Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
چگونه بلعیدن قرص را ساده تر کنیم؟
837

چگونه بلعیدن قرص را ساده تر کنیم؟

|
0 دیدگاه

هرچند بلعیدن قرص ساده به نظر می رسد، اما برای بعضی افراد مخصوصا بچه ها این کار بسیار عذاب آور است. ترس از خفه شدن باعث می شود گلو تنگ تر شود و بلعیدن قرص را سخت تر می کند.

چگونه بلعیدن قرص را ساده تر کنیم؟

خوشبختانه راه هایی هست که به شما و کودک شما کمک می کند که بر این مشکل پیروز شوید. پس ریلکس باشید، ترس را از خود دور کنید و اجازه دهید که قرص به راحتی پایین برود. مثل دوچرخه سواری می ماند، به محض اینکه ترس را از خود دور کنید و لم کار را فرا بگیرید، برایتان مثل آب خوردن می شود.

قرص را در یک تکه بسیار کوچک شکلات پنهان کنید.

می توانید از مقداری نان خیس شده هم استفاده کنید. تکه نان یا شکلات را در دهان بگذارید قورت دهید و بلا فاصله پشتش آب بنوشید. به همین سادگی!

با یک لیوان آب بنشینید و ریلکس کنید.

استرس و اضطراب را از خود دور کنید. به یک موسیقی آرام گوش دهید و اجازه دهید تمامی عضلات بدن آرام شوند. این کار باعث میشود تنش حاصل از استرس بلعیدن قرص از شما دور شود و گرفتگی عضلات گلو که واکنشی طبیعی در مقابل ترس از خفگی است، برطرف شود. مگر اینکه از دیسفاگیا DYSPHAGIA یا مشکل بلع رنج ببرید.

از تکنیک تصویرسازی ذهنی استفاده کنید.

خودتان را تصور کنید که بدون هیچ مشکلی قرصی را می بلعید. برای غلبه بر مانع روانی بلعیدن قرص، مدام به خود بگویید: من میتوانم به راحتی قرص را قورت بدهم! درست مثل میلیون ها انسان کره زمین من هم می توانم!

بزاق دهانتان را نگه دارید.

بلعیدن قرص با دهان خشک سخت است. به غذاهای ترش و خوشمزه فکر کنید، زبانتان را با سرعت به کناره های دهان، لثه ها، بالا و پایین پشت لبها بمالید و بزاق دهانتان را بیشتر کنید. بعضی افراد ترجیح می دهند قبل از بلعیدن قرص کمی آب بنوشند و دهانشان را کمی تر کنند.

یک نفس عمیق بکشید.

این کار به باز شدن عضلات گلو کمک می کند. حد اقل به آرامش شما کمک می کند.قرص را دقیقا در وسط زبان بگذارید و اگر کپسول شکل است، بلندی آن را در امتداد زبان قرار دهید. این کار باعث می شود بلعیدن قرص آسان تر شود.

سریع قرص را در دهان گذاشته و با یک جرعه آب، آن را مستقیما به سمت گلو هدایت کنید.

چند جرعه دیگر آب بعد از رسیدن قرص به گلو بنوشید تا قرص کاملا پایین برود.
آب بهتر است خنک باشد اما نه خیلی سرد.

شما میتوانید از آبمیوه و دیگر نوشیدنی ها هم برای بلعیدن قرص استفاده کنید اما مراقب باشید که نوشیدنی شما با قرص مصرفی سازگار باشد. نوشیدنی های گاز دار نیز می تواند مفید باشد، چراکه قرص در گاز ایجاد شده گم می شود و راحت تر بلعیده می شود.برای بعضی افراد استفاده از نی می تواند مؤثر باشد چون عمل مکیدن نوشیدنی به پایین رفتن قرص کمک می کند.

چانه را به جای اینکه به سمت بالا ببرید و به سقف نگاه کنید، به سمت سینه نزدیک کنید.

بالا بردن سر مجرای تنفسی را باز و مری که محل عبور غذا است را می بندد درست خلاف آنچیزی که شما می خواهید. نگاه کردن به پایین در حالی که نفس خود را نگه داشته اید گرفتگی عضلات گلو را برطرف می کند و به عمل بلع کمک می کند.

قرص را با غذا به پایین هدایت کنید.

داروهایی که نباید با معده خالی مصرف شوند و باید حین یا بعد از غذا خورده شوند را می توانید با غذا ببلعید. ابتدا لقمه را خوب بجوید و هنگام بلع غذا قرص را در دهان بگذارید.

فرایند بلعیدن قرص را با بلعیدن آب نبات تمرین کنید.

هر روز ۱۰ دقیقه را به این کار اختصاص دهید و سعی کنید یک آب نبات کوچک به اندازه ی قرص تان را بلعیده تا جایی که در چند ثانیه بتوانید این کار را انجام دهید.

مقدار زیادی آب وارد دهانتان کنید و بعد قرص را درون دهان قرار دهید و ببلعید.

فکر کنید که هیچ قرصی در دهانتان وجود ندارد و آب را مثل همیشه قورت دهید. می بینید که به راحتی بدون اینکه بفهمید قرص را هم قورت داده اید. این کار را با قرار دادن قرص در ابتدا و نوشیدن آب زیاد تکرار کنید.

قرص را فقط با یک جرعه آب قورت دهید.

گاهی نوشیدن فقط یک جرعه، راحت تر و سریعتر عمل می کند.

بعضی از قرص ها را می توانید به قطعات کوچکتر تقسیم کنید و بخورید.

اما همه قرص ها را نمی توانید خرد کنید. قرص هایی مانند کپسول که مواد آنها به تدریج خارج و جذب می شوند نباید خورد شوند.

نکته ها:

از سیستم بلع طبیعی دهان استفاده کنید. با دهان خالی سعی کنید از عمل بلع ناخوداگاه خود جلوگیری کنید میبینید که بیشتر از ۱۰ ثانیه نمی توانید به اینکار ادامه دهید. این همان زمانی است که می توانید قرص را در دهانتان گذاشته و از بلع طبیعی دهان به نفع خودتان استفاده کنید. کمی آب بنوشید و به پایین رفتن راحت تر قرص کمک کنید.

بلعیدن قرص تنها یک مشکل ذهنی است. دهانتان را روبروی آینه باز کنید میبینید گلویتان قطری بسیار بزرگتر از آن قرص کوچک دارد و هر روز تکه های غذای بزرگتر را می بلعد.

وقتی با آبنبات تمرین می کنید نباید اجازه دهید زیاد در دهان بماند و طعم آن قابل احساس شود چون وقتی قرص را به همین میزان در دهان نگه دارید طعم بسیار بد آن احساس ناخوشایندی به شما می دهد که تجربه ی بلعیدن قرص را برایتان بدتر هم می کند.

به بچه ها بگویید که قرص را مثل قایقی در دهانشان به سرعت به سمت پایین هدایت کنند.

به جای مایعات رقیق می توانید از مایعات غلیظ تر مانند ماست برای بلعیدن قرص استفاده کنید که قرص در میان غلظت آنها گم می شود.

برای بلعیدن قرص با نوشیدنی هایی غیر از آب حتما با دکتر مشورت کنید. به عنوان مثال بعضی از آنتی بیوتیک ها نباید با با محصولات لبنی مخلوط شوند.

قرص ها را از دسترس کودکان دور نگه دارید و هیچ وقت به آنها نگویید که آنها آب نبات هستند.

[click_like post_id='155043']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.