404

آیا ازدواج مانع از افسردگی میشود؟

|
0 دیدگاه

برخی‌ فرض می‌‌کنند افراد مجرد بیشتر به افسردگی دچار می‌‌شوند و در صورت ازدواج این افراد کمتر افسرده خواهند بود.

آیا ازدواج مانع از افسردگی میشود؟

اما واقعیت این است که افراد بعد از ازدواج برای مدت محدودی در وضعیت ماه عسل قرار می‌‌گیرند و سپس به حالت عادی خود باز می‌‌گردند، حتی برخی‌ افراد دوره ماه عسل را نیز تجربه نمی‌‌کنند.

در مطالعه ای‌ الگو‌های افسردگی در بلند مدت بررسی شد و افرادی که بیش از ۳ سال متأهل هستند در این مطالعه نشان دادند که فقط در دوره ماه عسل کمتر دچار افسردگی می‌‌شده‌اند و بعد از آن فرقی‌ در میزان خوشحالی و سلامتی‌ آنها دیده نشده است. افرادی که در مطالعه مورد بررسی‌ قرار گرفتند در زمان مجردی بیشتر با دوستان و خانواده خود در ارتباط بودند ولی‌ بعد از ازدواج بیشتر ارتباطات خود را محدود کردند.

در مطالعه گسترده دیگری که طی سال ها روی افراد مجرد و زوجین به شکل مقایسه ای انجام شد،  فرض بر این بود که افراد مجرد بیشتر دچار افسردگی می‌‌شوند و تنهایی و اضطراب بیشتری تجربه می‌‌کنند. تمام انواع روابط هم به شکل جداگانه (اعم از ازدواج، دوستی‌، نامزدی و …) مورد بررسی قرار گرفت.

بسیاری از این افراد در شروع تحقیق مجرد بودند و پس از گذشت مدتی‌ متأهل شدند، بنابراین امکان مقایسه برای خود آنها و محققان بین دوران مجردی و تأهل ایجاد شد.

 یک از اصلی‌‌ترین تغییراتی که بین این دو گروه قابل مشاهده بود، منزوی تر شدن متاهلین نسبت به مجردین بود. با این حال هیچ فرقی‌ بین این افراد دیده نشد و تنها در بین زن‌هایی‌ که ازدواج کرده اند میزان اضطراب بالاتر و در بین مردان متأهل افسردگی بیشتر گزارش شد.

افرادی که شبکه حمایت قوی از دوستان و خانواده داشتند در این مطالعه استثنا بودند و افسردگی کمتری را تجربه کرده‌اند چه در زمان مجردی و چه در زمان متأهلی. افراد مجرد بیشتر با دوستان و خانواده در ارتباط باقی‌ می‌‌مانند و سلامتی‌ روانی‌ آنها بستگی به ارتباطشان تنها با یک نفر ندارد.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.