4221

قطره های چشمی آلرژی

|
0 دیدگاه

قطره های چشمی آلرژی ، داروهای مایع مورد استفاده برای درمان علایم آلرژی چشمی هستند.

نشانه ­های آلرژی شامل موارد زیر است:

سوزش چشم
احساس وجود شیئی در چشم
خارش چشم
چشمان قرمز (قرمزی چشم)
تورم پلک ­ها
آبریزش از چشم
آلرژی چشمی با برخی محرک­ های عامل تب یونجه ارتباط دارند، مانند:

گرده
گرد و غبار
شوره حیوان خانگی
آلرژی­ های چشمی ممکن است توسط داروهای معین یا استفاده از لنزهای چشمی تماسی نیز تحریک شوند.

انواع قطره­ های چشمی آلرژی

اگر شما علایم آلرژی چشمی دارید، از پزشک خود بخواهید قطره ­های چشمی مناسب شما را بدهد. پزشک شما ممکن است در ابتدا موارد زیر را پیشنهاد بدهد:

استفاده از اشک مصنوعی
قرار دادن کمپرس سرد روی چشم
اجتناب از محرک­ های چشمی شما

نوع قطره آلرژی چشمی که شما استفاده می ­کنید بستگی به موارد زیر دارد:

علت آلرژی شما
علایم ویژه شما

چه مقدار علایم فعالیت ­های روزمره شما را تحت تاثیر قرار می­ دهد

قطره ­های چشمی آلرژی همه­ ی علایم آلرژی را درمان نمی­ کنند. برای مثال، یک قطره چشمی که قرمزی چشم را برطرف می­ کند، ممکن است خارش را متوقف نکند.

انوع مختلفی از قطره ­های آلرژی چشمی وجود دارد. برخی از آنها بدون نسخه فروخته می­ شوند در حالی­ که بقیه به یک نسخه از دکتر نیاز دارند. برخی علایم را سریع رفع می ­کنند. برخی دیگر به زمان طولانی­ تر نیاز دارند.

انواع قطره­ های چشمی آلرژی شامل موارد زیر است:

آنتی هیستامین
در برابر التهاب
علیه احتقان
پایدارکننده ­های ماست سل
فعالیت چندگانه

قطره­ های آلرژی چشمی آنتی هیستامین

اگرشما دچار خارش و آبریزش از چشم هستید، قطره ­های آنتی هیستامین می ­توانند حال شما را بهتر کنند. این داروها مانع افزایش هیستامین در بدن می­ شوند. هیستامین ماده شیمیایی ساخته شده توسط سیستم ایمنی شما است وقتیکه شما در معرض یک محرک آلرژی قرا می ­گیرید. هیستامین­ ها عامل بروز تعداد زیادی از علایم آلرژی شما هستند.

قطره­ های چشمی آنتی هیستامین معمولا به­ عنوان اولین درمان برای آلرژی ­های چشمی توصیه می ­شوند پس از این ­که شما روش­ های غیر دارویی را در خانه امتحان کردید.

قطره ­های چشمی آنتی هیستامین می­ توانند به­ سرعت علایم آلرژی چشمی را برطرف کنند. اما این برطرف شدن ممکن است فقط برای چند ساعت باشد. شما ممکن است چندین بار در روز به استفاده از قطره ­ها نیاز داشته باشید. نسخه قطره­ های چشمی آنتی هیستامین شامل موارد زیر است:

امدین (امداستین دی سولفات)
Lwwstyn (lwwḵạbạstyn)
اپتیوار (آزلاستین هیدوکلرید)

قطره­ های چشمی ضد التهاب

قطره­ های چشمی ضد التهاب در دو گروه قرار می­ گیرند:

داروهای ضد التهاب غیر استروییدی (NSAIDs)
کورتیکواستروییدها

قطره ­های چشمی NSAIDs پایانه­ های عصبی معینی را تحت تاثیر قرار می­ دهند. آنها مسیری که باعث می­ شود شما احساس خارش کنید را تغییر می­ دهند.

آکولار / آکوویل (کتورولاک) تنها NSAIDs تایید شده برای درمان خارش چشم است. خارش معمولا یک ساعت پس از استفاده از قطر ه­های چشمی شروع به برطرف شدن می­ کند. این قطره­های چشمی اغلب وقتی­که برای اولین بار در چشم ریخته می ­شوند باعث سوزش می ­شوند

قطره­ های چشمی کورتیکواسترویید برای درمان علایم آلرژی چشمی طولانی­ مدت و شدید مورد استفاده قرار می­ گیرند. نسخه قطره­ های چشمی استروییدی شامل آلرکس و لوتمکس (لوتپردنول) است.

به­ دلیل عوارض جانبی ممکن، قطره­ های چشمی کورتیکواسترویید معمولا برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی ­شوند، مگر برای برخی شرایط آلرژی چشمی شدید.

وقتیکه شما از قطره ­های چشمی کورتیکواسترویید استفاده می­ کنید، شما باید به­ طور منظم توسط متخصص چشم برای آگاهی از سلامت چشم خود معاینه شوید. قطره ­های چشمی کورتیکواسترویید می­ توانند ریسک شما را برای موارد زیر بالا ببرید:

آب مروارید
عفونت چشمی
آب سیاه
افزایش فشار در چشم (فشار بالای مردمک)

قطره ­های چشمی ضد احتقان

قطره­ های چشمی ضد احتقان می­ توانند به ­سرعت سفیدی چشمان شما را درخشانتر کنند و قرمزی چشم را برای مدت زمان کوتاهی کاهش دهند. چنین داروهایی رگ بند نامیده می­ شوند. آنها از طریق باریک کردن رگ ­های خونی در منطقه چشمی کار می­ کنند. این عمل قرمزی و ظاهر برافروخته چشمان را برطرف می ­کند. این قطره ­ های چشمی به ­طور گسترده بدون نسخه در دسترس هستند.

اما پزشکان آنها را برای درمان آلرژی­ های چشمی توصیه نمی­ کنند. مطالعات نشان میدهد قطره ­های چشمی ضد احتقان به ­طور خاص مجموعه وقایع دخیل در یک واکنش آلرژیک را تحت تاثیر قرار نمی­ دهند.

مثال­ های قطره ­های چشمی ضد احتقان بدون نسخه شامل موارد زیر است:

پاک­سازی چشم ( نفازولین HCL  )
تجدید طراوت (فنیل افرین هیدروکلراید)
ویزین (تتراهیدروزولین هیدروکلراید، اکسی متازولین HCL)
قطره ­های چشمی ضد احتقان با برخی از خطرات همراه هستند. استفاده طولانی مدت می­ تواند در حقیقت مشکل چشم شما را بدتر کند. “ارتجاعی قرمزی” یک مشکل شایع در افرادی است که از قطر ه­ های ضد احتقان برای یک مدت طولانی استفاده می­ کنند. قرمزی و تورم چشم می­ تواند حتی زمانیکه شما استفاده از قطره­ ها را متوقف می ­کنید نیز ادامه یابد.

قطره­ های چشمی ضد احتقان (رگ بند) نباید هرگز به ­وسیله افراد دارای آب سیاه استفاده شوند.

قطره ­های چشمی آلرژی پایدارکننده ماست سل

پایدار­کننده ­های ماست سل در میان جدیدترین نوع قطره­ های چشمی هستند. آنها حوادث در بدن که منجر به علایم آلرژی می­ شوند را مورد هدف قرار می ­دهند.

دارو به جلوگیری از آزاد شدن هیستامین و سایر مواد شیمیایی ساخته شده توسط بدن شما در طول یک واکنش آلرژیک کمک می­ کند.

پایدارکننده ­های ماست سل تسکین فوری علائم آلرژی چشمی را فراهم نمی ­کنند. درعوض، آنها برای جلوگیری از علائم آلرژی چشمی در افراد مبتلا به آلرژی­ های شناخته شده شامل ورم ملتحمه آلرژیک فصلی استفاده می­ شوند.

شما ممکن است قادر به استفاده از این قطره ­ها برای ماه­ های متمادی بدون هیچ­گونه عوارض جانبی باشید. پایدار کننده­ های ماست سل به کاربران لنز تماسی که از لنز خود به مدت طولانی استفاده می­ کنند، کمک می­ کنند.

قطره­ های پایدار کننده­ های ماست سل بدون نسخه شامل موارد زیر هستند:

کلاریتین چشمی (کتوتیفن فومارات)
تسکین خارش چشم (کتوتیفن فومارات)
قطره­های چشمی نسخه­ای پایدارکننده­های ماست سل عبارتند از:

آلاماست (پمیرولاست پتاسیم)
آلوکریل (ندوکرومیل سدیم)
Lwmyd (lwdwḵsạmyd)
Krulum (krumulyn)

قطره­ های آلرژی چشمی با فعالیت چندگانه

برخی از قطره­ های چشمی شامل بیش از یک نوع ماده فعال است. اینها را قطره­ های چشمی با فعالیت دوگانه یا فعالیت چندگانه می­ نامند.

قطره­ های چشمی ترکیبی آنتی هیستامین / ضد احتقان خارش چشم، آبریزش چشم و قرمزی را کاهش می­ دهند. مثال­ ها عبارتند از:

اپکون -A و نفکون -A (فنیرامین مالئات / نفازولین HCL)
وازوکون-A (آنتازولین فسفات / نفازولین HCL)
قطره­ های چشمی ترکیبی آنتی هیستامین / پایدارکننده ­های ماست سل برای درمان و پیشگیری:

خارش چشم
قرمزی
اشک
سوزش
این قطره ­های جدیدتر به ­خصوص برای افراد با شرایط بیماری به­ نام ورم ملتحمه آلرژیک مفید است. مثال­ ها عبارتند از:

استات (A پی ناست N ی)
پاتانول / پاتادی (الوپاتادین هیدروکلرید)
Zadytur، به جز (ktutyfn)

عوارض جانبی و خطرات قطره­ های آلرژی چشمی

همه­ ی داروها همراه با برخی از خطرات هستند. مطمئن شوید که دستورالعمل ­های توصیه شده برای استفاده از قطره ­های چشمی را دنبال می­ کنید. شما نباید بیش از حد قطره ­های چشمی بدون نسخه را برای بیش از دو تا سه روز استفاده کنید. استفاده طولانی مدت از قطره ­های چشمی خاص می­ تواند در واقع علائم چشم شما را بدتر کند.

شما نباید از قطره­ های چشمی در صورت داشتن عفونت چشمی یا آب سیاه استفاده کنید. با پزشک درباره گزینه ­های خود صحبت کنید.

برخی از قطره­ های چشمی ممکن است وقتی­ که شما آنها را در چشم خود می­ ریزید ایجاد گزش یا سوزش کنند. نگه­داری قطره ­های چشمی در یخچال ممکن است به کاهش چنین ناراحتی کمک کند.

وقتی از لنزهای تماسی استفاده می­ کنید، بسیاری از قطره ­های چشمی نمی­ توانند مورد استفاده قرار گیرند. پزشک شما ممکن است بگوید که لنز خود را قبل از استفاده از قطره­ ها بردارید و حداقل ۱۰ دقیقه برای گذاشتن آن­ها صبر کنید یا ممکن است به شما گفته شود که شما نمی ­توانید لنز تماسی در طول درمان با قطره ­های چشمی استفاده کنید.

بسیاری از انواع قطره­ های آلرژی چشمی باید چند بار در روز استفاده شوند.

استفاده از قطره چشمی نفازولین برای کودکان زیر ۵ سال خطر دارد

به گزارش خبرگزاری مهر، علی صادقی طاری با اشاره به اینکه چشم در حالت طبیعی به هیچ ماده شوینده‌ای احتیاج ندارد، افزود: برخی بیماریها یا شرایطی خاص سبب خشکی چشم می‌شود و نیاز است که آنها را مرطوب نگه داشت. همچنین گاهی ممکن است چشم در معرض تحریکات محیطی مانند گرد و غبار قرار بگیرد و در این حالت چشم فرد می‌سوزد و قرمز می‌شود.

در این موارد خیلی از افراد ترجیح می‌دهند چشمهایشان را شست و شو دهند. در چنین وضعیتی ما هیچ ماده شست و شودهنده شیمیایی را تجویز نکرده و توصیه می‌کنیم چشمها را با آب معمولی بشویند.

دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره چشم پزشکی ایران با بیان اینکه برخی مشاغل یا عوامل محیطی موجب قرمز شدن چشم می‌شود، گفت: قرمزی دائمی چشم‌ها موضوعی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و فرد نباید فقط در فکر برطرف کردن این علامت باشد. در صورت تداوم قرمزی و سوزش چشم‌ها مراجعه به چشم پزشک ضروری است.

صادقی طاری با اشاره به اینکه قطره‌هایی مانند نفازولین علت اصلی قرمزی چشم را برطرف نمی‌کند و استفاده از آنها فقط در سنین خاصی و با تجویز پزشک مجاز است، افزود: استفاده از این دارو برای بچه‌های زیر ۵ سال و در سنین بالا به خصوص برای کسانی که سابقه افزایش فشار خون دارند و دارو مصرف می‌کنند یا افرادی که چشمشان مستعد آب سیاه زاویه بسته است، مجاز نیست.

این چشم پزشک مصرف خودسرانه دارو برای شست و شوی چشم را مجاز ندانست و عنوان کرد: بعضی از افراد قطره‌هایی از جمله تتراکائین را بدون تجویز پزشک به عنوان داروی ضد درد استفاده می‌کنند. این قطره‌ با اینکه ضد درد است ولی مانع ترمیم و تکثیر غشای پوششی قرنیه و ملتحمه می‌شود.

صادقی طاری افزود: مصرف خودسرانه داروها و قطره‌های چشمی می‌تواند عوارضی در پی داشته باشد. به عنوان مثال در افرادی که به دلیل داشتن شغلی خاص مانند جوشکاری با درد چشم روبرو می‌شوند، دیده شده مصرف طولانی مدت و خودسرانه قطره تتراکائین زخم یا حتی سوراخ شدن قرنیه را در پی داشته است.

دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره چشم پزشکی ایران به مردم هشدار داد: از مصرف خودسرانه داروها برای رفع قرمزی و درد چشم خودداری کرده و در صورت بروز تحریکات محیطی از آب تمیز برای شست و شوی چشم استفاده کنند.

به گفته وی در نهایت می‌توان به طور موقت از قطره‌های اشک مصنوعی که صدمه کمتری به چشم می‌زند، کمک گرفت.

رئیس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر مراقبت از این عضو حساس و ظریف افزود: در صورت مواجه شدن با مشکلاتی مانند قرمزی چشم یا درد و سوزش به مدت طولانی، حتماً برای رسیدگی‌های بیشتر به چشم پزشک مراجعه کنید.

بیست و یکمین کنگره سالانه انجمن چشم پزشکی ایران از ۲۳ تا ۲۶ آبان در مرکز همایش‌های رازی برگزار می‌شود و در این مدت آخرین یافته‌های پژوهشی و جدیدترین شیوه‌های درمانی مورد بحث و بررسی چشم پزشکان قرار می گیرد.

آرتلاک ادونس

Bausch & Lomb یک شرکت آمریکایی مستقر در روچستر نیویورک است که بزرگترین تامین کننده محصولات مرتبط با سلامت چشم از جمله لنزهای تماسی، محصولات مراقبت از لنز، دارو و ایمپلنت های چشم می باشد.

Artelac® Advanced محصولی برای مرطوب، تازه نمودن و احیای چشمان شماست که باعث می شود سطح چشم رطوبت خود را دوباره به دست آورد. و چشمان شما برای زمانی طولانی از علائم خشکی دور بماند.

Artelac® Advanced حاوی هیالورونات است که پلیمری است که در ساختار چشم انسان و اشک به طور طبیعی موجود می باشد.به دلیل مشابهت این ماده با ساختار بدن انسان این محصول به خوبی برای افراد قابل تحمل می باشد.

Artelac® Advanced همچنین برای مرطوب نگه داشتن لنزهای نرم و سخت و راحت مصرف نمودن آنها قابل استفاده است.

Artelac Advanced در بسته های ۳۰ تایی به صورت ویال تک دوز ۰٫۵ میلی لیتری موجود می باشد. ۱ میلی گرم از محلول حاوی ۲ میلی گرم هیالورونیک اسید است و عاری از مواد نگهدارنده است.

این قطره ها شفاف می باشند و اجازه دید روشن و بدون خش را به شما می دهند. این محصول بهداشتی است وبه آسانی مصرف می شود. و در هر مکانی می توانید از آن استفاده نمائید.

با توجه به عوامل مختلف، سطح چشم اغلب خشک می شود و علائمی مانند احساس خشکی و سوزش و خستگی چشم اغلب پس از کار در مقابل صفحه نمایش کامپیوتر یا تلویزیون برای مدت طولانی یا در تماس طولانی با هوای خشک اطاق یا هوای گرم و یا تهویه مطبوع، دود سیگار ایجاد می گردد.

بیماری، داروها یا درمان های صورت گرفته بر روی چشم می توانند نقش مهمی در پیشرفت خشکی چشم بازی نمایند.

Artelac® Advanced رطوبت سطح چشم را بهبود می بخشد و به عنوان یک عامل مرطوب کننده در زمان استفاده از لنزهای سخت و نرم عمل می کند. و به محافظت و تازه نگهداشتن طراوت و رطوبت چشم های شما کمک می کند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.