Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
جراحی انحراف بینی چگونه صورت میگیرد.
585

جراحی انحراف بینی چگونه صورت میگیرد.

|
0 دیدگاه

یکی از مهم ترین موضوعاتی که بیماران به دلیل آن به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می کنند انحراف تیغه بینی است.

جراحی انحراف بینی چگونه صورت میگیرد.

انحراف تیغه بینی به جهت ایجاد اختلال در تنفس و سلامتی فرد وی را دچار مشکلات متعدد می کند. انحراف تیغه بینی زمینه ساز مشکلات دیگر همچون عفونت سینوس ها، درد ناحیه صورت و انتشار آن در ناحیه سر و در برخی مواقع ایجاد ظاهری نا خوش آیند. انحراف تیغه بینی را در بسیاری مواقع نمی توان با چشم تشخیص داد.

تعداد بسیار زیادی از افراد درگیر انحراف تیغه بینی هستند که پس از مراجعه به پزشک متوجه آن می شوند. تیغه بینی دارای دو بخش استخوانی و غضروفی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.
از جراحی انحراف بینی بدانید

تیغه بینی چیست؟

تیغه بینی به قسمت استخوانی و غضروفی گفته می شود که دقیقا در خط قرینه صورت قرار گرفته. تیغه بینی دارای ساختاری استخوانی و غضروفی است که بخش استخوانی ساختاری ثابت و بخش غضروفی امکان کمی حرکت را برای بینی فراهم می کند. تیغه بینی در بین حفره های بینی قرار گرفته و بر همین اساس هر گونه انحرافی در آن موجب اختلال در تنفس و… می شود.

در موارد بسیاری انحراف تیغه بینی حالتی حاد نداشته و در نتیجه نیازمند جراحی تیغه بینی نمی باشد.

وظیفه و کارایی تیغه بینی چیست؟

همان طور که گفته شد تیغه بینی در خط تقارن صورت واقع شده و موجب جدا سازی دو حفره بینی از یکدیگر است.

بدیهی است که در صورت عدم وجود تیغه بینی میزان هوای ورودی به داخل بینی و دستگاه تنفسی قابل کنترل و تنظیم نبود. همچنین با افزایش احتمال آلودگی هایی که در هر بینی وارد می شوند می توان کارایی دیگر تیغه بینی را این طور عنوان کرد که با جدا سازی حفره ها و کانال بینی از یک دیگر احتمال انتقال بیماری از یک حفره به حفره دیگر را کاهش می دهد.

علائم انحراف تیغه بینی

سینوزیت
سردرد
خونریزی بینی
خشک شدن گلو
اختلال تنفــــسی
خروپف هنگام خواب
کاهش حس بویایی و اختلال در آن

در صورتی که بیش از دو علائم بالا را داشته باشید احتمالا دچار انحراف تیغه بینی هستید و لازم است جهت تشخیص میزان آن به پزشک مراجعه نمایید.

آیا لازم است انحراف تیغه بینی جراحی شود؟

این تصور برای بسیاری از دوستان ایجاد می شود که انحراف تیغه بینی لزوماً انحراف بینی است و به صورت ظاهری می توان آن را مشاهده نمود. اما این طور نیست! انحراف تیغه بینی به معنای انحراف تیغه داخلی بینی است که دو حفره بینی را از هم جدا نموده. هر گونه انحراف در قسمت تیغه بینی لزوما آشکار نیست.

انحراف تیغه بینی در برخی موارد هنگان تولد به جهت جا به جایی غضروف بینی و تحمیل فشار به بینی نوزاد ایجاد می شود. در صورتی که انحراف تیغه بینی موجب آزار بیمار نشور جراحی آن توصیه نمی شود.

جراحی انحراف تیغه بینی

در صورت صلاحدید پزشک مبنی بر انجام جراحی انحراف تیغه بینی و تعیین وقت جراحی تیغه بینی، بیمار در همان روز مراجعه نموده و پس از انجام جراحی و ریکاوری مرخص می شود. در واقع جراحی انحراف تیغه بینی به جهت این که از طریق سوراخ بینی انجام می شود دارای کم ترین میزان جراحت است و هیچ برشی در قسمت صورت و بینی نخواهد داشت.

انحراف تیغه بینی به راحتی و در جراحی بسیار کوتاهی رفع می شود.

اقدامات لازم پس از جراحی انحراف تیغه بینی

معمولا پس از هر جراحی اقداماتی جهت بهبودی و حاصل شدن بهترین نتیجه از عمل انجام می شود. جراحی انحراف تیغه بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

لازم است پس از انجام جراحی انحراف تیغه بینی استفاده از کمپرس سرد با توصیه پزشک مناسب است. همچنین پس مدت زمان دو الی سه روز که خون آبه های داخل بینی تمام شد می توانید با استفاده از سرم های شست و شو و مصرف آنتی بیوتیک از عفونت جلوگیری نمایید.

[click_like post_id='153904']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.