416

ارتباط بی خوابی با سلامت سلول‌های مغزی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در سال گذشته نتیجه گزارشی نشان داد كه ٨٠ در صد از افراد شاغل از مشكل بی‌خوابی رنج می‌برند یا از این موضوع شكایت دارند.

ارتباط بی خوابی با سلامت سلول‌های مغزی

همینطور نتیجه مطالعات نشان داده كه بیخوابی علاوه بر تاثیر روی سلامتی عملكرد و بازدهی شغلی افراد را كم كرده و از سوی دیگر باعث ضرر دهی مالی می‌شود.

بعضی از افراد توضیح می‌دهند كه می‌توانند به راحتی با كمی خواب دوام بیاورند و در طول روز فعالیت نرمال داشته باشند اما بعضی دیگر از افراد تجربه متفاوتی دارند و حتی ٨ ساعت خواب برای آنها كافی نسیت. اما تمام افراد بر یك موضوع مشترك تأكید داشتند كه خواب ناكافی روی عملكرد ذهنی آنها تاثیر می‌گذارد. اما چرا واقعا و به چه دلایلی مغز در اثر بیخوابی ناكارآمدتر می‌شود؟

تا چندی پیش دانشمندان خطر بی‌خوابی را فقط به دلیل بروز خستگی می‌دانستد. نتایج تحقیقاتی در ایتالیا نشان داده است كه  بیخوابی می‌تواند سبب شود كه سلول‌های مغزی بخشی از سیناپس‌های عصبی را مصرف تغذیه خود كنند. در مغز سلول‌های ستاره شكلی وجود دارند  و وظیفه آنها پاکسازی مغز از سلول‌های مرده است.

مطالعات روی سلول‌های مغزی موش نشان داده است كه بیخوابی باعث از بین رفتن و عملكرد ضعیف این سلول‌های ستاره‌ای  می‌شود.برای اولین بار نتیجه این مطالعات اهمیت خواب كافی را برای سلامت بدن نه تنها برای بازیابی توان بدنی بلكه جهت جلوگیری از  آسیب رسانی به سلول‌های مغزی افزایش می‌دهند.

پس نكته‌ای كه باید حتما به آن توجه داشته باشید این است كه حتما ٨ تا ٩ ساعت خواب كافی داشته باشید و سلامت بدن و ذهن خود را فدای تماشای سریال‌های دیروقت تلویزیونی نكنید. نوشیدن شیر گرم و خواندن کتاب بهترین راه جهت آماده شدن برای خوابیدن است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.