Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
ارتباط نانوذرات با سلول های بافت ریه
428

ارتباط نانوذرات با سلول های بافت ریه

|
0 دیدگاه

عضوی به نام ریه در بدن برخی از جانوران وجود دارد که از اعضای دستگاه تنفس محسوب میشود.

ارتباط نانوذرات با سلول های بافت ریه

۲ نام دیگر ریه جگر سفید و شش است. این عضو حالتی شبیه به اسفنج دارد و ارتجاعی بودن از قابلیت های آن محسوب میشود.

در شش ها دریافت اکسیژن توسط گلبول های قرمز خون صورت میگیرد و سلول های دیگر آن را دریافت مینمایند. محققان دریافته اند نانوذرات ناشی از موتورهای احتراق می توانند ویروس های را که در سلول های بافت ریه بی تحرک هستند، فعال نمایند.

برخی از ویروس ها  به منظور حمله به سیستم ایمنی در سلول های میزبان مخفی شده اند  و در آنجا باقی می مانند. در ترمینولوژی پزشکی به این حالت «عفونت نهفته» اطلاق می شود. در صورت تضعیف سیستم ایمنی یا بروز برخی تغییرات، ویروس ها مجددا فعال می شوند، شروع به تکثیر کرده و سلول میزبان را نابود می کنند.

حال تیمی از دانشمندان موسسه بیولوژی ریه در آلمان دریافته اند که آغازگر این فرآیند می توانند نانوذرات باشند. به گفته محققان، «براساس مطالعات مدل قبلی، به این نتیجه رسیده ایم که استنشاق نانوذرات دارای تاثیر التهابی بوده و سیستم ایمنی را تغییر می دهد.»

این تیم تحقیق نشان داد که قرارگیری در معرض نانوذرات می تواند ویروس های تبخال نهفته در ریه را مجددا فعال کند.

دانشمندان تاثیر نانوذرات ایجادشده از طریق دستگاه احتراق سوخت فسیلی را برای برخی انواع خاص عفونت ویروس تبخال در یک مدل آزمایشگاهی آزمایش کردند. آنها شاهد افزایش چشمگیر پروتئین های ویروسی بودند که فقط از طریق تکثیر فعال ویروس تولید می شود.

در مطالعات بعدی محققان به آزمایش نتایج بر روی انسان ها خواهند پرداخت. نتایج این مطالعه می تواند برای بسیاری از افراد حامل ویروس تبخال و بیماران مبتلا به فیبروز ریوی که تحت تاثیر این ویروس هستند مفید باشد.

[click_like post_id='157003']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.