Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
بیماری ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) چیست؟
523

بیماری ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) چیست؟

|
0 دیدگاه

 اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (Amyotrophic Lateral Sclerosis) یا بصورت مخفف ALS یک بیماری نورون های حرکتی (Motor Neuron Disease) با نام مخفف MND میباشد.

بیماری ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) چیست؟

که آن را با نام دیگر بیماری Lou Gehrig’s Disease(لو گهریگ)مینامند. این بیماری نخاع و مغز (دستگاه عصبی مرکزی) فرد مبتلا و دستگاه عصبی  محیطی شخص را تخریب میکند و نوعی بیماری غیر قابل ترمیم و پیش رونده میباشد.

نخستین علامت ابتلا به بیماری ALS

 دانشیار گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: نخستین علامت ابتلا به بیماری ALS ضعف در عضلات اندام‌های فوقانی  است.

فریبرز خوروش اظهار کرد: این بیماری یک بیماری استحاله‌ای (تغییر شکل) است و نخستین علامت ابتلا به آن ضعف عضلانی است. وی با بیان اینکه ضعف عضلانی ناشی از ابتلا به این بیماری بیشتر در اندام‌های فوقانی پدیدار می‌شود،

افزود: این علائم در دستها و پاهای فرد بیمار پیشرفت می‌کند و با لاغر شدن اندام‌ها، بیماری بیشتر نمود پیدا می‌کند. روند صعودی بیماری ALS به گونه‌ای است که در آن عضلات ضعیف، و اندام‌ها لاغر شده و بدین ترتیب پیشرفت می‌کند.  ضعف عضلانی منجر می‌شود توانایی فرد به تدریج کاسته شده و در نهایت بیمار فلج شود.

سایر عوارض بیماری ALS

 خوروش تصریح کرد: علاوه بر اندام‌ها، حلق و حنجره نیز همانند سایر عضلات بدن در ALS   آسیب می‌بیند و بیمار با اختلال تکلم و بلع مواجه خواهد شد. سایر عوارض این بیماری ابتلا به عفونت‌های مختلف به دلیل مشکلات تنفسی، زمین گیر شدن بیمار و ایجاد زخم بستر در بیمار است.

 این دانشیار گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با اشاره به اینکه از هر ۱۰۰ هزار نفر، ۱٫۴ نفر به ALS مبتلا می‌شوند، اضافه کرد: سیر ابتلا به این بیماری پیشرونده است و میزان مرگ و میر آن در مدت سه سال حدود ۵۰ درصد و طی مدت شش سال صد درصد است.

خوروش با اشاره به اینکه برخی از داروهای خاص این بیماری را کنترل می‌کند، اما درمان به صورت کامل صورت نمی‌گیرد، افزود: از جمله روش‌های درمان ALS  تزریق سلول‌های بنیادی به نخاع یا استفاده از داروهای جدیدی است که در مرحله تحقیق میباشد .

عفونت ریه و زخم بستر به عنوان عوارض ثانویه علل مرگ در بیمارن ALS

 رییس انجمن مغز و اعصاب استان اصفهان با بیان اینکه مردان بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند، ادامه داد: در این بیماری هوشیاری بیمار به هیچ عنوان مختل نمی‌شود و بیمار متوجه بیماری خود می‌شود. علت مرگ نیز خود بیماری ALS نیست بلکه عوارضی مانند عفونت ریه و زخم بستر به عنوان عوارض ثانویه موجب مرگ بیمار می‌شوند.

[click_like post_id='157006']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.