205

دلایل شكستگی استخوان و از كارافتادگي آن

|
0 دیدگاه

سالانه ميليون‌ها نفر از افراد ميانسال و سالمند دچار شكستگی استخوان و از كارافتادگي به همين علت مي‌شوند. اين مشكل در كشور ما ايران هم بسيار شايع است.

دلایل شكستگی استخوان و از كارافتادگي آن

معمولا بروز اين اتفاق به بالا رفتن سن و ضعيف شدن استخوان‌ها نسبت داده مي‌شود. اما تا چه ميزان اين مطلب صحيح است. متخصص تعذيه ما مسعود عيسی نژاد مي‌گويد كه پوكي استخوان و به تبع آن شكستگي و افتادن تا حد بسيار زياد و حتي كاملا قابل پيشگيري است اگر كه از سالها قبل به ويژه در زنان از قبل يائسگي به آن پرداخته شود.

پوكي استخوان چيست؟

سلول‌ها و بافت استخوان بدن هر روزه در حال باز سازي هستند؛ به طوري كه هرروز استخوان تخريب و دوباره ساخته مي‌شود.

اما تعادل بين ساخت و تخريب بسيار مهم است، اگر بدن بيشتر استخوان را تخريب كند و كمتر بسازد، این منجر به پوكي استخوان مي‌شود. بافت استخوان مثل يك ساختمان بلوکي است و هر چقدر بدن به خاطر تامين نياز به كلسيم و ساير مواد معدني از آن برداشت كند بدنه اين ساختمان ضعيف‌تر و پوك‌تر مي‌شود.

مواد غذايي مهم براي جلوگيري از پوكي استخوان

كلسيم

كلسيم ماده معدني بسيار مهمي است و يك فرد بالغ براي تامین نياز بدن خود و بافت استخواني به حدود يك گرم تا ١٢٠٠ ميلي گرم كلسيم نياز دارد. تامين كلسيم بسيار ساده است چرا كه اين ماده معدني به وفور در محصولات لبني مثل شير و ماست و يا در برخي گياهان مثل كلم يافت مي‌شود.

ويتامين D

اين ويتامين از مهمترين ويتامین‌های ضروری برای حفظ سلامت بدن است و در حقيقت بيشتر يك هورمون ضروری است تا ويتامين. ٧ تا ٨ ميكروگرم ويتامين براي بالغين توصيه مي‌شود كه بايد از طريق تابش خورشيد به پوست تولید شود. ويتامين D در استخوان سازي، بافت ماهيچه اي و تعادل هورموني بدن نقش بسيار مهمي دارد.

مواد غذايي ضد التهاب

از عوامل مهم إيجاد پوكی استخوان و يا تخريب استخوان‌ها در بدن افزايش التهاب در بدن است، اين مكانيسم به ويژه در زنان شدت بيشتری دارد. از مهمترين مواد غذايی ضدالتهاب مي‌توان به اسيدهای چرب ضروری مثل امگا ٣ و امگا ٦ كه در روغن‌های گياهی و ماهی چرب وجود دارد، اشاره نمود.

مصرف مكمل

مصرف مكمل ويتامين D و كلسيم به زنان بعد از يائسگی به شدت توصيه مي‌شود.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.