Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
مدیریت استرس مزمن
337

مدیریت استرس مزمن

|
0 دیدگاه

استرس بخش جدایی ناپذیر زندگی امروزی همه انسان ها شده است. از مسائل کاری و مالی و شخصی تا اضطراب های ناشی از زندگی کردن در یک جامعه شهری ،همه و همه باعث ضعیف تر شدن انسان مدرن شده است.

مدیریت استرس مزمن

این استرس ها با خود عوارض روحی و جسمی جبران ناپذیری ایجاد می کنند که در ادامه زندگی، فرد را دچار مشکل می کنند. این استرس ها اگر مزمن شوند، ممکن است فرد را با خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی روبرو کند. این خطرات به سنین جوانی هم کشیده شده اند.

به تازگی تحقیقاتی که در بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشکده پزشکی هاروارد انجام شده که نشان می دهد، به غیر از عوامل اصلی ایجاد بیماری های قلبی عروقی مانند کشیدن سیگار، بالا رفتن فشار خون و دیابت، افزایش فعالیت «آمیگدال» نیز می تواند جزو این  عوامل باشد. آمیگدال بخشی از مغز است که استرس های روزانه آن را درگیر خود می کند.

در پژوهش قبلی صورت گرفته، آمیگدال صرفاً بخشی از مغز بوده که در افراد مبتلا به اختلالات اضطراب، افسردگی و فشار پس از جراحی فعال تر بوده است. اما مدرکی ارائه نمی داد که بالا رفتن فعالیت این بخش از مغز باعث سکته قلبی و مغزی می شود!

دکتر احمد توکل سرپرست تیم تحقیق در این باره می گوید:

این مطالعه، به ما می گوید با کاهش استرس و اضطراب، می توان به مزایایی بالاتر از بهبود و احساس سلامتی رسید. البته که استرس مزمن، یک عامل خطرناک برای بیماری های قلبی عروقی به حساب می آید و به هر حال باید آنها را مدیریت کرد.»

در این مطالعه، ۲۹۳ بیمار به طور متوسط برای سه سال، اسکن مغز و فعالیت طحال التهاب قلب و عروق آنها مورد بررسی قرار گرفته است تا مشخص شود به بیماری های قلبی عروقی دچار می شوند یا خیر. افراد با فعالیت آمیگدال بیشتر، احتمال بالاتری از بروز بیماری های قلبی عروقی از خود نشان دادند.

[click_like post_id='156767']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.