493

مواد معدنی، خطر سرطان ریه را کاهش می‌دهند!

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

مواد معدني غذايي از جمله ريز مغذی‌هايی هستند كه همراه با ويتامين‌ها دو دسته كلی از ريز مغذي‌ها را در رژيم غذايي ما تشكيل مي‌دهند.

مواد معدنی، خطر سرطان ریه را کاهش می‌دهند!

اين مواد از آن جهت معدنی خوانده مي‌شوند كه مشابه عناصر آنها در طبيعت و خاك به ميزان زياد وجود دارد. اين مواد از طريق خاك و آب وارد مواد گياهي مثل سبزيجات و ميوه جات مي‌شوند که به مصرف ما می‌رسند. از معروف ترين نمونه هاي اين مواد معدني مي‌توان به كلسيم، فسفر، منيزيم، آهن، روی و بسياري ديگر از اين مواد اشاره كرد.

نقش مواد معدني در بدن

مواد معدني در بدن ما داراي اعمال حياتي بسيار مهمي هستند. از جمله مي‌توان به نقش آنها در ساختن ستون بدن مثل استخوانها، ماهيچه و ساير بافت‌ها اشاره كرد.

همينطور سلول‌هاي بدن براي عملكرد صحيح به ميزان كافي اين مواد معدني براي فعل و انفعالات شيميايي نياز دارند. به عنوان مثال سديم و پتاسيم در متابوليسم سلولي ما بسيار اهميت دارند و به همين منظور كمبود آنها منجر به از بين رفتن تعادل سلولي است. يا مثلا آهن نقش اصلي را در توليد سلولهاي خوني و هموگلوبين دارد و كمبود آن يكي از عوامل شايع كم خوني است.

علاوه بر نقش شناخته شده اين مواد مغذي، تحقيقات اخير از اثر احتمالي مواد معدني بر روی ساير جنبه هاي سلامت بدن خبر داده است؛ به عنوان مثال نقش احتمالي اين مواد در پيشرفت سرطان.

تحقيقات  اخیر در سال ۲۰۱۷ در روتردام هلند روي اثر ميزان دريافت مواد معدني شامل، كلسيم،روي، مس، آهن و سلنيوم ازغذا بر روی سرطان ریه انجام شده و نتايج جالبي را به همراه داشته كه در شماره آخر مجله تغذيه اروپا به چاپ رسيده است. نتایج اين تحقيقات نشان داده است كه خطر ابتلا به سرطان ريه بين افراد كه آهن و روي دريافتي آنها در مقايسه با سايرين بيشتر بوده، در حدود ٤٠ درصد در مدت زمان ٢٠ سال كمتر بوده است.

نتيجه اين مطالعه به ويژه براي ساكنان شهرهاي بزرگ مثل تهران كه با آلودگي هوا روبه رو هستند  يا بين افرادی كه سيگاری‌ هستند بسيار مهم است. به اين افراد توصيه مي‌شود كه مصرف مواد معدني مثل آهن و روي را از منابع غذايي آن مثل حبوبات، غلات، گوشت قرمز و سبزيجات برگ سبز تيره افزايش دهند.

مصرف مکمل آهن و روی باید زیرنظر پزشک  باشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.