Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
احساس خفگی در خواب
1646

احساس خفگی در خواب

|
0 دیدگاه

خواب راحت و آرامش بخش باعث نشاط روزانه و افزایش روحیه کاری و زندگی در افراد می شود که به همین دلیل اختلال در خواب و استراحت شبانه باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی افراد می شود ،

احساس خفگی در خواب

آیا تا به حال کسی به شما گفته که در هنگام خواب با صدای بلند خرخر می کنید؟ آیا پیش آمده که با احساس خستگی از خواب شبانه بیدار شده باشید؟ آیا شما در طول روز به خواب می روید؟ اگر پاسختان مثبت است، شما دچار آپنه خواب شده اید و باید سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

ولی اگر هنگام خواب خروپف می کنید و صبح سرحال از خواب بیدار می‌شوید، احتمالا مشکل‌تان همان خروپف ساده است.

آپنه انسدادی خواب یا وقفه تنفسی در خواب چیست؟

نام آپنه از لغت یونانی apnea گرفته شده است. در این اختلال، تنفس به طور مکرر در طول خواب قطع شده و مجدداً شروع می شود. قطع تنفس به دلیل بسته شدن راه عبور هوا در حلق رخ می دهد.

آپنه انسدادی خواب (OSA) شایع‌ترین شکل آپنه خواب است و گفته می‌شود که حدود ۴ درصد از مردان و ۲ درصد از زنان را تحت تاثیر قرار داده‌است. با این حال، اعتقاد بر این است که تنها حدود ۱۰٪ از افراد مبتلا به OSA به دنبال درمان این اختلال می‌روند و در باقی افراد مبتلا، این اختلال تشخیص داده نمی‌شود.

وقفه تنفسی در خواب نفس بند آمدن در خواب سندرم آپنه خواب مرکزی درمان تنگی نفس در خواب خفگی در خواب بختک چیست اختلال تنفسی در خواب آپنه خواب آپنه انسدادی خواب وقفه تنفسی در خواب نفس بند آمدن در خواب سندرم آپنه خواب مرکزی درمان تنگی نفس در خواب خفگی در خواب بختک چیست اختلال تنفسی در خواب آپنه خواب آپنه انسدادی خواب

علائم آپنه خواب:

علایم شایع ابتلا به آپنه خواب عبارتند از:

– خواب زیاد در طول روز

– خستگی در طی روز

– خمیازه کشیدن

– خروپف با صدای بلند

– دوره‌های توقف تنفس واضح در خواب

– بیدار شدن‌های ناگهانی به دلیل مشکل تنفسی

– بیدار شدن با دهان و گلوی خشک و احساس درد در حلق

– سردرد صبحگاهی

– مشکلات مربوط به کمبود خواب مانند تغییر خلق و فراموشی

انواع آپنه:

۱)سندرم آپنه خواب مرکزی (Central Sleep Apnea Syndrome)

این سندرم بیانگر قطع تنفس ناشی از عدم تلاش تنفسی در هنگام خواب است. در این سندرم سیستم عصبی توانایی لازم برای فعال کردن ماهیچه های تنفسی را در هنگام خواب ندارد و عملا برای ورود و خروج هوا به داخل ریه ها هیچ تلاشی صورت نمی گیرد.

۲)سندرم آپنه خواب انسدادی (Obstructive Sleep Apnea Syndrome)

این سندرم شایع ترین نوع آپنه است و به علت انسداد راه های هوایی در هنگام خواب رخ می دهد. این انسداد در اکثر موارد در راه های هوایی فوقانی ایجاد می شود. باریک شدن راه های هوایی فوقانی می تواند نتیجه چندین عامل از جمله ناهنجاری های آناتومیکی مادرزادی، افزایش وزن، مصرف الکل قبل از خواب و… باشد.

وقفه تنفسی در خواب نفس بند آمدن در خواب سندرم آپنه خواب مرکزی درمان تنگی نفس در خواب خفگی در خواب بختک چیست اختلال تنفسی در خواب آپنه خواب آپنه انسدادی خواب وقفه تنفسی در خواب نفس بند آمدن در خواب سندرم آپنه خواب مرکزی درمان تنگی نفس در خواب خفگی در خواب بختک چیست.

اختلال تنفسی در خواب آپنه خواب آپنه انسدادی خواب وقفه تنفسی در خواب نفس بند آمدن در خواب سندرم آپنه خواب مرکزی درمان تنگی نفس در خواب خفگی در خواب بختک چیست اختلال تنفسی در خواب آپنه خواب آپنه انسدادی خواب

عوامل خطر روی دادن وقفه تنفسی در خواب:

وزن: در بسیاری از موارد وزن بدن شخص به طور مستقیم با رخ دادن آپنه انسدادی خواب مرتبط است. افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند بیش‌تر احتمال دارد خفگی در خواب داشته باشند در مقایسه با کسانی همیشه در وزن مناسبی هستند

سن: آدم‌ها در هنگام این‌که پیر می‌شوند، تونوس ماهیچه‌ای‌شان کم‌کم از بین می‌رود. این قضیه در مورد عضلات داخل گلو هم صدق می‌کند. زمانی که عضلات گلو قوام خود را از دست می‌دهند، ضعیف‌تر می‌شوند و بیش‌تر احتمال دارد که در هنگام خواب مجراهای تنفسی را مسدود کنند.

لوزه‌ی بزرگ شده یا آدنوئید (لوزه‌ی سوم) علت اصلی آپنه انسدادی خواب در کودکان است اما می‌تواند بزرگسالانی را که هرگز عمل برداشتن لوزه را در سنین پایین‌تر انجام نداده‌اند، تحت تاثیر قرار بدهد.

علل طبیعی: برخی از افراد ممکن است به طور ژنتیکی گلوی باریک‌تری داشته باشند یا ممکن است زبان بزرگی داشته باشند که روی مجراهای تنفسی بیفتد و آنها را مسدود کند. اگر در خانواده شما سابقه‌ی OSA وجود دارد، احتمال بروز این اختلال در شما هم وجود دارد.

مصرف مکرر الکل: الکل باعث شل شدن عضلات بدن می‌شود و این مشکل عضلات گلو را نیز شامل می‌شود که ممکن است تا حدی شل شوند و در نتیجه مجرای تنفسی را در طول خواب مسدود کنند.

سیگار کشیدن: سیگار ریه‌ها، گلو و مری را تحریک می‌کند و می‌تواند به التهاب مجرای تنفسی فوقانی و احتباس مایعات در آن منجر شود. در نتیجه‌ی این التهاب و احتباس مایعات، عبور هوا از مجرای تنفسی با مشکل مواجه می‌شود.

تشخیص آپنه خواب:

برای شناسایی قطعی اختلال آپنه در خواب فقط کافی است تنفس و دیگر علائم حیاتی فرد در طول خواب شب تحت بررسی قرار گیرد.

مطالعه در مورد خواب در آزمایشگاه‌های مجهز به فناوری مدرن انجام می‌شود که بیماران تمام شب را تحت نظر متخصصان می‌گذرانند. اما این نوع مطالعه راحت نیست و هزینه زیادی دارد، همچنین در هر مکانی قابل اجرا نیست.

در حال حاضر ابزار جدیدی موجود است که به بیمار این اجازه را می‌دهد که در تختخواب راحت خودش تحت‌نظر باشد.

[click_like post_id='154255']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.