404

کنترل یائسگی با روش های طبیعی

|
0 دیدگاه

یائسگی در کل به خاطر کاهش شدید سطح هورمون استروژن در بدن خانم‌ها رخ می‌دهد که توسط تخمدانها تولید می‌شود.

کنترل یائسگی با روش های طبیعی

این یک سیکل طبیعی در بدن است که پایان زمان باروری برای خانم‌ها را نشان می دهد و تمام خانم‌ها این دوران را تجربه می‌کنند. این تغییر در سطح هورمون استروژن در بدن، خانم‌ها را با تغییرات زیادی روبه رو می‌کند که برخی‌ از آن می‌تواند روی حفظ سلامت استخوان، تعادل سایر هورمون‌ها  و قلب و عروق اثر بگذارد.

هورمون تراپی در بسیار از خانم‌ها برای کم کردن عوارض یائسگی به کار برده می‌شود ولی‌ این روش درمان در خیلی‌‌ها به خاطر مشکلات پزشکی‌ شدنی نیست و همینطور در طولانی مدت توصیه نمی‌شود. تغذیه مناسب و برخی‌ تغیرات در شیوه زندگی‌ می‌تواند تا حدود زیادی به کنترل کردن این عوارض کمک کند.

نتیجه مطالعات نشان داده است که برخی‌ تغیرات در رژیم غذایی و دریافت برخی‌ از مواد مغذی می‌تواند کمک بسیار زیادی به خانم‌ها در زمان تجربه این تغیرات در بدن خود کند. متخصص تغذیه ما به برخی‌ از مهم‌ترین این نکات پرداخته است.

قدم اول انتخاب یک رژیم متعادل است
در زمان یائسگی سطح هورمون استروژن در بدن شما کاهش پیدا می‌کند و شما باید مطمئن باشید که تغذیه مناسب را برای رفع این مشکل انتخاب کرده‌اید. پس گام اول این است که بدانید چه غذاهایی به این رفع مساله کمک می کنند.

استروژن گیاهی که در لوبیا سویا، تفو، شیر سویا و سایر محصولات بر پایه سویا یافت می‌شود دارای خواص بسیار زیادی است. ایزوفلاون‌های موجود در سویا در بدن پس از هضم به استروژن گیاهی تبدیل شده که می‌تواند تا حدود زیاد نقش استروژن را در بدن ایفا کنند و در نتیجه به حفظ سلامت در زمان یائسگی کمک کند.

اسید‌های چرب موجود در گیاهان با برگ سبز تیره و روغن زیتون هم در بدن در سیکل تولید استروژن نقش مهمی‌ دارند و مطالعات اثر مثبت آن را در بهبود و کاهش عوارض دوران یائسگی نشان داده است.

موضوع مهم دیگر حفظ سلامت استخوان ها در این دوران است. با کاهش سطح هورمون استروژن تراکم استخوان کم شده و کلسیم از استخوان جدا می‌گردد. در نتیجه افزایش مصرف کلسیم از غذا و لبنیات کمک زیادی به حفظ تراکم استخوانی می‌کند. نکته مهم دیگر دریافت کافی‌ ویتامین d است.

 راه حل مهم دیگر هم فعال ماندن و ورزش است، هر چه بیشتر بهتر.

1 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.