587

مصرف الکل و مواد مخدر و احتمال ابتلا به سرطان دهان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

مصرف الکل و مواد مخدر هرکدام به تنهایی ابتلا به سرطان های سر و گردن و دهان و حلق را سه برابر می کنند که در مجموع تا ۶ برابر نسبت به افرادی که از این مواد استفاده نمی کنند امکان ابتلا وجود دارد.

مصرف الکل و مواد مخدر و احتمال ابتلا به سرطان دهان

شیوع سرطان های سر و گردن و دهان و حلق در سنین بالا بیشتر دیده می شود و از آنجا که جمعیت کشور رو به مسن شدن است بنابراین باید شیوع آنرا کنترل و در مرحله پایین ابتلا نگه داریم.

شیوع سرطان های حفره دهان و حلق در امریکای شمالی، اروپا، بخش هایی از آسیای جنوب شرقی و چین بیشتر است و ایران نسبت به این کشورها از شیوع کمتری برخوردار است.آمار دقیقی از مبتلایان به سرطان سر و گردن و دهان و حلق در کشور وجود ندارد ، اما می توان گفت ۵ تا ۶ درصد سرطان های کل کشور را سرطان های ناحیه سر و گردن و دهان و حلق تشکیل می دهند.

علاوه بر عوامل محیطی و خارجی، ژن نیز در بروز این سرطان ها بسیار تاثیر گذار است و شاید نتوان از برخی آنها پیشگیری کرد اما شایع ترین علت مصرف مواد تحریک کننده مانند استعمال دخانیات و الکل است که باید از آنها دوری کرد.

به طور کلی تومورهای حفره دهان و حلق سرطان هایی در حال افزایش هستند که علاوه بر ژن، دخانیات و الکل عوامل مختلف دیگری مانند درگیری هایی در حفره دهان، مصرف مواد شیمیایی، جویدن مواد مخدر، نوع رژیم های غذایی و مواد مصنوعی، بهداشت دهان، رنگ غذا، برخی ویروس ها، جویدن مخاط دهانی، مواد خیلی داغ و سرد،

خرابی دندان و زخم هایی که دندان ها می تواند در مخاط تنفسی به وجود آورند مثلا زخمی که به علت قرار گرفتن لپ یا زبان میان دندان ها ایجاد می شود و آسیب مخاطی به وجود می آورد، در بروز آن دخیل هستند که اگر طولانی مدت و مداوم باشند می توانند سرطان ایجاد کنند.

اگر این بیماری زود تشخیص داده شود در مراحل اولیه با روش های جراحی و راه های مختلف رادیوتراپی و شیمی درمانی قابل درمان است و ایران هم از نظر علمی و هم امکانات درمانی کمبود و مشکلی ندارد و درمان این تومورها در ایران در حد دنیا صورت می گیرد.

روش عمده درمان، جراحی و رادیوتراپی است که هر دو روش در حال پیشرفت است، اکنون روش های جراحی با لیزر و جراحی های رباتیک نیز وجود دارد که جراح از راه دور روند درمان را کنترل می کند که در حال توسعه و پیشرفت است

در ایران دستگاه های رباتیک ساخته و استفاده از آنها آغاز شده اما به علت گران بودن هنوز فراگیر نشده است اما قطعا این مشکل قابل حل است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.