Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
حس بویایی انسانها نسبت به حیوانات
547

حس بویایی انسانها نسبت به حیوانات

|
0 دیدگاه

محققان طی انجام یک پژوهش جدید دریافتند که “حباب بویایی” انسانها کاملا بزرگ بوده و از نظر تعداد نورونها مشابه با سایر پستانداران است.

حس بویایی انسانها نسبت به حیوانات

به گزارش سلامتی به نقل از زی نیوز، برخلاف تصور غلطی که مدت‌ها رایج بوده، حس بویایی انسان از سایر پستاندارانی مانند سگ و جوندگان که در قلمرو حیوانات از حس بویایی بی‌نظیری برخوردارند کمتر نبوده و حتی به همان اندازه نیز خوب است.

انسان‌ها در تشخیص رایحه مواردی مانند شکلات و موز حتی از حیواناتی مانند سگ نیز قوی‌تر هستند.

سالهای سال تصور می‌شد که به دلیل اندازه حباب بویایی انسان‌ها، حس بویایی آنها از حیوانات کمتر است. حباب بویایی به بافت عصبی گفته می‌شود که سیگنال‌ها را به مناطق دیگری از مغز انسان می‌فرستد تا رایحه‌های مختلف را شناسایی کند.

این باور که انسان‌ها دارای حس بویایی مشابه با حیوانات نیستند در طول سال‌ها و بر اساس برخی از مطالعات ژنتیکی شکل گرفته که محققان در این پژوهش‌ها دریافتند موش‌ها دارای ژن‌هایی هستند که ۱۰۰۰ نوع مختلف گیرنده در آنها وجود دارد که در مقایسه این رقم در انسان‌ها تنها در حدود ۴۰۰ گیرنده است.

اما این پژوهش جدید نشان می‌دهد که انسان دارای توانایی تمایز بین یک تریلیون بوی مختلف است.

محققان این پژوهش اظهار کردند: ما انسان‌ها توانایی شناسایی و تمایز بین طیف گسترده‌ای از بوهای مختلف را داریم، ما در تشخیص برخی از بوها از سگ‌ها و جوندگان نیز حساس‌تر و قوی تر هستیم. ما قادر به ردیابی مسیرهای بو هستیم و رفتارهای عاطفی ما توسط احساس بویایی قوی که داریم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

این پژوهش در مجله Science به چاپ رسیده است.

[click_like post_id='153946']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.