243

عصب شناس موفق آمریکایی از سردرد میگوید

|
0 دیدگاه

دکتر ورنون ویلیامز، عصب شناس موفق آمریکایی سردرد را چنین معرفی‌ می‌‌کند: “زمانی‌ که اعصاب، ماهیچه‌ها و رگ های خونی مغز بیش از حد تحریک شوند یا تحت فشار قرار گیرد، درد را در نواحی مختلف کاسه سر و مغز ایجاد می‌‌کنند،

عصب شناس موفق آمریکایی از سردرد میگوید

به خصوص اگر گیرنده‌های حسّی مغز توسط یک فرایند شیمیائی منقلب شده باشند.” در این مطلب می‌‌خواهیم به مشخصه‌هایی‌ پایه، از تفاوت بین سردرد‌های معمولی‌ و میگرن بپردازیم که می‌‌تواند راهنمائی برای تشخیص خانگی و مراجعه به پزشک در صورت لزوم باشد.

۱. سردرد‌های معمولی‌، در جاهای مختلف سر رخ داده و باعث آزار می‌‌شوند، بدین معنا که در هر بار از تکرار شدن، تنها در محل خاص و تکراری متمرکز نیستند.

۲. دکتر ویلیامز تاکید می‌‌کند که سردرد‌های معمولی‌ بین ۳۰ دقیقه تا چند روز ممکن است به طول انجامد، ولی‌ در صورت مصرف مسکن‌های معمولی‌ می‌‌بایست برطرف شود.

۳. درد ناشی‌ از سردرد‌های معمولی‌، تنها محدود به سر و بالای گردن می‌‌ماند، در حالی که میگرن ممکن است سبب بروز درد در دیگر نقاط بدن یا خود گردن نیز باشد. همچنین سردرد معمولی‌ بیشتر اوقات دردی مزمن در خود کاسه سر است نه داخل مغز.

۴. درد‌های میگرنی، با شدت بسیار بیشتر، به همراه بالا رفتن حساسیت به صدا، نور و بو هستند. و معمولا فرد احساس می‌کند که درد داخل سر دائم در حال حرکت و آزار است.

۵. درد‌های میگرنی محرک‌هایی‌ دارند. همچون استرس، حساسیت‌های غذائی، گرسنگی و بی‌ آب شدن بدن.

۶. درد‌های میگرنی معمولا در یک نقطه ثابت رخ داده یا شروع می‌‌شوند. در بیشتر افراد، محل شروع درد میگرن پشت چشم هاست.

۷. تلاطم در دید و اختلال در کارکرد نرمال چشم ها، از دیگر علائم میگرن است. احساس آدم تعادل و سرگیجه در نتیجه همین اختلال و تلاطم ایجاد می‌‌شوند.

۸. به شدت درد‌های میگرنی با گذشت زمان افزوده می‌‌شود که این امر دقیقا برعکس سردرد‌های معمولی‌ است که به مرور کاهش می‌‌یابد. معمولا چند ساعت یا چند روز به طول می‌‌انجامند و نیاز به درمان و داروهای به خصوص میگرن دارند تا بهبود یابند.

۹. یکی‌ از شایع‌ترین علائم میگرن، احساس تهوع است. همچنین بی‌ اشتهایی، استفراغ، یا روده‌های تحریک پذیر از دیگر عوارض میگرن هستند.

۱۰. درد‌های میگرنی گاها سبب احساس خفقان شده و به مغز فشار می‌‌آورند که همین موضوع سبب سنگینی‌ سر بر بدن می‌‌شود.

۱۱. یکی‌ از شایع‌ترین اشتباهات تشخیصی در سردرد ها، بین سینوس‌ها و میگرن است. بسیاری از افراد به دلیل اینکه فکر می‌‌کنند سینوس‌های آنها تحریک پذیر است، تا مدتها متوجه درد‌های میگرنی خود نمی‌‌شوند.

۱۲. درد‌های میگرنی به هیچ یک از مسکن‌های معمولی‌ درد پاسخ نمی‌‌دهند.

۱۳. شروع درد‌های میگرنی معمولا در جوانی‌ و قبل از ۳۰ سالگی است، بنابراین سابقه دار بوده و به ندرت در میانسالی آغاز می‌‌شوند.

۱۴. میگرن، درست مانند دیابت یا آرتروز، یک بیماری همیشگی‌ است که تنها می‌‌توان با دارو آن را کنترل کرد، اما قابل درمان نیست.

۱۵. درد‌های ناشی‌ از میگرن، اختلال جدی در روتین زندگی‌ شخص ایجاد می‌‌کنند، چراکه به محض ابتلا به این نوع از درد، فرد ترجیح می‌‌دهد در محیطی‌ تاریک و آرام دراز بکشد.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.