407

مواردی که بیشتر زنان در مورد بدن خود نمی‌‌دانند!

|
0 دیدگاه

پس از مشورت با متخصصان، دریافتیم که برخلاف تصور بیشتر ما از کافی‌ بودن شناختمان نسبت به بدن و آنچه در آن می‌‌گذارد، بسیاری از موارد هستند که یا نمی‌‌دانیم یا همچنان برداشتی اشتباه از آنها داریم.

مواردی که بیشتر زنان در مورد بدن خود نمی‌‌دانند!

در این مطلب می‌‌خواهیم به مواردی اشاره کنیم که در پیچیدگی‌‌های بدن زنان وجود دارید و بسیاری به آنها آگاه نیستند.

۱. خورشید دوست شما نیست

بسیاری از خانم‌ها بی‌ صبرانه در انتظار تابستان هستند که بتوانند حمام آفتاب بگیرند، تغییر رنگ دهد یا فقط از گرمای آن لذت ببرند. بی‌ خبر از آنکه نور خورشید علت اصلی‌ ۸۰ درصد چین و چروک‌های پوستی‌، بخصوص در صورت آنها است. متخصصان پوست تاکید می‌‌کنند که هرچه بیشتر در معرض نور خورشید یا اشعه‌های مضر آن قرار بگیرید، احتمال ابتلا به سرطان پوست را نیز بالا می‌‌برید.

تا جایی‌ که توصیه می شود حتی برای ۵ دقیقه خروج از خانه، نیاز است که محافظ مناسب پوستی‌ (مثل کرم‌ها یا لوسیون‌های ضّد آفتاب)، داشته باشیم.

۲. پوست به راحتی‌ دهیدراته (یا بی‌ آب) می‌‌شود

در انتخاب محصولات بهداشتی، صابون‌ها و شوینده‌های پوستی‌ بسیار دقت کنید. بسیاری از افراد بدون اینکه متوجه باشند، با حمام‌های طولانی‌، آب گرم و استفاده زیاد از شامپو‌های بدن یا صابون ها، رطوبت و چربی‌ طبیعی پوستشان را از بین می‌‌برند و دچار خشکی، حساسیت، خارش و گاهی آکنه‌های پوستی‌ می‌‌شوند.

هر محصولی که از کارخانه بیرون می‌‌آید، ممکن است عوارضی در پی‌ داشته باشد. توجه کنید که مهم تر از چرب کردن دائمی پوست، حفظ رطوبت طبیعی موجود در آن است.

۳. نیاز به مواد مغّذی خاصی‌ هست

بسیاری از زنان، نمی‌‌دانند که بدن آنها ممکن است از کمبود ویتامین به خصوصی در عذاب باشد. برخی‌ از کمبود‌ها در بدن، تنها با تغذیه روزانه برطرف نمی‌‌شوند و نیاز به مصرف داروئی آنها وجود دارد. مهمترین ویتامین‌هایی‌ که کمبود آن در بدن زنان دیده می‌‌شود، آهن و ویتامین D است.

به خصوص زنانی که همچنان قاعدگی دارند و در برنامه غذای خود به میزان کافی‌ از شیر یا لبنیات حاوی کلسیم استفاده نمی‌‌کنند. حتما باید سالی‌ یکبار با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش‌های مربوطه، کمبود‌ها را شناسائی و با مصرف کافی‌ دارو‌ها برطرف کنند.

۴. اضطراب

زنان به دلیل مقادیر بسیار بالای هورمون پروژسترون در بدنشان، تمایل بیشتری به اضطراب یا استرس دارند.

در بسیاری از مواقع این نوع از اختلالات عصبی و اضطراب ها، سبب بروز افسردگی، بر هم خوردن تعادل فکری، تداخل در روزمره و انجام کارها، مشکلاتی در روابط احساسی‌ و جنسی‌ و … می‌‌شوند. بنابراین، با دانستن علت اصلی‌ این مشکل و مراجعه به متخصصین، می‌‌توان به کمک مصرف دارو یا تنها مشاوره، کنترل بدن و مغز را دوباره به دست گرفت.

۵. قاعدگی

بسیاری از زنان، قاعدگی را امری ضروری برای سلامتی، بهداشت و به عنوان راهی‌ برای تمیز شدن داخل اندام تناسلی می‌‌دانند. این تصور کاملا غیر علمی‌ است. قاعدگی در یک دوره ۲۸ تا ۳۰ روزه اتفاق می‌‌افتاد که تنها به آمادگی رحم و تخمدان‌ها برای بارداری مربوط است؛ همانطور که می‌‌دانید پریود در زنان پس از یائسگی متوقف می‌‌شود.

بنابراین، حفظ بهداشت دستگاه تناسلی، چه از خارج و چه داخل، مستلزم انجام موارد ضروری است و خونریزی ماهانه هیچ وظیفه‌ای در این خصوص به عهده ندارد. تا جایی‌ که اگر در روز‌های خونریزی، بهداشت به میزان کافی‌ رعایت نشود، خود سبب بروز بسیاری از مشکلات چون عفونت خواهد بود.

۶. قوای بدنی

برخلاف تصورات عمومی‌ و باور‌های غلطی که نسل به نسل منتقل شده است، نه تنها بدن زنان ضعیف، شکننده یا بی‌ قوا نیست، بلکه در بسیاری از موارد توانسته قدرت بدنی مردان را نیز شکست دهد. زنانی هستند که با تمرین و صرف زمان و انرژی، وزنه‌هایی‌ بسیار سنگینتر از مردان و کارهایی بسیار سنگین تر از آنها انجام داده اند.

پس فیزیک خود را دست کم نگیرید و به تمام قابلیت‌ها و قدرت‌های بدنی خود آگاه باشید، تقویتشان کنید و به بهترین نحو از آنها استفاده کنید. تغذیه سالم و درست، ورزش و خواب کافی‌ و منظم، کلید دستیابی به بیشترین قدرت بدنی است.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.