Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
طرز تهیه ی تنتور و شربت گیاهان
3324

طرز تهیه ی تنتور و شربت گیاهان

|
0 دیدگاه

تنتور هرگیاه با خیساندن گیاه خشك شده و یا تازه در محلول حاوی ۲۵ درصد الکل سفیدو آب تهیه می شود از تمامی بخش های گیاه می توان به این منظور استفاده کرد.

طرز تهیه ی تنتور و شربت گیاهان

الکل علاوه برنقشی که در استخراج ترکیبات فعال گیاه دارد، ماده ای نگه دارند. نیز هست. و به همین دلیل تنتور را می توان مدت دو سال نگه داری ‏کرد. در تهیه تنتور فقط از يك نوع گیاه استفاده كنيد و در صورت لزوم می توانید تتنورهای آماده شده را با هم مخلوط کنید. د‏ر تهیه تنتور به صورت خانگی از الكل سفید استفاده کنید.

‏گیاه را داخل ظروف شیشه ای دردار قرار داده و مخلوط الکل و آب را نیز داخل ظرف ریخته و در ظرف را ببندید. ظرف را مدت دو هفته در محلی ‏نگه داری کرده و گه گاه آن را تکان دهید. پس ازدو هفته محلول را از صافی عبور ‏داده و محلول به دست امده را داخل ظرف شیشه ای تیره رنگ ریخته و نکه داری ‏کنید.

‏مقادير استاندارد: مقدار مورد نیاز ۲۰۰ گرم گیاه خشک شده یا ۶۰۰ گرم گیاه تازه به ازای یک لیتر آب حاوی ۲۵ ‏درصد الکل می باشد.

‏دوز استاندارد: مقدار مصرف تنتور ۵ ‏میلی لیتر سه وعده در روز می باشد. تنتور به صورت رقیق شده در آب مصرف شود. (با افزوده شدن کمی عسل یا آب میوه طعم ناخوشایند آن ازبین می رود).

‏تجهیزات صورت نیاز: ظروف بزرگ در دار، صافی پارچه ای، دستگاه آبمیوه گیری ‏فشاری، تنگ بزرگ، بطری های شیشه ای تیره رنگ با در محکم و قیف.

احتياط: برای تهیه تنتور هیچ وقت ازالکل صنعتی (متیلیک) یا الکل ایزوپروپیل استفاده نکنید، چون هردو فوق العاده سمی هستند.

تهيه شربت 

‏برای حفظ دم کرده ها و یا جوشانده ها به شکل شربت می توان از عسل و شکر تصفیه نشده استفاده کرد. شربت تهیه شده از عسل، نرم کننده و آرام بخش خوبی است. شیرینی اضافه شده به محلول باعث پنهان ماندن طعم اغلب ناخوشایند گیاهان دارویی می شود. ازشربت می توان برای طعم دادن به داروهای کود‏کان نیز استفاده کرد.

‏برای تهیه شربت مقدار ۵۰۰ میلی لیتر دم کرده و یا جوشانده مورد نظر را ‏داخل قابلمه ریخته وگرم کنید، سپس ۵۰۰ گرم عسل و یا شکر تصفیه نشده را آرام آرام داخل محلول حل کنید. محلول را پس از سرد شدن داخل بطری شیشه ای تیره رنگ ریخته و در بطری را با چوب پنبه ببنديد. استفاده از چوب پنبه مهم است، زیرا شربت ها اغلب تخمیرشده وگاز ایجاد می کنند و بطری هایی که درپیچی داشته باشند ممکن است منفجر شوند.

‏مقادیراستاندارد: مقادیر مورد نیاز برای تهیه شربت ها ۵۰۰ میلی لیتر ازدم کرده یا جوشانده مورد نظربه همراه ۵۰۰ گرم عسل و یا شکرتصفیه نشده می باشد.

‏دوز استاندارد: مقدار مصرف شربت روزانه سه وعده و دو هر وعده ۵ الی ۱۰ ‏ميلی لیتر می باشد.

‏تجهیزات مورد نیاز: قابلمه، قاشق چوبي، بطری های شیشه ای تیره ‏رنگ با در چوب پنبه ای و قيف.

[click_like post_id='155445']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.