778

خواب کم افکار مربوط به خودکشی را تقویت می‌کند

|
0 دیدگاه

به گفته ی محققان، درمان بی خوابی میتواند به بهبود سلامت روانی کمک کند.

خواب کم افکار مربوط به خودکشی را تقویت می‌کند

بر اساس مطالعه ای که اخیرا انجام گرفته است، مشکلات خواب میتوانند افکار اولیه ی مربوط به خودکشی را در نوجوانانی که در معرض خطر هستند باعث شوند.

خانم Rebecca Bernert، سردبیر این مطالعه و پروفسور روان پزشک و علوم رفتاری از دانشگاه استانفورد در این باره میگوید:

خودکشی یک پیامد غم انگیز حاصل از بیماری روانی در برخورد با ریسک فاکتورهای چندگانه ی بیولوژیکی، روان شناسی و اجتماعی است. در این میان، اختلالات خواب از سایر ریسک فاکتورها جدا هستند؛ زیرا به عنوان علامت خطر قابل مشاهده بوده و بسیار قابل درمان اند. و این موضوع دلیلی برای اهمیت خواب صحیح در درمان های پیشنهادی برای خودکشی از نظر ما به شمار میرود.

چگونه خوابیدن میتواند به طور بالقوه مانع از خودکشی شود؟

خوابیدن ابزاری برای سنجش میزان سلامت ما بوده و به طور مستقیم با وضعیت جسمی و روحی ما در روز بعد از آن در ارتباط است. ما باور داریم که خواب کم و نامناسب میتواند قدرت افراد برای تغییر روحیه ا شرایط تنش زا را کاهش دهد که در نحوه ی تنظیم و تغییر روحیه ی آنها موثر است و لذا میتواند آستانه ی رفتارهای مربوط به خودکشی را پایین بیاورد.

این تحقیق بر روی ۵۰ نفر دانشجو در سنین بین ۱۸ تا ۲۳ سال که همگی سابقه ی اقدام به خودکشی و یا افکار مربوط به آن را داشتند انجام گرفت و برنامه ی خواب مربوط به آنها به مدت یک هفته تحت مطالعه قرار داشت.

تحقیقات نشان داد تغییرات در زمان به خواب رفتن و زمان بیدار شدن این افراد به عنوان علامت هشداری بسیار قوی در ارتباط با تمایل این افراد به خودکشی به حساب می آمد و این ارتباط حتی پس از دخالت داده شدن فاکتور های ثانویه از قبیل مصرف الکل و دارو و سطح افسردگی همچنان به صورت پایدار قابل مشاهده بود.

این مطالعه همچنین مشخص کرد، افرادی که دچار تغییرات وسیع در زمان به خواب رفتن خود بودند، درجات شدید تری از بی خوابی و کابوس های شبانه را تجربه میکردند و هردوی این مشکلات، به طور مستقل موجب افزایش احتمال بروز رفتار های مرتبط با خودکشی میشدند.

برنت خاطرنشان کرد:

اختلالات خواب، در مقایسه با سایر ریسک فاکتور های مرتبط با خودکشی قابلیت تشخیص و درمان بالاتری در صورت انجام مداخلات سریع دارند.

زیرا خواب به عنوان تجربه ای جهانی مطرح است که همه ی افراد آن را تجربه میکنند و لذا تمایل بیشتری برای صحبت کردن درباره ی آن برای پی بردن به سلامت روانشان دارند. به همین خاطر ما باور داریم که مطالعه ی خواب میتواند گامی اساسی و مهم برای پیشگیری از خودکشی باشد.

محققان در حال تلاش برای پیشگیری از خودکشی با درمان بیخوابی هستند. این مطالعه در تاریخ ۲۸ ژوئن در مجله ی آنلاینJournal of Clinical Psychiatry منتشر شده است.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.