1456

سوگواری مراحل قابل پیش بینی را طی نمی کند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

 تصور می شد سوگواری مراحل مشخص و قابل پیش بینی را طی می کند اما به تازگی دانشمندان این فرضیه را زیر سئوال برده اند.

سلامتی-یکی از مفاهیم روان شناختی که عموما بین مردم رواج دارد و پذیرفته شده است، مراحل سوگ است. اگر از قبل با مفهوم مراحل سوگ آشنا باشید، حتما به اسم الیزابت کوبلر راس برخورده اید. کوبلر راس با کتاب های بسیار و تلاش های خستگی ناپذیرش به دنیا نشان داد که فرایند پذیرش مرگ چگونه است. او به از بین بردن برخی برچسب هایی که قبلا در این مورد وجود داشت کمک کرد و باعث شد در مورد این مفهوم با آزادی بیشتر صحبت شود.

ممکن است بدانید که کوبلر راس مفاهیم سطوح ماتم را خودش به تنهایی مطرح نکرد. بلکه آن ها را به نوعی توسعه داد تا فرایندی را که بیماران طی می کنند تا به مراحل نهایی بیماری خود برسند، توصیف کرد. این مراحل، انکار، خشم، چک و چانه زدن، افسردگی و پذیرش هستند.

اما متاسفانه به نظر می رسد سوگواری به همین سادگی ها هم نیست.

تحقیقات نشان می دهند افراد سوگوار این مراحل را با چنین ترتیبی طی نمی کنند. متعاقبا، وقتی یکی از ما فقدان عزیزی را تجربه می کنیم، ممکن است مراحل را به ترتیبی که کوبلر راس اشاره کرده است طی کنیم یا همه را یک باره پشت سر بگذاریم. ممکن است با سرعت از برخی مراحل گذر کنیم یا حتی بعضی را تجربه  نکنیم تا به مرحله پذیرش برسیم؛ کاری که کوبلر راس هیچ تصورش را نمی کرد.به نظر می رسد سوگ طبیعی چنین مراحل تمیز و شسته رفته ای را طی نمی کند و بیشتر به مانند چرخ و فلکی از عواطف و هیجانات است.  حتی کوبلرراس در اواخر عمر حرفه ای خود پذیرفت که غم در یک خط مستقیم و قابل پیش بینی پیش نمی رود.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.