Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
شیوع نگران‌کننده «ام‌اس» در کودکان ایرانی
669

شیوع نگران‌کننده «ام‌اس» در کودکان ایرانی

|
0 دیدگاه

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات علوم اعصاب کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ابراز تاسف از اینکه در سال‌های اخیر بیماری ام اس کودکان درکشور شیوع نگران‌کننده‌ای دارد، از ارائه پروتکل درمانی برای درمان این بیماری خبر داد.

شیوع نگران‌کننده «ام‌اس» در کودکان ایرانی

دکتر محمدمهدی ناصحی، ام اس را یک بیماری مربوط به اختلال در سیستم ایمنی دانست و گفت: در این بیماری سیستم ایمنی فرد دچار اختلال می‌شود و به همین دلیل میلین یا غلاف عصب از بین می‌رود.

وی ادامه داد: تخریب غلاف عصب منجر به اختلال در عملکردهای فرد خواهد شد که با تظاهرات و عوارض مختلفی مانند آتاکسی یا ناهماهنگی و بی نظمی حرکات عضلات، اختلال درراه رفتن، تشنج، اختلالات حرکتی و حسی و سایر تظاهرات عصبی همراه است.

ناصحی، سن بروز بیماری ام اس را در سنین جوانی به بالا دانست و خاطرنشان کرد: ۲ تا ۵ درصد موارد ابتلا به این بیماری در سنین کمتر از ۱۶ سالگی مشاهده شده است.

وی با ابراز تاسف از اینکه بیماری ام اس در کودکان پیشرونده است، اظهار داشت: این بیماری درسنین کودکی و نوجوانی در وضعیت بهبود یابنده و یا عود کننده مداوم همراه است که این امر می‌تواند در کودکان ایجاد ناتوانی کند.

ناصحی با تاکید بر ضرورت تشخیص و درمان زودرس این بیماری درکودکان مبتلا، تشخیص زودهنگام آن را منجر به پیشگیری از ناتوانی‌های بعدی دانست.

دکتر ناصحی، با بیان اینکه این بیماری علاوه بر بزرگسالان،‌ کودکان در سنین پایین را نیز مبتلا می‌کند، ادامه داد: متاسفانه شیوع این بیماری در سال‌های اخیر در میان کودکان بیشتر شده است.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دلیل این امر را نامشخص دانست و اضافه کرد: اینکه آیا عوامل محیطی در بروز این بیماری در کودکان نقش دارد و یا سایر عوامل، مشخص نیست؛ ولی بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر تعداد کودکان مبتلا به بیماری ام اس نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده و شیوع آن نگران‌کننده است.

وی به بیان وضعیت شیوع این بیماری در کشور پرداخت و یادآور شد: براساس آمارهایی که تاکنون به دست آورده‌ایم، درشهرهای تهران و اصفهان شیوع این بیماری بیشتر است.

این فوق تخصص اعصاب کودکان از اجرای طرح تحقیقاتی در این زمینه خبر داد وگفت: به منظور بررسی میزان شیوع بیماری ام اس در کودکان اجرای طرح ملی در این زمینه را در دستور کار داریم.

ناصحی اجرای این طرح ملی را از نیمه دوم سال جاری عنوان و تصریح کرد: مدت اجرای این طرح سه ساله است که با هدف شناسایی کودکان مبتلا به ام اس اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این مطالعات ازجنبه‌های اپیدمیولوژیکی و بالینی این بیماری مورد بررسی قرارخواهد گرفت، اظهار کرد: میزان پاسخ به درمان‌ها و علل موثر در ایجاد بیماری ام اس از دیگر موارد بررسی در این تحقیق ملی است.

دکتر ناصحی تاکید کرد: قصد داریم که ازنتایج به دست آمده نه تنها درکشور بهره‌برداری کنیم، بلکه به مجامع بین‌المللی نیز ارایه دهیم؛ چرا که در دنیا در زمینه ام اس کودکان تحقیقات زیادی انجام نشده است.

روش‌های تشخیص

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات اعصاب کودکان بیمارستان مفید تشخیص بالینی و MRI را از مهمترین روش‌های درمانی این بیماری نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن روش‌های دیگری مانند انجام آزمایشات مایع نخاعی، چشم و گوش ما را برای نزدیک شدن به تشخیص یاری می‌رساند؛ ولی پایه تشخیصی ما روش‌های بالینی و MRI است.

وی با تاکید بر ضرورت تشخیص زودهنگام این بیماری در کودکان،گفت: تشنج، ضعف اندام، اختلال در اندام و یا تاری دید ازجمله کلیدهای تشخیص بیماری ام اس کودکان برای پزشکان است که با انجام MRI تایید می‌شود. به گفته این فوق تخصص اعصاب کودکان، هرچه MRI کیفیت بالاتری داشته باشد، پزشک می‌تواند نتیجه بهتری از معاینه بیمار بگیرد و درصورتی که تلفیقی از این دو باشد،کمک بیشتری به تشخیص دقیق‌تر خواهد کرد.

روش درمان

دکتر ناصحی با تاکید بر اینکه برای درمان ام اس کودکان پیشرفت‌های زیادی در ایران صورت گرفته است، ادامه داد: زمانی که تشخیص زود هنگام‌تری نسبت به این بیماری داشته باشیم، می‌توانیم روند پیشرونده سریع این بیماری را کنترل کنیم.

به گفته این محقق، با تشخیص زودهنگام می‌توان۴۰ تا۵۰ درصد بیماری ام اس را در کودکان مهار و از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

وی با ابراز تاسف از اینکه در کشور توجه کمتری نسبت به بیماری ام اس درحوزه اطفال صورت می‌گیرد، یادآور شد: براین اساس ‌در بسیاری از موارد تشخیص این بیماری ۴ تا ۵ سال با تاخیر صورت می‌گیرد؛ یعنی در زمانی تشخیص داده می‌شود که این بیماری اثرات خود را بر روی بیمار بر جای گذاشته و تعداد پلاک‌های مغزی کودک مبتلا چندین برابر شده است.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: برای جلوگیری از این امر باید نسبت به برگزاری دوره‌های آموزشی، سمینارها و اطلاع‌رسانی عمومی اقدام شود تا جامعه پزشکی و مردم بدانند که مراجعه و تشخیص زودهنگام به پزشک کمک شایانی در درمان خواهد بود.

ارایه پروتکل درمانی

معاون پژوهشی مرکز علوم اعصاب کودکان بیمارستان مفید از ارائه پروتکل درمانی برای ام اس کودکان خبر داد و گفت: این پروتکل درمانی نزدیک به پروتکل‌های درمانی بزرگسالان است و داروهایی که برای ام اس بزرگسالان تجویز می‌شود، با اعمال محدودیت‌ هایی برای درمان ام اس کودکان استفاده می‌شود.

[click_like post_id='154252']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.