Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
سندروم روده تحریک پذیر چیست ؟
684

سندروم روده تحریک پذیر چیست ؟

|
0 دیدگاه

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) نوعی بیماری مزمن است که در آن روده به صورت طبیعی کار نمی کند. نتیجه ی کارکرد بد روده، درد در ناحیه ی شکم و اسهال یا یبوست است.

سندروم روده تحریک پذیر چیست ؟

علائم این بیماری ممکن است خفیف باشند. به صورتیکه به زندگی روزمره ی فرد آسیب نزنند و یا ممکن است بسیار شدید باشند. این بیماری تنها در صورتی به زندگی فرد صدمه می زند که با اسهال و درد شدید همراه باشد.

علل سندرم روده تحریک پذیر

علت دقیق این بیماری مشخص نیست. کارکرد بد عضلات شکمی منجر به انقباض نامناسب در عضلات روده می شود و درد ایجاد می کند. این بیماری در زنان نسبت به مردان رایج تر است. سندروم روده تحریک پذیر در تمام سنین دیده شده است. اما، در سن بیست و چند سالگی افراد بیشتری را درگیر می کند. اضطراب و استرس عامل ایجاد سندروم روده تحریک پذیرنیستند اما علائم و درد آن را تشدید می کند.

تشخیص IBS

آزمایش دقیقی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. سندروم روده تحریک پذیر از روی علائم آن یعنی درد شکمی همراه با یبوست یا اسهال تشخیص داده می شود. اما، چون بسیاری از بیماری های گوارشی دیگر نیز چنین علائمی دارند، برای اطمینان از عدم وجود بیماری های دیگر آزمایش هایی انجام می شود.

درمان IBS

کاهش استرس بیمار، تاثیر به سزایی در کاهش درد و علائم این سندروم دارد. تا کنون خوراکی مضر شناخته شده ای برای سندروم روده تحریک پذیر معرفی نشده است. اما خوراکی هایی که به کارکرد درست عضلات روده کمک می کنند مانند سبزیجات برای آن مفید هستند. همچنین غذاهای چرب و کافئین علام سندروم را تشدید می کنند.

استفاده از فرآورده های پروبیوتیک نیز می تواند مفید باشد. به طور کلی هر توع خوراکی و درمانی که به آرامش بیشتر فرد کمک کند، علائم سندروم را کم می کند. برای درمان در موارد شدید پزشکان از داروهای ضد اسپاسم نیز استفاده می کنند.

[click_like post_id='154917']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.