Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
تشخیص ، پیشگیری و درمان ذات الریه
950

تشخیص ، پیشگیری و درمان ذات الریه

|
0 دیدگاه

در واقع به نوعی از عفونت و ورم ریه ها (شش ها) ‏گفته می شود که مجاری هوایی و تنفسی ريه ما توسط برخی ازمیکروب ها دچار التهاب شوند و در تبادل گازهای تنفسي اختلال ایجاد کنند. این عارضه می تواند مرگ ومیرهای فراوانی را درهر جامعه ای به بار آورد.

تشخیص ، پیشگیری و درمان ذات الریه

‏باکتری های مختلفی در ایجاد پنومونی (سینه پهلو) دخالت دارند و حتی ویروس ها و قارچ ها و انگل ها نیزقادرند در ریه ها عفونت ایجادکنند.

‏علل بروز سينه پهلو

‏باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها، انگل ها به ویژه (استرپتوکوك، استافیلوکوک، کلبسیلا، هموفیلوس، آنفلوانزا و…) می توانند سبب سینه پهلو شوند.‏میکروب های بیماری زا از راه های کوناگون از جمله: استشاق میکروب از هوا، جذب میکروب از راه ترشحات دهان وگلو، از راه عروق خونی و مجاورت با بافت های هم جوار، قادرند زمینه های ایجاد سينه پهلو را فراهم کنند.

‏علائم بالینی

‏سرفه، تب، تولید خلط، درد قغه سینه، تنگی نفس، ضعف و کسالت عمومی، بی اشتهایی، علائم سرماخوردگی، سردرد، خلط خونی، لرز.

‏درمان

د«رمان پنومونی بستگی به نوع میکروبی که وارد شش ها شده وحساسیت بیمار به نوع آنتی بیوتیک (اگر داشته باشد) دارد. دو بیشتر موارد در مطب ها و بیمارستان ها، معمولا پزشکان براساس شناخت شایع ترین میکروب مولد سینه پهلوکه همان استرپتوکوک پنومونیه است به درمان پنومونی اقدام می کنند و از طریق تجربه و معاینه بالینی به تشخیص قطعی دست می یابند.

اما گاهی نیاز به اقدامات ازمایشگاهی و رادیولوژی و نمونه برداری است که دراین صورت براساس آنتی بیوگرام می توان درمان جدی و مؤثر به عمل آورد.

‏برای درمان پنومونی باید افزون بر دادن مایعات و تب بر و داروهای گشاد کننده برونش، گاهی باید با ساکشن کردن و خارج کردن ترشحات مجاری هوایی و یا با اکسیژن بیماری را درمان کرد.

برای تجويز آنتی بیوتيك نیز، براساس کشت میکروب و تشخيص نوع ميكروب، می توان از داروهایی مانند پنی سیلین، آمپی سیلین، آموکسی سیلین، اریترومایسین، کلوگزاسیلین، سفوتاکسیم، سفتی زوکسیم، سفوروکسیم، جنتامایسین، توبرامایسین، سفتازیدیم، تیکارسیلین مترونیدازول،کلیندامايسين و… استفاده کرد.

پيش گیری با طب سنتي

‏بهترین راه پیش گیری از سینه پهلو، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی، ازدیاد مقاومت بدن با ورزش، نداشتن سوء تغذیه و سایر اخلالات کاهنده ایمنی بدتن است.

‏در آغاز بایدکوشید از فردی که دچار عفونت شده به کوه ای مراقبت کنيم که ترشحات سرفه و بزاق و خلط وی به دهان وسینه های دیگران منتقل نشود و اگر هم شد از را در مراحل اولیه درمان کند. با عدم استعمال دخانیات و پرهیز از آلودگي های محیطی ازجمله گرد و غبار، دود کارخانجات و ماشین ها می توان ریه ها را سالم تر نگه داشت.

ساکنان شهرها و به ویژه شهر های بزرگ و صنعتي با استنشاق مداوم هوای تمیز یاری ها و کوه ما و جنگل ها همراه با ورزش های مداوم روزانه می تواند ریه ها را در برابر بسیاری از بیماری های ناتوان کننده و كشنده بیمه کرد و آن ها را سالم نگه داشت.

‏‏درمان بیماری با طب سنتی

‏مصرف روی تا ۴۱% برای درمان ذات الریه اطفال مؤثراست، مصرف آب انگور، سیب قرمز، گلابی، قرص مخمر آبجو، سوپ (کلم، اسفناج،گشنیز، سیر، هویج، پیاز،کرفس،گندم، جو و آب لیموی تازه)، شلغم (پخته یا آب آن با عسل)، شربتی که از یک کیلوگرم کلم بنفش، شکر یا عسل و آب درست شده، دم کرده افسنطین (هر نیم ساعت یک قاشق مک زده شود)، سه قطره تنتور تاج الملوک را روی قند چکانده و جای با آن میل شود.

‏مصرف انجیر و روغن فندق در درمان سرفه و خروج اخلاط از بدن مؤثراند. همچنین از گیاهان زوفا، تشک و سیر در درمان بیماری استفاده می شود.

[click_like post_id='155379']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.