580

راهکارهایی برای بهبود رابطه عاشقانه

|
0 دیدگاه

“ارتباط” می‌‌تواند موهبت یا نفرین یک رابطه باشد.

راهکارهایی برای بهبود رابطه عاشقانه

همانطور که با صحبت کردن می‌‌توان بیشتر مشکلات را از میا‌‌ن برداشت، در بسیاری از روابط دچار مشکل، جمله “باید صحبت کنیم” زنگ خطری بزرگ است که طرفین را ترغیب به فرار می‌‌کند. عدم پایه ریزی صحیح برقراری ارتباط کلامی‌، کابوس یا مشکل اصلی‌ بسیاری از ازدواج‌ها است. در جلسات مشاوره خانواده بیشترین جمله‌ای که شنیده می‌‌شود “ما اصلا نمی‌‌تونیم باهم حرف بزنیم!” است.

مکالمات بین زوج‌ها معمولا به دو دسته تقسیم می‌‌شوند؛ بحث، و مشکل گشایی. هدف بحث‌ها به اشتراک گذاشتن احساسات، دیدگاه‌ها و تجربیات است، در حالی که هدف مشکل گشایی‌ها رسیدن به راه حلی‌ مشترک برای مشکل شناسائی شده است. بیشترین مسائل زمانی‌ پیش می‌‌آیند که هریک از زوجها روشی‌ مجزا اختیار کنند، یعنی‌ یکی‌ به دنبال بحث باشد و دیگری به دنبال مشکل گشایی.

با مثال سارا و امیر ادامه می‌‌دهیم که موضوع را ملموس تر کند. امیر هر روز در محل کار و با کارفرمایی ترش رو و سختگیر دست و پنجه نرم می‌‌کند که سبب احساس حقارت او پیش همکارانش می‌‌شود. زمانی‌ که به خانه باز می‌‌گردد شروع به در میا‌‌ن گذاشتن مشکلات کاری خود می‌‌کند و سارا که دوست دارد با جان و دل همدردیخود را نشان دهد، حرف‌های او را می‌‌شنود،

تایید می‌کند و همدردی خود را ابراز می‌‌دارد. امیر در نهایت عصبی شده و گله می‌‌کند که “تو هیچ کمکی‌ به حل مشکل من نمی‌‌کنی‌” و گفت و گو تبدیل به مشاجره می‌‌شود.

در مقابل، سارا که مسئولیت‌های بیشتری نسبت به فرزندان و مراقبت‌های خانگی دارد، زمانی‌ که از سر کار خسته به خانه باز می‌‌گردد، سختی کار و زیادی مسئولیت‌هایش را در میا‌‌ن می‌‌گذارد که در واقع احساسات و افکار او هستند و امیر در جواب به دلیل اینکه فکر می‌‌کند مفید خواهد بود به او توصیه می‌‌کند که کمتر نگران باشد و مقداری از کارهایش را از لیست حذف کند،

و سارا خشمگین و ناراحت می‌‌شود که “تو درک نمی‌‌کنی‌ من چه بار زیادی رو به دوش حمل می‌‌کنم، هیچکدوم این کار‌ها نمی‌تونن حذف بشن”، و مشاجره آغاز می‌‌شود.

این مثال نشان می‌‌دهد که چگونه روش‌های متفاوت زوجین برای برقراری ارتباط سبب بروز اختلافات بین آنها شده و در نهایت منجر می‌‌شود که آنها فکر کنند مناسب یکدیگر نیستند. درحالی‌که هدف هر دو نفر برقراری ارتباط کلامی‌ و فکری بهتر با همسر خود بوده است.

بنابراین، ساده‌ترین روش برای بهبود ارتباط بین زوجها، بررسی و درک روشی‌ است که طرف مقابل دنبال می‌‌کند. اگر بدانیم که طرف مقابل ما به دنبال چه چیزی می‌‌گردد، می‌‌توانیم در بحث ها یا مکالمات، شنونده‌ای بهتر در عین حال هم صحبتی بهتر باشیم که روز به روز ما را به یکدگر نزدیک خواهد کرد.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.