3634

آنژين چركي گلو (فارنژيت) ،نحوه ی تشخیص و درمان

|
0 دیدگاه

‏این بیماری در اثر سرماخوردگی و به ویژه در فصل سرما بسیار شایع است. هر سال تقریبا در بیشترخانواده ها یک یا چند نفر به این بیماری مبتلامی شوند.

آنژين چركي گلو (فارنژيت) ، نحوه ی تشخیص و درمان

عامل آنژین نوعی باکتری به نام (استرپتوکوک آ) است که در مخاط بینی وگلوی حدود ۲۰ ‏درصد افراد جامعه به طور طبیعی رشد می کند.

‏انتشار بیماری بیشتر با پراکنده شان میکروب آن از راه سرفه و عطسه است ‏که ا ز فردی به فرد دیگر منتقل می شود. گاهی نیز غذااهای آلوده خانگی عامل ‏انتقال بیماری محسوب می شوند. دوره کمون این بیما ری ۲ ‏تا ۵ ‏روزاست.

‏پیش گیری

‏منظور از پیش گیری گلو درد چرکی، ممانعت از بروز بیماری تب روماتیسمی و گلومرولونفریت است که در بخش درمان توضیح داده شده است.

فاصله گرفتن از فرد مبتلا به گلودرد برای اطرافیان بیمار ضروری است. ضرورت دارد افرادی که دارای امادگی عفونت های مکرر گلو هستند، کسانی که لوزتین بزرگ و یا لوزه سوم دارند، همچنین آن هایی که دچار انحراف بینی و سینوزیت و ضعف ایمنی و سوء تغذیه هستند در مورد پیش گیری از بروز این بیماری، مراقبت های لازم را به عمل آورند.

‏تشخیص بیماری

‏علائم تظاهرات بالینی: گلو درد، تب، سردرد، بزرگی غدد لنفاوی گردنی، استفرغ، لوزه های پرخون و متورم، دردهای شکمی، راش جلدی، قرمزشدن و تورم زبان ازعلائم این بیماری هستند. البته لزومی ندارد که تمامی علائم ذکر شده در یک نفر بروز کند و اکثرا دوسه مورد اول مشاهده ‏می شود.

‏گاهی نیز علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، سرفه، درد استخوان و کوفتگی بدن به علائم فوق اضافه می شود. همچنین پس از یک تا دو روز که از شروع گلو درد چرکی می گذرد احتمال دارد تب مخملک نیز بروز کنه که معمولا حاوی بثووات جلای قرمزدرناحیه زیر بغل وگردن وکشاله ران وسپس در تمام سطح بدن است.

حتی زبان هم به رنگ توت فرنگی (قرمز) می شود و یا اینکه ‏پوشش سفیدی سطح زبان را می پوشاند.

‏از راه جدا کردن باکتری استرپتوکوک ازنواحی حلق، پوست و یا خون و کشت دادن آن می توان به تشخیص نهایی دست یافت. تشخیص سریع بیماری نیز از واه شناسایی انتی ژن میکروب از ترشحات گلو است (از طریق تست آنتی استرپتولیزین O).

درمان

‏پنی سیلین بهترین داروی درمان فارنژیت است. در صورت حساسیت به پنی سیلین می توان از آریترومایسین استفاده کرد. هرچند امروزه داروهایی مانند کواموکسی کلاو، آزیترومایسین و سفیکسیم که از کارایی بالایی برخوردا وند و حتی از کلیندامایسین استفاده کرد.

در صورت بروز تب روماتیسمی باید هرماه يك عدد پنی سیلین بنادر (یک میلیون و دویست هزار واحد پنی سیلین) برای چندین سال متوالي بر طبق نظر پزشک معالج تزریق عضلانی شود. البته برای وزن کمتر از ۳۰ ‏کیلوگرم که دچارگلودرد چرکی شده باشد می توان از یک عدد آمپول پنی سیلین ۶.۳.۳ ‏و یا ۳۰ ‏عدد کپسول۲۵۰ ‏میلی گرم پنی سیلین استفاده کرد.

برای وزن بیش از ۳۰ ‏کیلوگرم بایه از ۲ ‏عدد آمپول ۶.۳.۳ و یا یک عدد پنادراستفاده کرد. استفاده از ۳۰ ‏عدد کپسول ۵۰۰ ‏میلی کرم پنی سیلین نیز برای این سنین بلامانع است.

‏پیش گیری و درما، با طب گیاهی و سنتی

‏مصرف گیاهان کرفس، انجیر، گل بنفشه، تمشک، سنبل ختایی، مرزنجوش، ثعلب، دمنوش زوفا، غرغره جوشانده ختمي در بهبود تب و آنژين چركي گلو مفيد اسات.

مصرف يك ليوان شيره خنك، سه قطره آب ليمو ترش در آب، آب شغلم خام، عسل (هر نيم ساعت يك قاشق)، سير درشير جوشيده روزي يك قرص مخمر آبجو، آش گشنيز (با سيرو پياز و شلغم فراوان)، سوپ (گشنيز، كلم، پياز، سير شنبليله، كرفس، جو، هويج و آب ليو ترش)، فرني با عسل، ّ ترب سياه يا سفيد به همراه عسل (هر ساعت يك قاشق خورده شود).

پنج گرم مريم گلي به همراه يك گرم زاج سفيد جوشانده و صاف شود و با آب گرم رقيق شود. هر ساعت يك بار غرغره شود ولي نوشيده نشود، سپس فقط دهان را شسته نه حلق را غرغره با جوشانده ريحان و جوي پوست گرفته. آب آناناس، شكر تيغال را پاك كرده پودر شود و در آب داغ خمير شود و ميل شود.

جوشانده گل بنفشه را صادف كرده و به آن پودر ترنجبين اضافه شود، پس از حل كردن هر ساعت يك قاشق ميل شود (براي گلو درد و سرفه كودكان)، غرغره با جوشانده برگ ازگيل براي آنژين مفيد است.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.