250

رمز داشتن پوست و موی شاداب در غذاست

|
0 دیدگاه

بسیاری از خانم‌ها با مشکلات پوستی روبه رو هستند مثل آکنه، جوش صورت و… افراد معمولا برای رفع این مشکل هزینه زیادی می‌کنند مثل خرید لوازم آرایشی‌ و بهداشتی گران قیمت.

رمز داشتن پوست و موی شاداب در غذاست

اما اکثر افراد از یک موضوع غافل هستند که رمز داشتن پوست شفاف و موی درخشان در قفسه فروشگاه نیست بلکه در آشپز خانه منزل است. پوست مانند سایر اعضا و سلول‌های بدن از مواد مغذی تغذیه می‌کند و نیاز به دریافت بسیاری از این مواد از رژیم غذایی است.

آیا غذای که می‌خوریم روی پوست اثر می‌گذرد؟

پوست و موی ما به صورت مستقیم و غیر مستقیم از رژیم غذایی اثر می‌پذیرند. سلول‌های پوستی برای ترمیم و ساخت‌ به کلاژن و اسید‌های چرب نیاز دارند که بخش اصلی ساختار سلول‌های پوست است. این مواد در بدن از پروتئین کافی‌ و اسید‌های چرب ضروری ساخته می‌شوند. کلاژن برای ترمیم و انعطاف پوست، و اسید چرب برای حس شادابی و رطوبت طبیعی پوست ضروری است.

پس جواب صد در صد بله است. با تغییر در رژیم خود هزینه‌ای که صرف کرم و سایر مواد آرایشی‌ برای پوست و مو می‌کنید بسیار کم می‌شود.

مهمترین مواد مغذی برای پوست چیست؟

در کل یک رژیم متعادل برای حفظ سلامت و طراوت پوست و مو ضروری است اما از مهمترین مواد مغذی به لیست زیر اشاره کرد:

روی: روی یک ماده معدنی و ضروری برای بدن است که در فعالیت آنزیم‌های بدن نقش مهمی دارد. از سوی دیگر روی به تنهایی در ساختار سلول‌های پوست و مو وجود دارد و کمبود آن موجب شکنندگی مو و تخریب سلول پوستی می‌شود.

اسید‌های چرب ضروری: از مهم‌ترین اسید‌های چرب ضروری می‌توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد. این دو اسید چرب به صورت مستقیم در ساختار سلول‌های بدن و پوست وجود دارند و حضور آن‌ها برای انعطاف پوست و رطوبت طبیعی‌ ضروری است. از سوی دیگر این مواد خاصیت ضد التهابی دارند و در نتیجه از آسیب رسانی به سلول‌های پوستی جلوگیری می‌کنند.

آنتی اکسیدان ها: مواد آنتی اکسیدان در حقیقت سپر دفاع پوست و موی شما هستند. این مواد با جذب و دفاع بدن در مقابل سموم و مواد آسیب رسان به بدن، شکسته شدن و تخریب سلول‌ها را به حداقل می‌رسانند.

0 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.