Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
از داروهای خانگی چه می دانید ؟
512

از داروهای خانگی چه می دانید ؟

|
0 دیدگاه

‏ازگیاهان زینتی مثل بونساهای خانگی،گل سرخ، صبرزرد و مواد خام موجود در قفسه های آشپزخانه مانند سیر، پياز، گوجه فرنگی، سیب زمینی، زردچوبه و… می توان داروهایی برای كمك اولیه به دست آورد.

از داروهای خانگی چه می دانید ؟

علاوه بر این می توان روغن های دم کرده گیاهان تازه را تهیه واستفاده کرد.

‏سیر: حبه های سیر را که دارای خاصیت فوق العاده ضد عفونی کننده است می توان برای درمان جوش صورت و آکنه ها بصورت موضعی استغاده کرد. سیر له شده را می توان بصورت ضماد برای درمان میخچه درمحل ناراحتی قرارداد.

پیاز: برش های تازه پیاز را روی محل گزش حشرات قرار دهید تا فورا خوب شود، و همچنین برای درمان کهیر های ناشی از مواد غذا یی می توان از آب پیاز استفاده کرد.

سیپ زمینی: برای درمان بیماری های معده و بیماری های روده هیچ دارویی بهتر از آب سیب زمینی نیست. دم کرده ‏پوست سیب زمینی ضد سرطان بوده و تومورهای سرطانی را معالجه می کند.

صبر زرد: برای خارج ساختن ژل داخل برگ های گياه آلوئه ورا (صبر زرد)، ابتدا مرکز برگ را به شکل موازی برش داده ولبه های برش شده را کنار زده و با قسمت كندچاقو ژل موجود داخل آن را خارج كنيد. برای تسکین سوختگی های خفیف، تاول و افتاب سوختگی ها ژل را به صورت تازه مصرف کنید.

‏گوجه فرنگی: برای معالجه ناراحتی های پوستی می توان از عصاره کوجه فرنگی، ‏برای شستشوی صور‏ت و باطراوت کردن پوست استفاده کرد.

‏زرد چوبه: برای درمان سریع اسهال می توان یک قاشق پودر زردچوبه را داخل یک لیوان آب جوش ریخته و پس از هم زدن، محلو به دست آمده را بدون صاف کردن به فرد بیمار داد.

‏عدس: برای درمان ناراحتی های داخلی دهان وگلو می توان آب عدس پخته را غرغره کرد. خوردن آب عدس برای تقویت کبد و معده نیز مفید است.

‏مقادیر استاندارد دارویی

‏دستورالعمل های ارائه شده در این بخش استفاده از مقادیراستاندارد گیاه دارویی را مد نظر دارد. مقادیر و دوزهای ذکر شده در این کتاب استاندارد هستند، مگر آنکه مشخصا چیز یگری گفته شده باشد.

‏برای تهیه دروهای ترکیبی گیاهی مجموع مقادیر ذکر شده در هر دارو نباید بیش از مقدا ر استاندارد باشد. به طور مثال، استاندارد دم کرده ترکیبی سه گیاه نعناع، بومادران پونه که برای درمان سرماخوردگی تهیه می شود، مقدار سی گرم گیاه در یک لیتر آب می باشد. بنابراین باید دم کرده حاوی مقدا رده گرم از هرگیاه باشه تا نسبت لازم یعنی سی گرم در لیتر رعایت شود.

سنجش مقادیر استاندارد داورها: در سنجش و استفاده ‏از مقدار داروها می توان از وسایل ساده اشپزخانه نظیر قاشق هاء قطر چکان ها و فنجان ها استفاده کرد. مقادیر استاندارد هرکدام از وسایل در دسترس برای اندازه گیری ازاین قرار است:

۲۰ قطره معادل ۱ ‏میلی لیتر
۱ اقاشق چایخوری معادل ۵ ‏میلی لیتر
۱ قاشق غذا خوری معادل ۲۰ ‏میلی لیتر
۱ ‏استکان معادل ۵/۶۲ ‏میلی لیتر
۱ الیوان معادل ۱۵۰ ‏میلی لیتر

باید درنظرداشت که مقدار مصرف داروها برای کودکان و کهنسالان با توجه به سن و وزن بدن، کمتر در نظرگرفته شود. در زمان بارداری یا ابتدا به التهاب معده وکبد و یا در هنگام درمان کودکان با ید از تتنورهای غیرالکلی استفاده شود.

[click_like post_id='155443']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.