4305

آموزش استبراء و فواید آن

|
2 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اسلام آخرین دین الهی و کامل ترین آنهاست. به همین سبب در این دین به کوچک ترین مسائل نیز پرداخته شده و لازم است تا به آنها توجه شود. رعایت بهداشت در اسلام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

آموزش استبراء و فواید آن

یکی از اعمال بسیار مهم بهداشتی که باید مد توجه قرار گیرد انجام استبراء است که عمل به آن بسیار مورد توصیه قرار گرفته است. انجام این عمل کمک بسیار زیادی به حفظ سلامت جنسی فرد می کند. اما استبراء کردن به چه شکلی صورت می پذیرد؟

استبراء عمل مستحبی است که مردها بعد از بیرون آمدن بول (ادرار) انجام می دهند بدین ترتیب که سه مرتبه با انگشت وسط (انگشت بزرگ) دست فاصله بین مقعد تا بیضه ها (خشتک) را فشار می دهند برای آسان تر شدن کار انگشت شصت بالای آلت قرار گیرد سپس سه مرتبه از بیضه ها تا سر آلت (حشفه) را فشار می دهند و آخر سه مرتبه هم سر آلت را فشار میدهند.

با این کار باقی‌مانده قطرات بول از آلت خارج می شود، اما استبرا از منی این است که بعد از خروج منی بول کنند تا ذرات باقی‌مانده خارج شود.فایده استبرا از بول و منی این است که مجرای آلت را از بول منی پاک می کند، یعنی اگر آب مشکوکی بعد از استبرا خارج شود پاک است و وضو و غسل ندارد.

برای زنان استبرا نیست و هرگاه رطوبت مشکوکی از زن خارج شود پاک است و وضو و غسل ندارد.

روش انجام اسبراء از دیدگاه مراجع

روش انجام استبراء از دیدگاه مراجع مختلف با یکدیگر متفاوت است و دلایل مختلفی را شامل می شود که در این بحث نمی گنجد اما بر هرفردی که سن بلوغ را گذرانده و به بلوغ فکری نیز رسیده است؛ لازم است تا مرجع مناسبی را برای خود برگزیند و اعمال خود را مطابق با دستورات وی تنظیم نماید. در ادامه به روش انجام استبراء مطابق با نظر آیات اعظام خواهیم پرداخت.

همه مراجع (به جز آیت الله مكارم):

استبراء عمل مستحبي است كه مردها بعد از بيرون آمدن بول انجام مي‏دهند تا اطمينان پيدا كنند بول در مجرا نمانده است و آن داراي اقسامي است. بهترين آنها اين است كه بعد از قطع شدن بول، سه مرتبه با انگشت ميانه دست چپ از مخرج غائط تا بيخ آلت كشيده و بعد انگشت شست را روي آلت و انگشت پهلوي شست را زير آن گذاشته و سه مرتبه تا ختنه‏گاه بكشند.

و پس از آن سه مرتبه سر آلت را فشار دهند و استبراء از مني آن است كه بعد از خروج مني، بول كنند تا ذرات باقيمانده خارج شود. توضيح‏المسائل مراجع، م ۷۲ و ۳۴۸ ؛ وحيد، توضيح‏المسائل، م ۷۳ و ۳۵۴ ؛ دفتر: خامنه‏اي.

آيةاللَّه مكارم:

استبراء عمل مستحبي است كه مردها بعد از بيرون آمدن بول انجام مي‏دهند، به اين ترتيب كه چند مرتبه از بيخ آلت تا بالا، دست كشيده و قسمت بالا را چند مرتبه فشار دهند تا باقيمانده بول خارج شود، اما استبراء از مني آن است كه بعد از خروج مني، بول كنند تا ذرات باقيمانده خارج شود. توضيح‏المسائل مراجع، م ۷۳٫

تبصره ۱٫ فايده استبراء از بول، اين است كه اگر آب مشكوكي بعد از آن خارج شود، پاك است و وضو را هم باطل نمي‏كند؛ اما اگر استبرا نكرده باشد، بايد وضو را اعاده كند و محل را بشويد.

فايده استبرا از مني، اين است كه اگر رطوبت مشكوكي از او خارج شود و نداند مني است يا يكي از آب‏هاي پاك، غسل ندارد و اگر استبرا نكند و احتمال دهد ذرات مني در مجرا باقي بوده و همراه بول يا رطوبت ديگري خارج شده، بايد دوباره غسل كند.

تبصره ۲٫ براي زن‏ها استبراء از بول نيست و اگر رطوبتي ببينند و شك كنند پاك است يا نه، پاك مي‏باشد و وضو و غسل او را هم باطل.

احتیاط مستحب آن است كه طرف جلوی بدن در موقع استبراء (كه احكام آن بعداً گفته می‌‌شود) و موقع تطهیر مخرج ادرار و مدفوع، رو به قبله و پشت به قبله نباشد و در صورتی كه فرد می‌‌داند قطره یا قطرات اندکی از ادرار در مجرا باقی مانده و با عمل استبراء بیرون می‌‌آید، این احتیاط، شدیدتر می‌‌باشد.

استبراء از منی:

برای بعد از خارج شدن منی هم استبراء وجود دارد و استبراء از منی به وسیله بول کردن است که این عمل هم مستحب است اما اگر بعد از بیرون آمدن منی و پیش از غسل کردن بول نکند، اگر بعدا ذره ای منی (که معمولا باقی مانده منی هنگام بول کردن خارج می شود) خارج شود غسلش باطل است و باید دوباره غسل کند.

چند پرسش متداول

اگر در هنگام استبرا از بول يا بعد از آن، مايع سفيد و غليظى خارج شود، آيا اين منى است يا چيز ديگر؟
همه مراجع: رطوبت ياد شده پاك است؛ مگر آنكه يقين كند كه منى يا بول است.
اينكه مى‌فرمايند رطوبت بعد از استبراء پاك مى‌باشد، فاصله زمانى بعد از استبراء تا ديدن رطوبت چقدر است؟
ج) فاصله خاصى معتبر نيست.

حکم استبراء برای زن چيست؟

جواب: برای زن استبراء از بول نيست، و اگر رطوبتی ببيند و شک کند که بول است يا نه، پاک میباشد و وضو و غسل او را هم باطل نمیکند.

فواید استبراء

اسلام را دینی می نامند که سال ها از ظهور خود جلو تر بود! با وجود پیشرفت های گسترده علمی هنوز علت انجام برخی اعمال در اسلام کشف نشده و این خود سندی بر پیشتازی و خدایی بودن این دین است. اما علت انجام برخی اعمال و همچنین فواید علمی آن توسط دانشمندان به اثبات رسیده است که استبراء هم از این قائله مستثنی نیست و فواید بسیاری را برای حفظ سلامت در خود جای داده است.

در مورد فوائد و آثار پزشکی و تاثیرات جسمانی این عمل نيز می توان به این نکته اشاره نمود که همه احكام دين بويژه احكام ناظر به بهداشت جسمي انسان نظير مسواك زدن / استبراء نمودن/ زمان خوابيدن و بيدار شدن /ايستاده و يا نشسته آب خوردن و … بر اساس واقعيات بيروني و جهت جلوگيري نمودن از برخي آسيبهاي طبيعي به جسم و يا روح انسان مي باشد.

و لذا قطعا خداوند متعال در بيان آداب تخلي ، اين عمل را نيز در همين جهت توصيه فرموده اند كه مانند ساير احكام الهي مي توان برخي از اين حكمتهاي دنيوي آن را نيز به كمك علم و يا عقل به دست آورد مثلا در عمل استبراء با خروج باقيمانده مني و ادرار از مجاري مانع بوجود آمدن عوارضي نظير عفونت هاي مجاري ادراري كليه و پروستات مي گردد.

به ويژه زماني كه منشاء ورود عفونت از طريق محل خروج ادرار و مني از بدن انسان باشد كه در مقاربت هاي جنسي و يا ساير آلودگي هاي خارجي وارد آلت تناسلي مي گردد و يا در صورت بروز عفونت در داخل بدن و سرايت آن به ادرار مانع تاثير بيشتر اين عفونت موجود در ادرار به ديواره مجاري خروجي مي گردد و همچنين مي تواند مانع رسوب و تشكيل كريسالهاي سنگي در مجاري ادراري مي گردد .

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: سینا فاتحی

سلام.
در این صفحه در بخش «آیة اللّه مکارم» جمله ی [احتیاط مستحب آن است كه طرف جلوی بدن در موقع استبراء (كه احكام آن بعداً گفته می‌‌شود) و موقع تطهیر مخرج ادرار و مدفوع، رو به قبله و پشت به قبله نباشد و در صورتی كه فرد می‌‌داند قطره یا قطرات اندکی از ادرار در مجرا باقی مانده و با عمل استبراء بیرون می‌‌آید، این احتیاط، شدیدتر می‌‌باشد.] فتوای آیة اللّه مکارم نیست یا فتوای قدیمی آیة اللّه مکارمه.
متن مسأله ی ۶۶ در رساله ی توضیح المسائل آیة اللّه مکارم (تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ ش): <>
لذا خواهشمندم که هر چه سریعتر جدیدترین فتوای آیة اللّه مکارم رو در این مورد، جایگزین جمله ی “احتیاط مستحب آن است كه طرف جلوی بدن در موقع استبراء (كه احكام آن بعداً گفته می‌‌شود) و موقع تطهیر مخرج ادرار و مدفوع، رو به قبله و پشت به قبله نباشد و در صورتی كه فرد می‌‌داند قطره یا قطرات اندکی از ادرار در مجرا باقی مانده و با عمل استبراء بیرون می‌‌آید، این احتیاط، شدیدتر می‌‌باشد.” کنید.
بسیار سپاسگزار و متشکّر و ممنون.

  توسط: معصومه حیدری

  سلام
  از آنجا كه جمله بندى هاى كتاب براى فتاواى مرحوم آية اللّه العظمى بروجردى تهيّه شده بود، با مرور زمان و تلفيق با فتاواى بزرگان ديگر، ناهماهنگى هايى در آن به وجود آمد و سلاست و انسجام نخستين را از دست داد، تا آنجا كه در اين اواخر قسمت قابل توجّهى از «توضيح المسائل» دوباره شكل پيچيده به خود گرفت و فهم آن براى بعضى مشكل شد حتّى در بعضى از موارد، شايد تناقضهايى در آن به وجود آمد.

  در رساله حاضر اين مشكلات بحمداللّه برطرف گشته و توضيح المسائل به طرز شايسته ترى عرضه شده است زيرا:
  اوّلاً: با اصلاح كامل عبارات و بازنگرى دقيق، سلاست و انسجام و هماهنگى به توضيح المسائل بازگشته است.
  ثانياً: حضرت آية اللّه العظمى مكارم شيرازى شخصاً بر تمام مسائل نظارت داشته و متون «توضيح» را با فتاواى خودشان كه در «تعليقات عروة الوثقى» آمده تطبيق نموده و مسائلى را كه در عروه نبوده، بر آن افزوده اند و تمام عبارات را اصلاح كرده اند.
  ثالثاً: مسائل غير مورد ابتلاء از آن حذف و مسائل مورد حاجت به آن افزوده شده است و انشاءاللّه به صورتى درآمده كه نفع آن عام و بهره گيرى از آن براى همه آسانتر باشد.
  مسأله ۶۶ـ در موقع شستن مخرج بول و غائط مانعى ندارد رو به قبله و پشت به قبله باشد، ولى در موقع «استبراء» احتياط واجب ترك است.این جمله بیان کننده ان است که عمل استبرا با در موقع شستن فرق میکند.

  استبراء
  مسأله ۷۸ـ استبراء عمل مستحبّى است كه مردها بعد از بيرون آمدن بول انجام مى دهند، به اين ترتيب كه چند مرتبه از بيخ آلت تا بالا دست مى كشند و قسمت بالا را چند مرتبه فشار مى دهند، تا باقيمانده قطرات بول خارج شود، امّا استبراء از منى آن است كه بعد از خروج منى بول كنند تا ذرّات باقى مانده خارج شود.
  مسأله ۷۹ـ رطوبتهايى كه از انسان خارج مى شود غير از بول و منى بر چند قسم است: اوّل آبى كه گاه بعد از بول بيرون مى آيد و كمى سفيد و چسبنده است و به آن «وَدْى» مى گويند، دوم آبى كه هنگام ملاعبه و بازى كردن با همسر بيرون مى آيد و به آن «مَذْى» مى گويند، سوم آبى كه گاه بعد از منى بيرون مى آيد و به آن «وَذْى» گويند، همه اين آبها در صورتى كه مجرا آلوده به بول و منى نباشد، پاك است و وضو و غسل را هم باطل نمى كند.
  مسأله ۸۰ـ فايده استبراء از بول اين است كه، مجرا را از بول پاك مى كند، يعنى اگر آب مشكوكى بعد از آن خارج شود پاك است و وضو را هم باطل نمى كند، امّا اگر استبراء نكرده بايد وضو را اعاده كند و محل را بشويد.
  مسأله ۸۱ـ فايده استبراء از منى اين است كه اگر رطوبت مشكوكى از او خارج شود و نداند منى است يا يكى از آبهاى پاك، غسل ندارد و اگر استبراء نكند و احتمال دهد ذرّات منى در مجرى باقى بوده و همراه بول يا رطوبت ديگرى خارج شده، بايد دوباره غسل كند.
  مسأله ۸۲ـ هرگاه شك كند استبراء كرده يا نه، بايد از رطوبتهاى مشكوك اجتناب كند، امّا اگر استبراء كرده ولى نمى داند درست بوده يا نه، اعتنا به شك نمى كند.
  مسأله ۸۳ـ براى زن استبراء نيست و هرگاه رطوبت مشكوكى از او خارج شود، پاك است وضو وغسل هم ندارد.

  ۱- آیت الله مظاهری: اگر همیشه بعد از بول استبراء می کرده اجتناب لازم نیست و چنانچه وضو گرفته، باطل نمی شود.
  آیت الله مکارم شیرازی : اگر شک کند استبراء کرده یا نه، باید از رطوبتهای مشکوک اجتناب کند .
  ۲- آیت الله مکارم شیرازی : اگر استبراء کرده ولی نداند درست بوده یا نه، اعتنا به شک نکند .
  آیت الله شبیری زنجانی : اگر شک کند که استبرائی که کرده درست بوده یا نه، در صورتی که مسأله را می دانسته و احتمال دهد که در هنگام استبراء به رعایت شرائط صحت آن توجه داشته، رطوبت خارج شده پاک است و وضو را هم باطل نمی کند و در غیر این صورت، رطوبت نجس است و وضو را هم باطل می کند .
  ۳- آیت الله شبیری زنجانی : یا شک کند که استبراء کرده یا نه
  ۴- آیات عظام گلپایگانی، صافی: یقین یا اطمینان کند.
  آیات عظام سیستانی، شبیری زنجانی ، سبحانی: اطمینان کند .
  ۵- آیات عظام مکارم شیرازی و مظاهری: این مسأله را در رساله خود نیاورده اند .
  ۶- آیت الله تبریزی: لازم است وضو بگیرد و بنا براحتیاط مستحب غسل کند .
  ۷- آیات عظام مکارم شیرازی و مظاهری این مورد را در رساله خود نیاورده اند .
  ۸- آیات عظام خوئی، تبریزی، سیستانی، وحید خراسانی شک کند بول است یا نه

  منی(آیت الله العظمی مکارم)
  استبراء از منی
  سوال:آیا استبراء از منی فقط بول کردن است؟
  پاسخ: آری، استبراء عمل مستحبّى است که مردها بعد از بیرون آمدن بول انجاممى دهند، به این ترتیب که چند مرتبه از بیخ آلت تا بالا دست مى کشند و قسمت بالا را چند مرتبه فشار مى دهند، تا باقیمانده قطرات بول خارج شود، امّا استبراء از منى آن است که بعد از خروج منى بول کنند تا ذرّات باقى مانده خارج شود.
  نشانه های منی
  بیرون آمدن مایعی شبیه منی بعد از ادرار
  سوال:بعضی مواقع از آلت من بعد از ادرار یک مایع شبیه منی بیرون میاید که بدون شهوت و جهش میباشد این مایع چه حکمی دارد.
  پاسخ: منی نیست و غسل ندارد.
  نشانه های اثبات منی
  سوال:میخواهم بدانم آیا وقتی رطوبتی از انسان خارج می شود فقط شهوت وجستن هنگام خروج، شرط اثبات منی است ویا نشانه قطعی دیگری نیز برای اثبات منی بودن رطوبت وجود دارد؟
  پاسخ: نشانه قاطع دیگری ندارد.
  خروج منی
  سوال:آیا منی تک قطره ای و آرام آرام خارج میشود؟ توضیح دهید
  پاسخ: گاهی ممکن است به این صورت خارج شود ولی تا یقین نداشته باشید که آن رطوبت منی است غسل واجب نمی شود.
  تشخیص منی در بانوان
  سوال:در جنب شدن زنها توسط خروج منى، آیا همان شرایطى که براى مردها گفته شده لازم است؟
  پاسخ: در زن لازم نیست که با جستن بیرون آید بلکه اگر رطوبت هنگامى بیرون آیدکه به اوج شهوت جنسى رسیده است حکم منى دارد.
  شرایط تشخیص منی برای مردان
  سوال:در رساله حضرت امام (قدس سره الشریف) مطالعه کردم که اگر منى از انسان خارج شود با اختیار یا بدون اختیار با شهوت یا بدون شهوت انسان جنب مى شود. در حال حاضر من سرباز هستم و دستشوییهاى این پادگان که ما در آن مستقر هستیم بسیار تاریک است و مدّتى است که (بعضى مواقع) بى اختیار بعد از بول یا به هنگام بول از من منى دفع مى شود (در این مورد مطمئن هستم) طبق فتواى حضرت امام (رضوان اللّه تعالى علیه) من جنب مى شوم. مشکل من این است که در شب که نمى شود دقیقا ادرار را مشاهده کرد، اگر شک کنم که از من منى دفع شده یا نه باید غسل نمایم یا خیر، و در ضمن این جا حمّامها آبگرمکن ندارد (چون فقط در شب مى توانیم حّمام برویم) و حالا هم زمستان است و آب در شب سرد است و چند بار که حمّام رفتم کلیه درد گرفته ام و حمّام رفتن هم قدرى زحمت دارد لطف بفرمایید و بنویسید که چه کار باید بکنم و آیا در موارد ذکر شده جنب هستم؟
  پاسخ: براى شناختن منى نشانه هایى است و براى شناخت آنها به مسأله توضیح المسائل ما مراجعه کنید، ولى اگر رطوبتى از انسان خارج شود و نداند منى است یا رطوبت دیگر (یعنى مذى، وذى و ودى که هر سه پاکند و غسل ندارند و وضو را هم باطل نمى کنند) چنانچه همراه با جستن و شهوت (یعنى لذّت و خوش آمدن) بوده باشد، آن رطوبت حکم منى دارد امّا رطوبت لزج که بعد از بول خارج مى شود منى نیست و هرکجا که شک دارید واجب نیست غسل کنید و هرکجا به خروج منى یقین کردید اگر به واسطه نبودن آب گرم یا جهت دیگرى نتوانید غسل کنید، تیمم بدل از غسل کنید و بدن را تطهیر کنید و با لباس طاهر نماز بخوانید و هرچند مدّت آن طولانى شود براى شما اشکال ندارد.
  حکم خروج مایع پس از غسل جنابت از رحم
  سوال:آیا مایع واژینال پس از انزال منی در داخل رحم که بعد از غسل از بدن خارج می شود پاک است یا نه ؟ با توجه به اینکه پس از انزال منی مقداری از منی به بیرون می آید .
  پاسخ: در صورتی که یقین داشته باشید که منی با آن مخلوط است نجس است ولی غسل جنابت دیگر واجب نیست.
  بیرون آمدن رطوبت بر اثر دیدن صحنه های مستهجن
  سوال:اگر کسی که هنوز ازدواج نکرده در حالت بیداری بر اثر دیدن صحنه های مستهجن مایعی در لباس خود ببیند ولی مطمئن نشود منی است چه کند؟
  پاسخ: اگر یقین ندارد که منی است غسل ندارد.
  رطوبتی که بعد از ادرار از انسان خارج می شود
  سوال:بنده مدتی است بلافاصله بعد از ادرار آبی از من خارج می شود که لزج است ولی مشخصات منی ندارد یعنی جهنده نیست و یا اینکه در بدن ایجاد خستگی نمی کند.
  به نظر حضرتعالی آیا این آب حکم منی دارد و باید غسل کرد یا خیر؟
  اگر چنانچه این آب در طول روز از بدن خارج شود و شخص در حین کار باشد و متوجه نباشد چه؟ آیا بازهم حکم منی دارد یا خیر؟
  پاسخ: موجب غسل نیست. و اگر استبراء کنید و بعد از استبراء خارج شود پاک است و شستن آن لازم نیست.
  رطوبتهایی که در حین استبراء از انسان خارج می شود
  سوال:اگر پس از ادرار، درحین استبراء مقداری منی (بدون شهوت و جستن ویا سست شدن بدن) از بدن خارج شود حکم آن چیست ؟ آیا باید غسل جنابت انجام داد ؟ از زحمات شما بسیار متشکرم.
  پاسخ: هر رطوبتی که از بدن خارج می شود منی نیست هرچند لزج باشد و بعد از ادرار و استبراء گاهی ماده لزجی خارج می شود که منی نیست و غسل ندارد.
  دیدن رطوبت هنگام نگاه به تصاویر مهیج
  سوال:گر به عکس مهیجی نگاه کنیم وآب کمی (یک یا دو قطره) بدون جهش مشاهده شود آیا این آب حکم منی را دارد؟
  پاسخ: رطوبت مزبور غسل ندارد و اگر قبلا بعد از بول، استبراء کرده اید پاک می باشد.
  ترشحات زنانه
  سوال: حکم ترشحاتی (اغلب لزج) که بعضی اوقات و به طور خود بخود بدون تحریک جنسی از زن خارج میشود و لباس زیر را کثیف میکند چیست؟ آیا پاک است؟
  حکم ترشحاتی که هنگام معاشقه و بازی با همسر بدون رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) از زن خارج می شود چیست؟
  پاسخ: پاک است.
  خارج شدن رطوبت در حین مطالعه مطالب جنسی
  سوال:اگر در حین خواندن مطالب مربوط به مسائل جنسی آبی چسبناک از انسان خارج شود آیا بجا آوردن غسل جنابت واجب است؟ لازم به ذکر است که استمناء صورت نمی گیرد.
  پاسخ: رطوبت مزبور غسل ندارد و اگر قبلا بعد از بول استبراء کرده اید پاک نیز می باشد.
  این موارد جدیدترین منبع در دسترس ماست امید است این مطلب مفید واقع شود .سپاسگزارم

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.