1026

درمان های آنتی بیوتیکی، عوارض و مشکلات آن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

 آنتی بیوتیک ها چه عوارض و مخاطراتی برای بدنمان دارند؟ ممکن است که در برخی مواقع مقاومت آنتی بیوتیکی در بدن بوجود بیاید و مانع بهبود آن شود.

درمان های آنتی بیوتیکی، عوارض و مشکلات آن

ورود میکروب ها به بدن سلامتی ما را به مخاطره خواهد انداخت. بنابراین برای کنترل و درمان آسیب های انواع بیماری های ویروسی، به مصرف دوره ای این داروهای آنتی بیوتیک نیاز خواهد بود. یک داروساز ایرانی به جزئیات عوارض خودسرانه مصرف دارو پرداخته و اشاره به این نکته دارد که با این کار میکروب در بدن رشد بیشتری می‌کند.

به عنوان نمونه، میکروبی که عامل گلو درد چرکی است، به سمت مفاصل، کلیه‌ها و قلب و یا سایر نقاط بدن حرکت می‌کند و در آن جا تکثیر می‌شود. محمد حسینی –پزشک داروساز- با تشریح عوارض خودسرانه مصرف دارو به هفت سئوال مهم پاسخ داده است. این سوالات عبارتند از:

مقاومت میکروبی نسبت به آنتی بیوتیک چگونه به وجود می‌آید؟
مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک چه عوارضی دارد؟
مصرف نکردن آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک (قطع خودسرانه) چه عوارضی دارد؟
تغییر داروی آنتی بیوتیک از شکل خوراکی به تزریقی به طور خودسرانه کار درستی است؟
چه کسی در تغییر آن صاحب نظر است؟
آیا مقاومت میکروبی نسبت به آنتی بیوتیک از طریق زیست هم ایجاد می‌شود؟
نحوه امحا داروها چگونه باید باشد؟

 آنتی بیوتیک به معنای ضد حیات است. یعنی از بین برنده حیات میکروب‌ها. باید به این جنبه از ماهیت میکروب ها توجه داشت که آن ها موجوداتی هوشمند هستند و در هنگامی که جانشان را در خطر ببینند، در ساختار خود تغییراتی به وجود می آورند و نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند.

این تغییرات به دو صورت اساسی انجام می‌شود. نوع اول مقاوم شدن میکروب‌ها نسبت به آنتی بیوتیک‌ها، به صورت جهش داخلی است که در میکروب ایجاد می‌شود. اما در نوع دوم، به این صورت است که میکروب، آنتی بیوتیک را ببیند؛ اما آنتی بیوتیک به اندازه ای بالا نباشد که بتواند میکروب را از بین ببرد.

در این صورت میکروب خودش را طوری تغییر می‌دهد که نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم شود. بنابراین با مصرف خود سرانه آنتی بیوتیک‌ها، نوع دوم مقاومت میکروبی که مهم ترین نوع هم هست، ایجاد می‌شود.

می بایست این مطلب را متذکر شد که مقاومت دارویی به آنتی بیوتیک فقط گریبان خودمان را نمی‌گیرد بلکه برای تمام افرادی که اصلاً آنتی بیوتیک مصرف نکرده اند هم مضر است. یعنی مقاومت آنتی بیوتیکی به تمام مردم دنیا نیز منتقل می‌شود. زمانی که فرد آنتی بیوتیک مصرف می‌کند،

سیستم ایمنی بدن به کمک آن تعداد میکروب‌ها را کاهش می‌دهد. کاهش تعداد میکروب ها به جایی می‌رسد که از میزان لازم برای آشکار بودن علائم بیماری کمتر است، در نتیجه علائم بیماری فروکش می‌کند، اما میکروب هنوز از بین نرفته است. در این حالت فرد با تصور این که بهبود یافته، مصرف آنتی بیوتیک را قطع می‌کند،

 اما میکروب رشد بیشتری می‌کند و به عنوان مثال میکروبی که عامل بوجود آورنده ی گلو درد چرکی است، حرکت می کند به سمت مفاصل، کلیه‌ها، قلب و در آن جا تکثیر می‌شود. حالت دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که بعد از دو الی پنج روز از قطع خودسرانه دارو، علائم بیماری بروز می کند و فرد دوباره شروع به خوردن دارو می کند.

در نتیجه این دفعه فرد دیرتر از دفعه قبلی خوب می شود. فرد فکر می‌کند بدنش مقاوم شده است، اما در واقع اینطور نیست. میکروب‌ها هر بار قوی تر می‌شوند و در نتیجه مدت طولانی تری باید آنتی بیوتیک مصرف کند.

مقاومت دارویی برای تمام افراد دنیا ایجاد می‌شود. اگر پزشکی برای عفونت دندان مصرف آنتی بیوتیک را تجویز کرده، فرد باید آن را تا آخر مصرف نماید. درصورتی که با مصرف آنتی بیوتیک خوراکی، در فرد ناراحتی ایجاد شود، به عنوان مثال ناراحتی گوارشی، نباید خودسرانه آن را به نوع تزریقی تغییر دهد بلکه این تغییر در نوع مصرف، فقط با نظر متخصص مربوطه باید صورت بگیرد.

فرد متخصص، آنتی بیوتیکی را که همان طیف اثر را داشته باشد انتخاب کرده و میزان و فواصل مصرف تزریقی را تعیین می‌کند.

لازم به ذکر است که مقاومت میکروبی نسبت به آنتی بیوتیک می‌تواند از طریق آلودگی زیست محیطی هم انجام شود. به همین خاطر توصیه به مصرف منطقی داروها می شود. اما آنتی بیوتیک ها باید مسئولانه مصرف شوند. مسئولیتی در قبال تمام دنیا؛ نه فقط انسان‌ها بلکه محیط زیست و سایر موجودات.

دور ریختن آنتی بیوتیک به صورت نادرست، مواد موجود در آن وارد محیط زیست و آب‌های زیر زمینی شود. این آب یا به مصرف خودمان می رسد یا سایر موجودات، اگر گیاهان از این آب تغذیه کنند و حیوانات این گیاهان را بخورند و به همین ترتیب در چرخه محیط زیست به گردش در آید، گوشت این حیوان ها وارد بدن انسان می شود.

خالی کردن این داروها در داخل فاضلاب، ممکن است موجب متصاعد شدن گازهای مختلف شده و به ما آسیب برساند. این کا می تواند منجر به یک فاجعه زیست محیطی شود. اگر هر فرد ۲ قاشق آنتی بیوتیک بریزد، این آنتی بیوتیک از جاهای مختلف در یک جا جمع می شود و ایجاد مشکل می‌کند.

بجای دور ریختن بهتر است داروهای اضافه را به داروخانه برده و نحوه درست امحا دارو را آموزش دید. توصیه می‌شود افراد از ریختن دارو در زباله خودداری کنند و در این مورد با داروساز مشورت کنند. این موضوع در مورد هورمون‌ها و … نیز صدق می‌کند.

برخی افراد آنتی بیوتیک تجویز شده برایشان به فاصله ۶ ساعت است که اگر نتوانند دارو را به موقع مصرف کنند، به محض به یادآوردن این قضیه باید داروی فراموش شده را مصرف کنند مگر اینکه زمان مصرف آنتی بیوتیک بعدی رسیده باشد که در این صورت باید فقط یک عدد مصرف شود و دوز دارو ۲ برابر نشود.

البته اگر این افراد همواره فراموش می‌کنند باید از پزشک خود درخواست کنند آنتی بیوتیک دیگری که با فواصل بلند مدت تر مصرف شود را برایشان تجویز کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.