2008

تپش قلب و درمان آن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تپش قلب زمانی رخ می دهد که در آن، قلب به صورت کوبنده، لرزان و سریع می تپد.

تپش قلب و درمان آن

در این صورت فرد دچار اضطراب می شود. تپش قلب علل زیادی دارد که مهم ترین آنها ورزش های سنگین، مصرف دخانیات، استفاده از نوشیدنی های کافئین دار، مصرف برخی از داروها و … می باشد.

تپش قلب (Heart palpitations) در برخی مواقع نشانه آریتمی قلبی است و هیچ مشکلی فرد را تهدید نمی کند. اما ممکن است در برخی مواقع نشانه یک بیماری جدی باشد.

علائم تپش قلب

زمانی که فرد به تپش قلب مبتلا می شود، ضربان قلب او به صورت سریع، شدید، کوبنده و جهنده می شود. گاهی فرد ضربان قلب را نه تنها در قفسه سینه، بلکه آن را در گلوی خود نیز حس می کند. ممکن است فرد در حالت استراحت، خوابیده، نشسته و یا فعالیت به تپش قلب مبتلا شود.

اگر فردی به صورت مکرر دچار تپش قلب شود، باید به پزشک مراجعه کند. در این موارد ممکن است تپش قلب با غش، تنگی نفس شدید، سرگیجه و ناراحتی و درد در ناحیه قفسه سینه همراه شود که نشانه یک مشکل جدی در فرد می باشد.

علل بروز تپش قلب

در بسیاری از مواقع دلیل خاصی برای تپش قلب وجود ندارد و در حالت معمولی فرد به این عارضه مبتلا می شود. اما به طور کلی می توان موارد زیر را به عنوان مهمترین دلایل بروز تپش قلب عنوان کرد:

واکنش های شدید عصبی از قبیل استرس و اضطراب، شک و یا ترس
تب و کم آبی بدن
قند خون پایین
کم خونی
ورزش شدید
مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین از قبیل چای، قهوه، شکلات و نوشابه های مشکی
استعمال دخانیات و نیکوتین
تغییرات هورمونی مربوط به دوره قاعدگی، بارداری و یا یائسگی
مصرف برخی از داروهای حاوی پزودوافدرین (pseudoephedrine) از قبیل داروهای سرماخوردگی و داروهای حاوی محرک از قبیل داروهای بیماری آسم
داروهای مسدود کننده بتاو ضد احتقان ها (decongestants)
مواد مخدر همچون آمفتامین ها و کوکائین
ابتلا به بیماری هایی همچون پرکاری تیروئید و آریتمی قلبی

افراد در خطر تپش قلب

افرادی که در وضعیت های زیر هستند، احتمال تپش قلب در آنها زیاد است:

افرادی که به استرس و فشار روانی مبتلا هستند.

افرادی که در موقعیت های اضطراب آور قرار می گیرد.
افرادی که به آسم و سرماخوردگی مبتلا هستند.
افرادی که دچار بیماری پرکاری تیروئید هستند.
بیمارانی که  به آریتمی قلبی، نارسایی قلبی و یا سکته قلبی مبتلا هستند.

نحوه تشخیص تپش قلب

فردی که به تپش قلب مبتلا می شود، می تواند بالا رفتن تعداد ضربان قلب خود را تشخیص دهد. اما گاهی نیاز است تا فرد به پزشک نیز مراجعه کند که تشخیص دلیل ابتلا به این عارضه با الکتروکاردیوگرام یا همان نوار قلب صورت می گیرد. با این آزمایشات، میزان فعالیت الکتریکی قلب ثبت می شود.

روش دیگر برای تشخیص دلیل تپش قلب، استفاده از اکوکاردیوگرافی است. اگر پزشک تشخیص دهد که تپش قلب از وجود یک بیماری مزمن خبر نمی دهد و آن را عادی ارزیابی کند، توصیه های ساده ای را به بیمار می دهد.

درمان تپش قلب

با توجه به اینکه تپش قلب به دلایل مختلفی روی می دهد، روش درمان هم متفاوت است.

پزشک برای درمان این عارضه، ابتدا دلیل و علت آن را مشخص و سپس برای درمان اقدام می کند. بهترین روش برای درمان تپش قلب، کنترل علت پدید آمدن آن می باشد. اما توصیه هایی نیز همراه با درمان به بیماران ارائه می شود که از تشدید تپش قلب پیشگیری می کند. این توصیه ها عبارتند از:

تهیه لیستی از غذاها و ادویه هایی که به کاهش تپش قلب کمک می کند؛
توصیه به بیمار به انجام روش هایی که به کاهش اضطراب و استرس از قبیل انجام ورزش های یوگا، تای چی، نفس عمیق و …
توصیه به بیمار برای مصرف اندک نوشیدنی های حاوی کافئین از قبیل چای، قهوه، کافه
هشدار به بیمار برای خودداری از استعمال سیگار و قلیان
بررسی داروهایی که بیمار مصرف می کند و تجویز داروهای جایگزین که موجب کاهش تپش قلب می شوند
توصیه به بیمار به انجام ورزش و تحرکات جسمی

روش های آرام کردن تپش قلب

زمانی که فرد احساس می کند تپش قلب او حاد نیست و می تواند آن را کنترل کند، باید روش های زیر را برای آرامتر کردن این عارضه به کار ببندد تا به مشکل جدی مبدل نشود. در صورتی که این روشها به کار بسته شد، اما هیچ نتیجه ای حاصل نشد و تپش قلب نیز همچنان بالاتر رفت، فرد باید به فکر درمان جدی باشد. روش های آرام کردن تپش قلب عبارتند از:

تنفس عمیق و نشستن

در مواردی که فعالیت بدنی سنگین موجب می شود تا به تپش قلب مبتلا شوید، بهتر است ساعتی را به استراحت اختصاص دهید و از انجام کارهای سنگین خودداری کنید. همچنین باید آرامش خود را حفظ کنید و در شرایط آرام قرار بگیرید. گاهی تپش قلب موجب تشدید اضطراب می شود و دلهره و ترس را در شما بیشتر می کند.

در تنفس عمیق باید به گونه ای نفس بکشید که با هر تنفس، شکمتان کاملا حجیم شود و هوا را اندکی طولانی تر در ریه ها نگهدارید و سپس آن را آزاد کنید. بهتر است در هوای آزاد، حیاط، پارک و … این کار انجام شود. زیرا بدن به هوای تازه نیاز دارد. تنفس عمیق موجب می شود تا سیستم عصبی به طور خودکار ضربان قلب را تنظیم کند.

زمانی که هوا را به داخل ریه ها می رانید، ضربان قلب افزایش می یابد و با پس دادن هوای ریه، ضربان قلب نیز کمتر می شود.

خودداری از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین

قهوه، چای، نوشابه سیاه و شکلات سیاه حاوی مقدار زیادی کافئین هستند که با مصرف این مواد غذایی، فرد ممکن است به تپش قلب مبتلا شود.

با قطع مصرف این مواد، ضربان قلب نیز آهسته تر می شود. همچنین می توانید پس از مصرف مواد غذایی حاوی کافئین، آب میل کنید تا تاثیر آنها از بدن خارج شود. سیگار و الکل نیز حاوی مقدار زیادی کافئین هستند که در نتیجه استفاده آنها، تپش قلب افزایش می یابد.

مصرف زالزالک

زالزالک یک نوع میوه وحشی است که در مناطق غربی و شمال کشور می روید. این گیاه به کاهش ضربان قلب کمک زیادی می کند. زمانی که دچار استرس و مشکلات عصبی هستید، با مصرف زالزالک، تا حد زیادی از تپش قلب پیشگیری کنید. برای استفاده از زالزالک باید گل آن را در یک فنجان آب جوش دم کنید.

برای هر فنجان آب جوش، دو قاشق غذاخوری گل خشک شده زالزالک کفایت می کند. اگر در طی روز دو تا سه بار این دمنوش را مصرف کنید، تپش قلب درمان می شود. اما برای درمان قطعی آن به شش هفته زمان نیاز است.

ورزش و پیاده روی

ورزش و تحرکات جسمی تاثیر زیادی بر درمان تپش قلب دارد. در این میان باید از پیاده روی به عنوان موثرترین روش کاهش ضربان قلب نام برد. در کنار آن دوچرخه سواری نیز تاثیر زیادی در درمان تپش قلب دارد. اما باید توجه داشته باشید که ورزش باید به طور مرتب و هر روز انجام شود تا تاثیر خود را نشان دهد.

با انجام ورزش روزانه، رگ های خونی گشادتر می شوند و در نتیجه با هر تپش قلب، خون وارد رگ ها و از تپش قلب کاسته می شود. نتیجه این امر، کاهش میزان هورمون های استرس زا می باشد.

یک توصیه مهم در مورد ورزش برای کاهش تپش قلب، خودداری از انجام ورزش های سنگین از قبیل بدنسازی، بلند کردن وزنه و … است. برای درمان تپش قلب باید به ورزش های سبک از قبیل پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا و … روی آورد.

مصرف ماهی

روغن ماهی حاوی مقدار زیادی امگا۳ است که این ماده به تقویت سیستم قلب کمک زیادی می کند. ماهی خال مخالی و ساردین از بهترین نوع ماهی ها برای درمان تپش قلب هستند. چربی موجود در این ماهی ها هیچ ضرری برای بدن ندارد و در عین حال ضربان قلب را نیز کاهش می دهد.

دو نوع ماهی مذکور، از چسبندگی پلاکت های خونی، تشکیل لخته های خونی و بروز آنفارکتوس میوکارد (سکته قلبی) پیشگیری می کنند. اما باید توجه داشته باشید که ماهی را به صورت دائم و حداقل دو بار در هفته مصرف کنید تا تاثیر خود را نشان دهد.

مصرف میوه و سبزیجات

میوه و سبزیجات میزان کلسترول خون را تنظیم می کنند. زمانی که کلسترول خون بالا باشد، به قلب فشار زیادی وارد می شود که در نتیجه تپش قلب نیز افزایش می یابد. با مصرف میوه و سبزیجات تازه، علاوه بر اینکه سلامت جسمی تامین می شود، تپش قلب نیز کاهش می یابد.

افرادی که به طور مداوم به تپش قلب مبتلا می شوند، بهتر است از مصرف غذاهای بیش از حد چرب خودداری کنند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.