275

اهدای خون،کمک به خود!

|
0 دیدگاه

 امروزه شاهد پیشرفت علم در تمامی زمینه ها از جمله پزشکی هستیم. اما با وجود تمام این پیشرفت ها  محققان هنوز نتوانسته اند، خون مصنوعی تولید کنند.این در حالیست که ما به شدت در کمبود خون با بحران رو به رو هستیم.

اهدای خون،کمک به خود!

 در این مطلب قصد داریم شما را با فواید اهدای خون آشنا کنیم تا انگیزه شما برای خون دادن بالا رود.

۱- اهدای خون برای سلامت قلب مفید است.  جریان و حجم خون برای ضربان قلب لازم است. پزشکان معتقدند اهدای خون سلامت قلب را بهبود داده و آن را به خطر نمی‌اندازند. همچنین اهدای خون به طور مرتب به کاهش غلظت خون کمک کرده و به آن اجازه می‌دهد تا به آسانی در عروق جریان داشته باشد.

 ۲- اهدای خون خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. آهن یکی از املاح معدنی اصلی موجود در خون است که گفته می شود میزان آسیب رادیکال‌های آزاد در بدن را افزایش می‌دهد. نتایج تحقیقات صورت گرفته  در سال ۲۰۰۸ نشان می‌دهد اهدای خون به کاهش ذخایر آهن کمک کرده و در نتیجه خطر کلی ابتلای فرد به سرطان را کاهش می‌دهد.

 ۳- اهدای خون موجب به کاهش وزن کمک می کند. اگر حفظ جان دیگران و بهبود وضعیت کلی سلامت در ترغیب شما برای اهدای خون کافی نیست باید به این نکته توجه داشت که این کار برای کاهش وزن نیز سودآور است.

جالب است بدانید بیشتر دریافت کننده‌های خون‌های اهدایی مبتلایان به سرطان هستند شاید باور عموم بر این باشد که مصدومان جاده‌ای بیشترین دریافت کننده‌های خون‌های اهدایی هستند اما در واقعیت تنها حدود دو درصد تمامی خون‌های اهدا شده به این افراد اهدا می‌شود.

در حقیقت بیماران مبتلا به سرطان بیشترین میزان خون اهدا شده را دریافت می‌کنند. نکته ای دیگر این است که گروه خونی O مثبت متداول‌ترین گروه خونی مورد نیاز است: اگرچه تمامی انواع گروه خونی مورد نیاز هستند اما گروه خونی O مثبت بیشترین متقاضی را دارد.

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.