346

مادر همسرتان را نادیده نگیرید

|
0 دیدگاه

هرچند که به دلیل سنت‌ها و عرف‌های قدیمی‌ اشتباه، در بسیاری از زندگی‌‌های مشترک، مادر همسر به خصوص مادر شوهر، نقشی‌ نه چندان سازنده دارد که می‌‌تواند در بسیاری از موارد، بدون داشتن نیتی سؤ یا منفی‌، سبب ایجاد اختلاف بین زوجها شود.

مادر همسرتان را نادیده نگیرید

اما در بیشتر موارد، تنها سمت این مادران تحت عنوان “مادر زن” یا “مادر شهر” است که زوجها را می‌‌ترساند و به دلیل پیش قضاوتی‌های عروس یا داماد‌ روابط به خوبی پایه گذاری نمی‌‌شود. در این مطلب می‌‌خواهیم از نقطه نظر مادرها، مواردی را مطرح کنیم که در مشورت و صحبت‌های خود با روانشناسان مطرح کرده و آرزو داشته اند که عروس‌ها یا دامادهایشان آنها را بدانند.

سهم او را نادیده نگیرید

شما با هرکسی که ازدواج کنید یا عاشقش باشید، باید بدانید که او تربیت کننده و زحمت کشی‌ داشته است تا تبدیل به این انسان دوست داشتنی برای شما شود. چطور که مادر شما، بزرگترین نقش را در شکل گیری شخصیت شما داشته، مادر او نیز در تربیت او سهمی بزرگ داشته است. پس اگر همسرتان خصیصه‌هایی‌ دارد که شما را به سمت او جذب کرده، مادر او سهم چشمگیری در در این خصیصه‌ها دارد.

حسادت او را درک کنید

از قول تمامی پدران و مادران “تا خودت بچه دار نشی‌ نمی‌‌فهمی‌”، جمله‌ای بسیار درست است.

وقتی‌ که صاحب فرزند می‌‌شوید، عشق و محوریت زندگی‌ او تا سالها متعلق به شماست. روزی که فرزند عاشق می‌‌شود یا تصمیم به ازدواج می‌‌گیرد، یعنی محوریت زندگی‌ او تغییر کرده و اکنون عشق او متعلق به کسی‌ دیگر است. بسیار قابل درک است که مادر احساس حسادت و ترس از دست دادن عشق فرزند خود را تجربه کند.

هنوز یک مادر است

بسیاری از ما به اشتباه تصور می‌‌کنیم پس از ازدواج هیچ پیوندی بین والدین و فرزندان باقی‌ نمی‌‌ماند، درحالی‌که که یک مادر در ۵۰ سالگی فرزندش نیز احساس وظیفه و مادر بودن را دارد. درک کنید که مادر همسرتان ممکن است نگران او باشد یا سراغش را بگیرد.

احترام می‌‌خواهد

صرف نظر از اینکه شما چه فکری در مورد او دارید و یا مقبول شما هست یا نه، مادران انتظار دارند مورد احترام واقع شوند. حتی اگر علاقه‌ای بین شما و او شکل نگرفته است، سعی‌ کنیم حرمت را همیشه حفظ کنید.

او هم احساس دارد

درست مثل هر انسان دیگری، مادر‌ها نیز ممکن است واکنش‌های تند، پرخاشگرانه یا منفی‌ نشان دهند چون آنها نیز احساس دارند و با هر توهین یا بد رفتاری آزرده خاطر می‌‌شوند.

قادر نیست ذهن شما را بخواند

به خصوص در اوایل شکل گیری رابطه، به دلیل تفاوت نسل ها و افکار، بسیار برای او سخت است که بتواند با شما ارتباط برقرار کند. از هر راهی‌ ممکن است تلاش کند به شما نزدیک شود و ترجیح می دهد شما او را در این راه کمک کنید و خودتان علایق تان را در میا‌‌ن بگذارید.

نگرانی‌‌های مادرانه دارد

هر مادری نگران آینده فرزندش است. با دیدن هر اخم فرزندش، هزاران فکر و گمان می‌‌کند. اولین احتمالی‌ که به ذهنش برسد اختلاف فرزندش با شماست چرا که می‌‌داند از همه بیشتر به او نزدیک هستید، پس نگرانی‌ ابتدایی‌ او از آسیب دیدن فرزندش در رابطه بسیار طبیعی است.

مایل نیست بین شما قرار گیرد

حتی اگر خیلی‌ صمیمی‌ هستید، سعی‌ کنید مشکلات یا گلایه‌هایتان از فرزندش را با او در میا‌‌ن نگذارید. به هرحال او یک مادر است؛ فرزندش را دوست داشته، قبول دارد و ترجیح می‌‌دهد هیچ گاه بین شما قرار نگیرد.

صبور باشید

به او فرصت کنار آمدن با این تغییر بزرگ در رابطه ا‌ش با فرزند را بدهید. زود رنج نباشید و از نقطه نظر مادرانه به مسائل بنگرید و به او فرصت شناخت و نزدیک شدن به خودتان را بدهید.

صادق باشید

از نظر دادن در مورد اسم کودک یا تصمیم‌هایی‌ بسیار مهمتر در زندگی‌ مشترک، مادران ممکن است خود را شریک و سهیم بدانند. سعی‌ کنید در چنین مواقعی به جای رنجش یا تبدیل کردن موضوع به بحثی‌ با همسرتان، صادقانه مخالفت یا نقطه نظر خود را در میا‌‌ن بگذارید.

به عقاید او احترام بگذارید

از عقاید مذهبی‌ گرفته تا سیاسی، حتی اگر با او مخالف هم هستید، سعی‌ کنید احترام بگذارید و هیچوقت او را مورد مواخذه قرار ندهید.

حریم شخصی‌ را حفظ کنید

تحت هر شرایطی، فراموش نکنید که زندگی‌ مشترک دو نفره است و حتی مادران نیز دوست ندارند شاهد دعوا یا مشکلات شما باشند. تمام مسائل مربوط به خود و همسرتان را شخصی‌ نگاه دارید.

1 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.