406

۷۰هزار بیمار روانی در نوبت خدمات بهزیستی

|
0 دیدگاه

آنطور که معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی می‌گوید: ۱۵۰هزار نفر از این افراد به‌علت مشکلات روانی که دارند ناتوان شده و اختلالات رفتاری پیدا کرده‌اند اما فقط یکصد هزار نفر از آنها در بهزیستی پرونده تشکیل داده‌اند و نیازمند خدمات نگهداری هستند.

۷۰هزار بیمار روانی در نوبت خدمات بهزیستی

به گزارش سلامتی حسین نحوی‌نژاد با اشاره به اینکه حدود ۱۰هزار و ۵۰۰تخت برای نگهداری از این افراد در بهزیستی ایجاد شده است،

به همشهری گفت: اکنون ۷۰هزار بیمار روانی پشت‌نوبت دریافت خدمات بهزیستی هستند که از این تعداد ۳۰هزار نفر باید مستمری دریافت کنند، ۳۰هزار نفر نیازمند مراقبت در منزل هستند و ۱۰هزار نفر هم نیازمند این هستند که برایشان شغل ایجاد شود. با وجود این اکنون ۶هزار و ۵۰۰بیمار روانی مزمن مجهول‌الهویه هم از بهزیستی خدمات دریافت می‌کنند.

کمبود بودجه از گلایه‌های همیشگی نهادهای حمایتی برای تحت پوشش قرار دادن افراد پشت‌نوبتی است. معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه بیماران روانی مزمن ردیف بودجه جداگانه‌ای ندارند و از ردیف کلی معلولان به آنها خدمات‌رسانی می‌شود،

گفت: اگر بخواهیم برای ۱۰۰هزار بیمار روانی مزمن خدمات کامل ارائه دهیم، نیازمند حداقل ۲۰۰میلیارد تومان بودجه هستیم اما امسال برای کلیه امور سازمان بهزیستی ۹۰۰هزار میلیارد بودجه به ما داده شده است. به گفته نحوی‌نژاد این کمبود بودجه در حالی است که یک‌میلیون نفر فقط در بخش توانبخشی پشت‌نوبت دریافت انواع خدمات از مستمری گرفته تا دریافت تجهیزات هستند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه تعداد افراد پشت‌نوبت برای دریافت خدمات بیماران روانی مزمن رو به ازدیاد است، گفت: عده‌ای از این بیماران متکدی یا معتاد هستند که از سوی سامان‌سراهای شهرداری یا قوه قضاییه به این سازمان ارجاع داده می‌شوند.

حتی ممکن است تعدادی از آنان، ایدز یا هپاتیت داشته باشند اما چون این بیماران با حکم قضایی به این سازمان ارجاع داده می‌شوند، اجازه غربال آنان را نداریم و نمی‌توانیم آنان را رها کنیم.

کمبود مراکز ارائه خدمات به این بیماران از دیگر مشکلات سازمان بهزیستی در این زمینه است. به گفته نحوی‌نژاد ۶۶مرکز روزانه بیماران روان مزمن با ۲هزار و ۶۰۰خدمت‌گیرنده، ۱۶۲مرکز شبانه‌روزی با ۱۱هزار و ۵۰۰خدمت‌گیرنده و ۱۵۰مرکز ارائه‌دهنده خدمت در منزل با ۸هزار و ۳۰۰ خدمت‌گیرنده این سازمان در کشور فعالیت دارند.

با وجود این برای ارائه خدمات به این افراد با مشکل مواجه هستیم و به‌دلیل اینکه اعتبار کافی برای افزایش این مراکز نداریم پشت‌نوبتی‌های دارای مشکل روانی تعدادشان زیاد شده است.

به گفته وی از ۱۰۳هزار بیمار روانی مزمنی که در بهزیستی پرونده دارند، ۱۱هزار نفر تحت پوشش دریافت «مستمری» بوده که مشمول افزایش سه‌برابری مستمری نیز شده‌اند و از فروردین‌ماه امسال رقم مستمری آنها از ۵۳هزار تومان به ۱۴۸هزار تومان افزایش یافته است.

اعتبار بهزیستی افزایش پیدا کند

علی رستمیان، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز با گلایه از کمبود اعتبار لازم برای مددجویان سازمان‌های حمایتی گفت:‌ لازم است دولت در سال آینده اعتبارات و منابع مورد نیاز برای سازمان بهزیستی را دراولویت افزایش قرار دهد.

نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس تأکید کرد: نمی‌توان بدون افزایش اعتبار به خدمت‌رسانی معلولان امیدوار بود؛ بنابراین عملکرد سازمان بهزیستی در برخی سرفصل‌ها ضعیف و قابل‌قبول نیست؛ ضمن اینکه کم‌کاری‌ها ناشی از تداخلات کاری میان دستگاه‌های اجرایی و دولتی است؛ زیرا همه برای اخذ اعتبار پیش رو و پیشقدم هستند اما در انجام مسئولیت‌ها تنها سازمان بهزیستی سعی دارد که به وظیفه خود به‌درستی عمل کند.

بیماران روانی در قانون برنامه ششم توسعه

در ماده ۸۰قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده تا براساس قوانین مربوطه و مصوبات شورای اجتماعی به‌منظور پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی، نسبت به تهیه طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی اقدام کند؛

به‌گونه‌ای که آسیب‌های اجتماعی در انتهای برنامه به بیست و پنج درصد (۲۵درصد) میزان کنونی کاهش یابد. در بند «ج» این ماده به حمایت از بیماران روانی مزمن و سالمندان اشاره شده و تأکید شده که اجرای طرح ساماندهی و توانبخشی بیماران روانی مزمن در پایان اجرای قانون برنامه باید پوشش ۷۵درصدی داشته باشد.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.