462

دانستنی های سرطان سینه

|
0 دیدگاه

با توجه به شایع بودن سرطان سینه، بسیار مهم است که زنان شناخت درستی‌ از آن داشته باشند. حدود ۱۲ درصد زنان آمریکایی سالانه با ابتلا به این بیماری در معرض خطر مرگ هستند و این آمار تفاوت چندانی در کشور ما ندارد.

دانستنی های سرطان سینه

سرطان سینه در صورت تشخیص به موقع و زود هنگام، قابل درمان و کنترل است، بنابراین بسیار مهم است که با شناخت درست از علائم آن، مرتب کنترل‌های لازم انجام شود. این مطلب می‌‌تواند راهنمای بسیار خوبی‌ در این مورد باشد.

وجود یک توده‌ در پستان

تحقیقات نشان داده است که تقریبا تمام نجات یافتگان از این نوع سرطان، کسانی بودن که در ابتدای ابتلا، با کنترل‌های خانگی و معاینه شخصی‌، وجود توده‌ در پستان خود را متوجه شده آن و با مراجعه به پزشک آن را پیگیری کرده‌اند. توصیه می‌‌شود ماهی‌ یکبار، با فرا گرفتن اصول صحیح معاینه خانگی، حتما وجود یا عدم وجود توده‌ کنترل شود.

درد یا حساس شدن به تماس

این نوع از درد، متفاوت از حساس شدن نوک پستان‌ها پیش از آغاز قاعدگی است و ناشی‌ از وجود توده‌‌ای است که به سطح بیرونی سینه‌ها فشار وارد می‌‌کند. در صورت احساس هرگونه درد یا حساسیت به تماس در پستان‌ها که خارج از زمان‌های مشخص پیش‌قاعدگی باشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

افتادگی یا کوچکی پستان ها

هرچند که با بالا رفتن سنّ این امر طبیعی است، امّا چنانچه بدون مقدمه و طی‌ دوره‌ای کوتاه احساس کردید تغییراتی در سایز و فرم پستان‌هایتان ایجاد شده است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

برجستگی مداوم نوک پستان‌ها و خروج مایه

در دوران شیردهی، برجستگی و تحریک پذیری مداوم نوک پستان‌ها طبیعی است. اما چنانچه بی‌ دلیل نوک پستان‌ها سفت شده و از آنها مایه‌ای خارج شود، فوراً می‌‌بایست به پزشک مراجعه کرده تا کنترل‌های لازم انجام شود.

تغییر دما و جنس 

اگر احساس می‌‌کنید که پستان‌هایتان بسیار سرد یا بسیار گرم هستند و با دمای بدنتان در تعادل نیستند،  بهتر است با پزشک مشورت کنید.

بروز خال‌های جدید و متعدد

اگر خال هایی‌ مشاهده می‌کنید که با تعداد زیاد و به تازگی روی پوستتان بروز کرده اند، ممکن است یکی‌ از علائم سرطان پستان باشد و نیاز به کنترل دارد.

عدم کارکرد صحیح روده ها

اگر به صورت مزمن و طولانی، بدون اینکه تغییری در برنامه تغذیه تان ایجاد شده باشد، دچار یبوست هستید، بهتر است پستان‌های خود را نیز از کنترل‌های لازم بگذارید.

سرفه و گرفتگی تار‌های صوتی

یکی‌ دیگر از علائم نادر سرطان سینه، سرفه‌های مزمن و شدید، در کنار گرفتگی و احساس آسیب در تارهای صوتی است.

تغییرات بی‌ دلیل در وزن

چه کاهش و چه افزایش وزن، اگر بدون تغییر در تغذیه یا روتین فعالیت روزانه بروز کنند، می‌‌بایست از کنترل‌های پزشکی‌ عبور کند. بخصوص اگر در مدتی‌ کوتاه و با شدتی زیاد بروز کند.

تمامی موارد مطرح شده در این مقاله، علائمی هستند که ممکن است به سرطان پستان مربوط باشند و لزوما با داشتن آنها احتمال ابتلا ۱۰۰% نیست و ممکن است به دلایل دیگری باشند. توصیه می‌‌شود در کنار کنترل‌های ماهانه خانگی، ۶ ماه یکبار و پس از ۵۰ سالگی، ۳ ماه یکبار چک آپ‌های لازم در این خصوص با مراجعه به پزشک انجام گیرد.

0 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.