Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
حملات قلبی در شریان زندگی مدرن
317

حملات قلبی در شریان زندگی مدرن

|
0 دیدگاه

 بعضی از عوامل محیط زندگی میتواند در شکل گیری مشکلات قلبی نقش بسزایی ایفا کنند. در این زمینه باید هوشیار عمل کنید و عوامل موثر در ایجاد حملات قلبی را بشناسید، تا بیماریهای مرتبط با قلب گریبانتان را نگیرند.

حملات قلبی در شریان زندگی مدرن

 در عصر حاضر فشار کاری، استرس بیش از حد و مسائل مختلف زندگی تاثیر زیادی بر بروز سکته و حمله قلبی میگذارند. در این زمینه چند راهنمایی ویژه برایتان داریم با ما همراه باشید.

 زمانی که برنامه حالا خورشید از شبکه سوم سیما به طور زنده پخش می‌شد، رضا رشیدپور، مجری مجرب برنامه‌های تلویزیونی هنگام اجرای برنامه، ناگهان جلوی چشم میلیون‌ها بیننده تلویزیون از هوش رفت! فیلم این رویداد ناگهانی  هزاران بار در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشته شد و باعث نگرانی جمع کثیری از هموطنان از حال او و هم حال خود! شد.

 ناگفته نماند رشیدپور در بخش‌های بعدی خبری در گفت‌وگو با خبرنگاران این قضیه را بیان کرد، که حالش مساعد است و ظاهرا به موجب مشکل قلبی قادر به اجرای باقی برنامه نبوده است. ولی به نظر می‌رسد توجه به مشکلات و بویژه حمله‌های قلبی نکته‌ای است که باید بیش از پیش مورد توجه همه ما قرار گیرد.

حمله ناگهانی قلبی از شایع‌ترین بیماری‌های قلبی و عروقی در جوامع امروزی است که در پاره‌ای از موارد جان افراد زیادی را گرفته است. این حمله‌ ها آنقدر ناگهانی اتفاق می افتد، که گاهی حتی فرد زمان آن را ندارد تا خود را به یک جای ایمن برساند و از پا می‌افتد.

اهمیت پزشک خانواده دکتر محمدرضا محمدحسنی، متخصص قلب و عروق، درباره اهمیت پیشگیری از بروز حمله‌های ناگهانی قلبی به جام‌جم می‌گوید: حمله‌های قلبی که سبب ایست موقت قلبی می‌شود، در اکثر موارد قابل پیشگیری است.

انجام آزمایش‌های دوره‌ای یک امتیاز است و کسی نباید با افتخار بگوید که سال‌هاست برای معاینات دوره‌ای به پزشک مراجعه نکرده است. کنترل قند خون، فشار خون و چربی خون باید حداقل سالی یک‌ بار انجام و در جایی ثبت شود. کنترل وزن متعادل، تغذیه سالم و انجام ورزش‌های منظم هم لازم است مد نظر باشد.

     اهمیت به بهداشت روان خود و اطرافیان هم نقش بسزایی در حفظ سلامت و جلوگیری از بروز حمله‌های ناگهانی قلبی ایفا می کند. وی می‌افزاید: چون افزایش فشار خون معمولا نشانه ای ندارد، ممکن است به آن بی توجهی شود، اما اندازه گیری سالانه فشار خون بسیار کم‌ خرج بوده و می‌تواند از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کند.

قند خون هم به همین شکل است و ممکن است تا مدتی که قند خون افزایش می یابد، علامتی نداشته باشد. خیلی افراد مدتی با قند خون بالا زندگی می‌کنند و به کنترل آن بخصوص در سنین جوانی اهمیتی نمی دهند. هنگامی که سن بالاتر می‌رود، بخصوص اگر سابقه بیماری قلبی در خانواده باشد، باید فرد بیشتر مراقب این امر باشد.

هر فرد باید یک پزشک خانوادگی داشته باشد. داشتن پرونده پزشکی منظم برای افراد زیر نظر یک پزشک موردی است که جای خالی آن در کشور ما بشدت حس می‌شود. کنترل این موارد می‌تواند تا حد زیادی از این اتفاقات پیشگیری کند.

مدیریت فشار کاری و استرس: دکتر محمدحسنی درباره تاثیر استرس و فشار کاری در بروز حملات قلبی می گوید: تاثیر استرس موردی گنگ است و کسی نمی‌تواند تاثیرش را انکار کند، اما همه باید آگاهی لازم را داشته باشند که چطور با باید استرس برخورد کنند. تاثیر استرس در بروز بیماری‌های قلبی همراه شک و تردید وجود داشته است.

افرادی هستند که مشاغل بسیار سخت یا پست‌های بسیار حساس دارند و سال‌ها در آن وضعیت کار می‌کنند و با مشکلات قلبی یا بیماری‌های دیگر برخورد نمی کنند.

 استرس کاملا با شغل مرتبط نیست و بستگی به این دارد که شخص چگونه با استرس‌های شغلی برخورد می کند. از سوی دیگر افراد دیگری هم هستند که با وجود این‌ که شغل حساسی ندارند، استرس فراوانی در کار خود دارند و خیلی زود از کوره در می روند.

علاوه بر استرس، آلودگی هوا نیز می‌تواند برای یک فرد سالم هم بروز مشکل کند و فرد دچار عارضه‌های قلبی شود، اما در مورد تاثیر این موضوعات به طور صددرصد نمی‌توان رای داد.

درد قفسه سینه، زنگ خطر: دکتر بابک شریف‌ کاشانی، فوق‌تخصص قلب، درباره هشدارهای پیش از بروز حمله قلبی به جام‌جم می‌گوید: متاسفانه در برخی مواقع حملات قلبی ناگهانی است و بیمار به یکباره تعادلش را از دست می‌دهد و نقش بر زمین می شود. در اکثر مواقع حمله قلبی ممکن است به ایست قلبی ختم شود،

اما اگر بیمار سابقه مشکل جدی قلبی نداشته باشد و درد بعد از مدتی برطرف شود، حمله قلبی بروز نمی کند. با این وجود لازم است حتما به پزشک مراجعه شود. وی ادامه می‌دهد: مهم‌ترین علائم هشداردهنده مشکلات حاد قلبی درد سینه است.

البته درد سینه معادل‌هایی مثل تنگی نفس یا تپش قلب هم دارد، اما مهمترین عامل، درد سینه است.

ناگفته نماند، که درد سینه ناشی از مشکل قلبی معمولا یک حالت فشارنده و گنگ است، که با استراحت بهتر  و با فعالیت بدترمی‌شود، اما هنگامی که فرد با این درد مواجه می‌شود واجب است به پزشک زجوع کرده و تصمیم‌ گیری درباره این‌ که خطری وجود دارد یا خیر به‌ عهده پزشک بگذارد.

اقدامات  لازم  هنگام  حمله قلبی،  بین ایست قلبی و حمله قلبی متفاوت است . ‌حمله قلبی وقتی است که درد شدید در ناحیه سینه به وجود بیاید و  ایست قلبی هنگامی رخ می‌دهد که قلب دیگر ضربانی نداشته و فرد بی‌ هوش می‌شود. اگر در سه دقیقه اول رسیدگی لازم انجام نشود، بیمار را از دست داده‌ایم.

دکتر شریف‌ کاشانی با تاکید زیاد بر لزوم آگاهی و آمادگی اطرافیان بیمار درباره چگونگی مواجهه با بیمارانی که مشکل قلبی دارند، ادامه می‌دهد: هنگام بروز حمله قلبی دو حالت وجود دارد، یا بیمار زمینه مشکلات قلبی را داشته است که در این مواقع معمولا افراد قرص زیرزبانی یا آسپرین همراه دارند.

این بیماران حتما باید استراحت کنند و در معرض هوای آزاد قرار گیرند و اگر وضع بهتر نشد، اورژانس باید هرچه زودتر بیمار را به بیمارستان انتقال دهد.

وی می‌افزاید: اگر کسی باشد که علائمی مثل تعریق سرد، حالت تهوع و احساس خفگی داشته باشد، بهتر است بیمار تا رسیدن اورژانس جابه‌ جا نشود و سریع او را به پزشک رسانده تا معاینات لازم انجام شود. اگر این حالت پیش بیاید، باید افرادی که در محل حضور دارند، به کمک‌های اولیه و ماساژ قلبی آگاهی داشته باشند.

الان در خیلی از کشورها وجود دستگاه‌های شوک قلبی در مراکزی مثل فرودگاه، ورزشگاه و… کهآمد و شد زیادی در آنجا انجام میگیرد، الزامی شده است. اما اگر فردی قادر باشد تا رسیدن اورژانس به بیمار تنفس و ماساژ قلبی لازم را بدهد شانس نجات بیمار بالا می رود.

علائم و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود از جمله دلایل بروز حمله قلبی سابقه خانوادگی مبتلا شدن به این عارضه است. در حال حاضر حدود ۲۵ ژن تاثیرگذار در بروز مشکلات قلبی کشف شده است.

از دیگر سو با وجود نقش اساسی فشار کار و استرس زیاد در بروز حمله قلبی، بیماری هایی مثل دیابت ، فشار خون، چربی خون بالاو مصرف دخانیات نیز مرتبط با بروز حمله‌های قلبی است.

معمولا خطر ابتلا به حمله قلبی در مردان نسبت به زنان بیشتر است و به همین دلیل لازم است مردان از سنین نوجوانی و جوانی به حفظ سلامت و کنترل وزن اهمیت بیشتری دهند. تعریق غیرمعمول، سرگیجه ناگهانی و درد در قسمت چپ بدن بخصوص دست چپ علائمی است که باید به آنها حساسیت به خرج داد و سریعا باید اقدامات لازم انجام شود.

[click_like post_id='156949']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.