Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
جامعه پزشکی مانندجامعه هنری کشور جزو سرمایه های اجتماعی ما محسوب می‌شوند
651
وزير بهداشت در مراسم سالروز فوت عباس كيارستمي:

جامعه پزشکی مانندجامعه هنری کشور جزو سرمایه های اجتماعی ما محسوب می‌شوند

|
0 دیدگاه

وزیر بهداشت با بیان این که طولانی شدن فرآیند صدور رای برای پرونده عباس کیارستمی قابل پذیرش نیست، گفت: من به عنوان یک پزشک خواهشم این است که خیلی شفاف مسائل مربوط به مراحل درمانی آقای کیارستمی را مطرح کنند.

به گزارش سلامتی، دكتر سیدحسن هاشمی، در مراسم سالگرد فوت عباس کیارستمی، گفت: عباس كيارستمي یکی از بزرگان بود که در عرصه هنر بی‌نظیر بود و کارنامه بسیار درخشانی دارد و امیدواریم که بتوانیم در پاسداشت او و ادامه راهش تلاش کنیم.
وزيربهداشت افزود: کیارستمی از کارگردانانی بود که در اوایل دهه ۵۰ بیشتر درخشید و بعد از انقلاب هم در کشورش ماند و به قول خودش که می‌گفت اگر درختی در جایی ریشه در خاک دارد، اگر آن را از زمین جدا کنیم و در زمین دیگری بکاریم یا ثمر نمی‌دهد، یا ثمرش مانند مکان اولیه اش نخواهد بود، بنابراین من به کیارستمی افتخار می‌کنم كه در وطن خود ماند و فعاليت هنري را در کشور خودش ادامه داد.
وزيربهداشت با بيان اينكه در دوران بيماري عباس كيارستمي، علاوه بر بیمارستان او را در منزلش ملاقات كردم، ادامه داد: برخی صحبت‌های آقای کیارستمی بسیار جالب توجه بود و چون در این دوران به دليل وجود لوله هاي تنفسي تارهاي صوتي آسيب ديده بود، باعث ناراحتی او شده بود و هر چه به او می‌گفتم که صدایت برمی‌گردد باز هم قبول نمی‌کرد و می‌گفت اگر صدایم برنگردد زندگی را هم نمی‌خواهم.
دكتر هاشمی ادامه داد: براي خارج شدن ار وضعیت روحی پیش آمده، به ایشان توصیه کردم که در این دوران کمی در فضای مجازی و موبايل سير كند و سرگرم باشد، اما او پاسخی داد كه باوركردني نبود. گفتند، من حتی موبایل هم ندارم و نمی‌دانم فضای مجازی چگونه است.
وزيربهداشت ادامه داد: شگفت انگیزتر این که، تا به حال نشنیده بودم کسی که در عرصه بین المللی بسیار اثرگذار باشد و موبايل و ماهواره نداشته باشد، او می‌ گفت، از ساعت ٧ صبح تا ۱۲ شب فقط کار می‌کنم.
وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: بی‌محبتی‌های زیادی در حق کیارستمی شد که امیدواریم در حق دیگران اعمال نشود.
دكتر هاشمي با بيان اينكه برگزاري اين مراسم إلزامي بود، افزود: برگزاری اين مراسم، حق کسانی است که درباره روند درمان وی سوال دارند و می‌خواهند بدانند که آیا کیارستمی باید عمل می‌شد یا خیر؟ آیا اگر مورد جراحی قرار نمی‌گرفت او اکنون در بین ما بود یا خیر؟ و چرا عمل جراحی اول به جراحی دوم، سوم و چهارم رسید؟
دكتر هاشمی تصريح كرد: در مدتی که آقاي كيارستمي بيمار بود، تیم پزشکی از سوی وزارت بهداشت وارد پیگیری درمان ایشان شد. در آن زمان تیم پزشکی زحمت کشید و توانست وضعيت سلامتي آقای کیارستمی را به حالت ثابت برساند و در حاليكه شرایط ایشان نسبتا ثابت بود، اما من هر روز نگران بودم که اتفاق بدی بیفتد.
وزيربهداشت با بيان اينكه باید درباره مراحل درمان آقای کیارستمی با صداقت صحبت کنیم، اضافه كرد: اگر یک یا چند نفر در درمان وی اشتباه کرده اند، بايد اين موضوع را بپذیریم و نگذاریم که كل یک جامعه مانند جامعه پزشکی متهم شود.
دكتر هاشمي گفت: باید بدانیم که جامعه پزشکی مانند جامعه هنری کشور جزو سرمایه اجتماعی ما محسوب می‌شوند.
وزیر بهداشت توضيح داد: آحاد ملت ایران مانند هم هستند و نباید اجازه دهیم که حق كسي ضایع شود، بنابراین شايسته بود، تمام افرادی که درباره این موضوع مسئوليت مستقیم دارند، حضور پیدا کرده و توضيح خودشان را بدهند، چرا که همه چیز با شفافیت حل می‌شود، زيرا هم بازماندگان ایشان و هم سایر افراد و مردم به دنبال پاسخ روشن هستند.
به گزارش وبدا دكتر هاشمی در پاسخ به سوال رضا کیانیان، بازيگر سينما، مبني براينكه اختیارات وزارت بهداشت در برخورد با چنین پرونده‌هایی چيست؟ گفت: متاسفانه ما هیچ اختیاری درباره چنین پرونده‌هایی و برای صدور حکم نداریم و مردم برای چنین پرونده‌هایی باید به سازمان نظام پزشکی یا دادگاه جرائم پزشکی شکایت کنند و اگر قرار است اقدامی انجام شود از این مسیرهاست.
دكتر هاشمي افزود: درباره پرونده کیارستمی بلافاصله به سازمان نظام‌پزشکی نامه نوشتیم و در برخی جلسات هم آقای بهمن کیارستمی شرکت داشتند.
وزيربهداشت گفت: من اگر به جای مسئولان، مسئول رسیدگی به این موضوع بودم، اين مسائل را به طور شفاف بیان می‌کردم تا ابهامات زودتر رفع و رجوع شود.
دكتر هاشمي از طولانی شدن فرآیند صدور رای برای پرونده عباس کیارستمی، انتقاد كرد و گفت: وظيفه مجموعه های ذی ربط درنهايت صدور رأي بود و اگر اشتباهی مرتکب شدیم آن را بپذیریم؛ چرا که طولانی شدن این فرآیندها قابل پذیرش نیست.
وزير بهداشت گفت: وقتي از حال آقاي كيارستمي باخبر شديم، چهار عمل جراحی روی ایشان انجام شده بود. بنابراین همه سوالات درباره آن زمان است.
دكتر هاشمي با يادآوري خاطره ديگري از آقای کیارستمی، گفت: آقاي كيارستمي یک بار در منزلشان در مورد رفتن به فرانسه با من مشورت کردند و گفتند به نظر شما من چه کاری را انجام دهم؟ فرانسه بروم با خير؟ من به ایشان گفتم اختیار با خودتان است اما از من می‌شنوید در ایران بمانید تا وضعیت‌تان بهتر شود.
وزيربهداشت ادامه داد: بعد از آن ایشان چندین بار تب کردند و بعد از چند روز به من گفتند که دیگر اعتمادم را از دست داده‌ام و با تعبیري اين حالت را شرح دادند، وقتی انسان روی دور باخت رفت باید صندلی‌اش را عوض کند!
دكتر هاشمی ادامه داد: با این حال من به ایشان گفتم که تصمیم با شماست، اما هر پزشکی که بخواهید از هر کجای دنیا ظرف ۲۴ ساعت به ایران می‌آورم و ايشان پيشنهاد پزشكي در فرانسه را داد و پذيرفتيم كه پزشك بيايد و روز بعد هم استاد صمدیان و بهمن کیا رستمی با حضور در دفتر اینجانب مشخصات آن پزشک را دادند و با تماسی که با سفیر ایران در فرانسه داشتم قرار شد ظرف ۲۴ ساعت پزشک معرفی شده به ایران بیاید.
وزير بهداشت افزود: اما فردای آن شب از طريق اخبار متوجه شدم که آقای کیارستمی به فرانسه رفتند.
دكتر هاشمي با بيان اينكه عباس كيارستمي، بخشی از این پروسه را خودشان انتخاب کردند، گفت: اما سوال همه این است که در مراحل ابتدای درمان که عوارض در ایشان ایجاد شده و بعد دچار خونریزی و عفونت شده‌اند چه اتفاقی افتاده است. باید این مسائل را به طور شفاف بیان کنیم و من تعجب می‌کنم که چرا این مسائل را روشن نمی‌گویند.
وزير بهداشت تصریح کرد: من به عنوان یک پزشک خواهشم این است که خیلی شفاف مسائل مربوط به مراحل درمانی آقای کیارستمی را مطرح کنند؛ چرا که هیچ‌ چیز بهتر از صداقت نیست و نه تنها ما را دچار زیان نمی‌کند، بلکه از آن سود هم می‌بریم.
دكتر هاشمي گفت: وظیفه من این بود که در این مراسم شرکت کنم و امیدوارم احکام عادلانه‌ اي هر چه سریعتر درباره این پرونده صادر شود.
وزيربهداشت با تاكيد براينكه امیدوارم بخش‌ هايي که از نظر قانونی مغفول مانده است، با کمک دولت و مجلس رفع شود، افزود: بايد بتوانیم ، قوانینی وضع کنیم که حقوق مردم بیشتر رعایت شود.
دكتر هاشمي در پايان إذعان داشت: البته باید تاکید کنم که آقای کیارستمی با این که به شدت ناراحت و دلخور بودند، اما هیچ‌ وقت از کسی شاکی نبودند و تصورم این است که عباس کیارستمی جوانمرد، انسان‌دوست و بشردوست، آزاده و مستقل بود.
در ادامه این مراسم بهمن کیارستمی طی صحبت‌هایی از وزیر بهداشت درخواست كرد تا کمک کند، گزارش شفافی درمورد مراحل درمان اولیه پدرش ارائه شود. وزیر بهداشت نيز قول داد، تشکیل جلسه ای را در حضور رييس جمهور و رئیس قوه قضائيه با حضور خانواده آن مرحوم پیگیری کند.

[click_like post_id='155118']

صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.