314

دلیل بحث‌های تکراری میان زوجین چیست؟

|
0 دیدگاه

اگر شما ازدواج کرده‌اید  یا نامزد دارید به این نکته برخورده‌اید که برخی‌ بحث‌های شما با همسر  یا نامزدتان هیچ گاه حل نمی‌‌شوند و چندین بار تکرار می‌‌شوند،

در زیر برخی‌ از دلیل این پیشامد مطرح می‌‌شود:

۱. شما از والدین خود یاد گرفته‌اید از بین بردن اختلافات ناممکن است!

اگر در خانه ای‌ بزرگ شده‌اید که هرکس به دنبال به کرسی نشاندن حرف خود بوده ا و تمایلی به درک زاویه دید دیگران وجود نداشته است، سازش کردن برای شما کاری سخت خواهد بود. وقتی‌ والدین قادر به انجام بحث‌های کارامد نیستند کودک به این نتیجه می‌‌رسد که اختلافات بین زوج‌ها قابل حل نیستند، در این شرایط انفجار خشمگین یکی‌ از والدین رخ می‌‌دهد و طرف دیگر مجبور به تسلیم خواهد بود.

در بحث‌های برخی‌ از والدین دیده می‌‌شود افراد از اینکه به درستی‌ شنیده شوند ناامید می‌‌شوند و مدام با دست و صورت تعجب و ناراحتی‌ خود را از این موضوع ابراز می‌‌کنند و مدام از موضوع بحث فاصله می‌‌گیرند تا حدی که موضوع اصلی‌ بحث فراموش می‌‌شود.

والدینی که چنین مشکلاتی دارند از ابتدایی‌ترین مهارت‌های حل مشکل بی‌ بهره هستند و در نهایت با تلخی‌ بحث‌هایشان خاتمه می‌‌یابد و به سکوتی آزاردهنده می‌‌رسند، در این موقع آنقدر خسته و عصبانی هستند که تمایلی برای ادامه بحث تا رسیدن به راه حلی‌ برای مشکلشان ندارند.

شما نیز ممکن است از کودکان چنین خانواده‌هایی‌ بوده‌اید بنابراین به صورت خودکار چنین رفتارهایی از شما ممکن است سر زند، باید درک کنید در چه زمان هایی چنین رفتاری از شما سر می‌‌زند و ذهن خود را طوری برنامه‌ریزی کنید که در صورت مواجه با بحث چنین واکنش‌هایی‌ را از خود نشان ندهید.

همیشه بر این باور باشید اختلافتان با همسرتان قابل حل خواهد بود و واضح است بهترین ازدواج‌ها وابسته سازش طرفین هستند. اگر شما به جای گفتن اینکه همه این بحث‌ها عبث هستند بگویید از طریق این بحث‌ها تمام اختلافات ما حل خواهد شد، به تدریج موانع زندگی‌ خوش شما برداشته خواهند شد.

۲. عصبانی شدن و در نهایت انفجاری خشمگین به بهترین راه برای حفاظت شما در مقابل آسیب‌پذیری‌ها تبدیل شده است.

در مواجه با تفاوت‌های همسرتان با شما احساس ناراحتی‌ و خشم که از اضطراب درونی شما نشأت گرفته است نمایان می‌‌شود، زمانی‌ که شما را نقد می‌‌کنند حس‌های شما نسبت به خودتان دچار تزلزل می‌‌شوند؛ بنابرین اگر شما به درجه ای‌ از اعتماد به نفس نرسیدید که نظرات منفی‌ همسرتان نسبت به شما تاثیر ویرانگری بر شما نگذارد وقوع خشم و عصبانیت کاملا طیبعی خواهد بود.

خشم تنها راهی‌ است که از حس آسیب‌پذیری شما جلوگیری می‌‌کند و با نشانه گیری تمام سرزنش‌ها به سمت فرد مقابل شما را از احساس بد نسبت به خودتان دور می‌‌کند و مدام با خود می‌‌گویید “آنها مقصر هستند و نه من!”

در این مواقع است که شما به پایین ترین نقطه اخلاقی‌ خود می‌‌رسید و انواع مختلف کلمات و عبارات زشت را به همسرتان می‌‌گویید، از آنها بازجویی می‌‌کنید، آنها را به داشتن بدترین انگیزه‌ها و قصد‌ها متهم می‌‌کنید، رفتار‌های آنها را به شکلی‌ تحقیرکننده تحلیل می‌‌کنید، بر روی آنها برچسب می‌‌زنید،

با دید از موضع بالا با آنها صحبت می‌‌کنید و به تمسخرشان می‌‌پردازید، تهدید می‌‌کنید و برای آنها اولتیماتم تعیین می‌‌کنید تا بترسانیدشان و یا تحقیرشان کنید.

وقتی‌ شما به یکی‌ از نزدیکترین افرادتان حمله می‌‌کنید با واکنش اضطرابی به نام “بجنگ و یا پرواز کن” روبه رو می‌‌شوید؛ در این هنگام در اثر آدرنالین کل بدن شما در حالت آماده باش قرار می‌‌گیرد و حس قدرت و کنترل بیش از حد خواهید داشت، با خشم به صورت ناخوداگاه شما را به گفتن حرف هایی و انجام کارهای وادار می‌‌کند که در حالت عادی هیچ گاه به آنها فکر هم نمی‌‌کردید.

دیگر اشکال خشم در بحث‌ها این است که زوج‌ها را از گوش دادن به هم وا می‌دارد و فقط به دنبال دفاع از خود خواهند بود.

به یاد داشته باشید اگر شما نتوانید خود را آرام نگاه دارید توسط احساساتتان کنترل خواهید شد، یاد بگیرید نظراتی که خودتان درست می‌‌دانید را برای لحظه ای‌ کنار بگذارید و بر روی نظرات متفاوت همسرتان تمرکز کنید تا به درک متقابل برسید، با این عمل خشم شما به مراتب کاهش خواهد یافت و با حس همدردی و بخشش بیشتری مسائل را تحلیل می‌‌کنید.

۳. این اختلافات در هسته مرکزی شخصیت زوج‌ها جای دارند و به دلیل داشتن طبیعت متفاوت  یا ایدئولوژی‌های ناهمگون قابل حل نیستند.

برخی‌ تفاوت‌های شخصیتی به نظر غیر قابل حل می‌‌آیند به طور مثال اگر همسرتان دوست دارد همیشه کارهای تفریحی خارج از خانه انجام دهد و شما دوست دارید در خانه تفریح کنید، این حس در شما به وجود می‌اید که ما بسیار متفاوت هستیم و به هیچ وجه قادر به حل این اختلاف نخواهیم بود.

بنابراین تفکرات و سلایق ما که در مرور زمان در وجود ما سخت جای گرفته‌اند خیلی‌ قابل تغییر نیستند ولی‌ برخی‌ از زوج‌ها نمی‌‌توانند از نقد کردن نظراتی که خود با آنها ارتباط برقرار نمی‌‌کنند دست بکشند و در نهایت باعث حس تنهایی در همسرشان می‌‌شوند. تفاوت‌ها در دید‌های سیاسی، مذهبی‌ و دیگر مسائل مهم زندگی‌ می‌‌تواند در ارتباط عاطفی شما تاثیرات مخربی داشته باشد.

در مقابله با چنین موضوعاتی بهتر است از بحث راجع به آنها جلوگیری شود زیرا تفکرات افراد راجع به مسائلی‌ این چنینی ثابت و غیر قابل تغییر به نظر می‌‌آیند، بنابرین هرچه قدر شما فردی روشن فکر باشید، نمی‌‌توانید به تغییر آن‌ها امیدوار باشید.

اگر قادر باشید این بخش‌های شخصیتی همسرتان را قبول کنید ناراحتی‌ شما نیز کاهش خواهد یافت، جایگزینی برای آن وجود ندارد، شما نمی‌‌توانید با تحقیر کردن اعتقادات همسرتان او را از باور داشتن به آنها بر حذر دارید و فقط بین خودتان و او فاصله ایجاد می‌‌کنید.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.