب سنتی در کشور انجام نداده‌ایم و به دنبال تکرار بیانات کشورهای اروپایی هستیم.

 دومین جلسه ملی طبیعت‌گردی، طب سنتی و گیاهان دارویی جمعه نهم تیرماه به کار خود پایان می‌دهد. با توجه به استقبال مردم شهر نطنز می‌توان امیدوار بود که در صورت استمرار و سرمایه‌گذاری روی شهرستان‌هایی که ظرفیت گسترش و کاشت گیاهان دارویی دارند، این طب می‌تواند در ایران شکل تجاری به خود گیرد و برای کشور سودآوری اقتصادی نیز داشته باشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.