431

واکسن ضد سرطان برای پولدارها ساخته شد

|
0 دیدگاه

بیماری سرطان پایان راه نیست، اما ضرب المثل قدیمی پیشگیری بهتر از درمان واقعیتی انکار ناپذیر است، به همین دلیل در جدیدترین ابداع پزشکی واکسن ضد ابتلا به سرطان ساخته شده است.

واکسن ضد سرطان برای پولدارها ساخته شد

سلامتی به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ متخصصان نخستین واکسن درمان سرطان به صورت منحصربفرد در انسان را تولید و این نمونه را در دو آزمایش بالینی برروی افراد با موفقیت تست کرده اند.

هدف از ساخت این واکسن هدف گیری و نابودی تومور‌های سرطانی در بدن هر فرد عنوان شده است، اساس کار این دارو تحریک سیستم ایمنی بدن برای واکنش هوشمندانه در برابر سلول‌های سرطانی و نابودی آن‌ها بدون نیاز به اقداماتی، چون شیمی درمانی عنوان شده است.

این واکسن‌ها به طور منحصربفرد برروی سلول‌های neoantigens تمرکز دارند، این سلول‌ها هنگام ابتلا به سرطان جهش پیدا می‌کنند و بسته به نوع سرطان افزایش یا کاهش پیدا می‌کنند.

گرانقیمت‌ترین واکسن ضد سرطان مخصوص میلیاردر‌ها ساخته شد. چالش سخت پیش روی دانشمندان تمرکز دقیق بر نابودی سلول‌های سرطانی هدف بدون آسیب رساندن به سلول‌های سالم بدن است.

کارشناسان در اولین آزمایش در موسسه سرطان دانا- فاربر، نمونه‌های تومور شش بیمار مبتلا به سرطان ملانوما را دریافت کرده و در هریک از آن‌ها ۲۰ سلول جهش یافته شناسایی کرده اند.

سپس با انجام محاسبات و تحقیقات فراوان برای هر بیمار براساس ساختار ژنتیک و نوع سرطان او، واکسن طراحی شده و تزریق انجام گرفته است.

از ۶ بیمار، ۴ بیمار تا ۲۵ ماه پس از تزریق واکسن هیچ علامت بازگشت بیماری نشان داده نشده است و تنها دو بیمار که سابقه متاستاز سرطانی داشته اند با بازگشت مجدد بیماری مواجه شده اند.

ساخت این واکسن‌ها بسیار گران و در حدود ۶۰ هزار دلار یا بیشتر است و هنوز در مراحل آزمایشی قراردارد و باید تحقیقات بالینی بیشتری برای آن انجام شود.همچنین کارشناسان امیدوار هستند بتوانند از این واکسن برای درمان انواع سرطان از جمله پروستات، مثانه و ریه استفاده کنند.

نتایج تحقیقات موسسه سرطان دانا- فاربر در خصوص ساخت واکسن درمان سرطان در جدیدترین شماره مجله Nature به چاپ رسیده است.

0 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.