259

حقایقی درباره‌ی برنزه شدن و سرطان پوست (بخش اول)

|
0 دیدگاه

با نزدیک‌ شدن به روزهای گرم تابستان، اشتیاق برخی از جوانان برای برنزه کردن پوست بيشتر می‌شود.

حقایقی درباره‌ی برنزه شدن و سرطان پوست (بخش اول)

بسیاری از افراد به دلیل آسیب‌ها و ضررهای احتمالی، از برنزه شدن دوری می‌کنند.

برنزه کردن عمیق پوست ممکن است زیبایی و اعتماد به نفس را برای مدتی افزایش دهد اما متخصصان پوست تاکید کرده‌اند که در نهایت، این روش‌ها به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در برابر اشعه‌ی ماوراءبنفش، آسیب‌های دائمی به پوست وارد خواهند کرد که این آسیب‌ها ممکن است منجر به سرطانپوست شوند. در این مطلب به مرور برخی از این آسیب‌ها می‌پردازیم.

همه‌ی مردم در خطر هستند!

براساس تحقیقاتی که در کشور آمریکا انجام شده، بیش از چهارصد هزار مورد سرطان پوست، ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب بوده است. همچنین مرگ و میر ناشی از این نوع سرطان، بیش از مرگ و میر ناشی از کشیدن سیگار و سرطان ریه است. در حقیقت، براساس تحقیقات انجمن جراحی پوست آمریکا، از بین هر پنج نفر، یک نفر به علت سرطان پوست کشته می‌شود.

عده‌ای بر این باورند که فقط افراد سفید پوست باید مراقب پوست خود باشند و افراد دارای پوست تیره، به علت وجود رنگدانه‌های بالا در پوست‌شان نیازی به مراقبت‌های لازم در برابر آفتاب را ندارند، اما این باور کاملا غلط بوده زیرا متاسفانه امکان پیشرفت سرطان پوست در افراد دارای پوست تیره بیشتر است، از این رو دیرتر تشخیص داده می‌شود و خطرناک‌تر است.

هر بار که دچار آفتاب سوختگی می‌شوید، امکان ابتلا به سرطان پوست دو برابر می‌شود

بر اساس تحقیقات سازمان جهانی بهداشت، اشعه‌ی UV، در مقایسه با عوامل و خطرات دیگر، باعث پیری زودرس پوست، تخریب سلول‌ها، الیاف و رگ‌های خونی در پوست می‌شود. همچنین این اشعه‌ی مضر، سیستم دفاعی بدن را تضعیف می‌کند.

حمام آفتاب آسیب جدی به چشم‌ها وارد می‌کند

اشعه‌ی UV به بینایی چشم‌ها آسیب جدی وارد کرده و بیماری‌هایی مانند آب مروارید و سرطان چشم را افزایش می‌دهد. بر طبق آمار مرکز تحقیقات چشم پزشکی آمریکا، سالانه بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر آب مروارید کور می‌شوند که بیش از ۲۰% از این جمعیت به علت آفتاب گرفتگی دچار آب مرواریدشده‌اند. همچنین باعث سرطان عنبیه‌ی چشم نیز می‌شود.

آسیب‌های اشعه‌ی UV روند افزایشی داشته بنابراین، نوجوانان و به ویژه کودکان باید بیشتر مراقب خود بوده تا آسیب‌ کم‌تری به چشم‌هایشان وارد شود.

جوانان بیشتر در معرض خطر هستند

تمایل به برنزه شدن در جوانان بیش از سایر گروه‌های سنی بوده و بر طبق گزارشات، ۷۱% از دختران و زنان مراجعه کننده به سالن‌های سولاریوم در رده‌ی سنی ۱۶ تا ۲۹ هستند و به همین دلیل است که سرطان پوست در دهه‌ی دوم زندگی افزایش چشم‌گیری پیدا کرده است.

روزهای ابری را دست کم نگیرید

بیشتر افراد بر این باورند که روزهای ابری خطر ابتلا به آفتاب سوختگی را کاهش می‎دهد، برای همین در این روزها از ضدآفتاب، کلاه و عینک آفتابی استفاده نمی‌کنند، اما متخصصان پوست هشدار داده‌اند که بدترین نوع آفتاب سوختگی در روزهای ابری اتفاق می‌افتد، زیرا ابرها محافظ خوبی در برابر اشعه‌ی UV نبوده و این اشعه به راحتی از ابرها عبور می‌کند. حتی اگر در سایه هم قرار داشتید، حتما از ضدآفتاب استفاده کنید.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.