414

علائم سرطان روده بزرگ

|
0 دیدگاه

  یکی از مهم ترین مشکلات سرطان روده بزرگ این است که در مراحل اولیه معمولاً هیچ علامت یا نشانه ای مشخصی برای آن وجود ندارد.

علائم سرطان روده بزرگ

به همین خاطر آزمایش های غربالگری همچون کولونوسکوپی می تواند در پیدا کردن و حذف پولیپ نقش خیلی مهمی داشته باشد. پولیپ توده کوچکی از سلول است که در جداره روده بزرگ تشکیل می شود.

شایع ترین علائم سرطان روده بزرگ:

 – خستگی: این علامت در بیشتر بیماران  وجود دارد. پولیپ یا تومور به آرامی می تواند باعث آسیب به دستگاه گوارش شود همراه با خونریزی . با گذر زمان خونریزی سلول های قرمز خون و آهن لازم جهت حمل اکسیژن به بدن شما را از بین می رود.

بنابراین کم خونی و فقر آهن می تواند در شما احساس خستگی و تنگی نفس به وجود آورد و این یک نتیجه کاملاً معمولی است. اولین نشانه از سرطان روده بزرگ را می توان از طریق یک آزمایش خون نشان داد که حد گلبول قرمز خون پایین است .

– خونریزی از رکتوم: دلایل زیادی برای خونریزی وجود دارد؛ از جمله دیدن خون زمان دفع که ممکن است نشانه ای از یک بیماری خوش خیم مثل بواسیر باشد.

ولی می توان آن را به عنوان یک پولیپ یا سرطان نیز به شمار آورد. در واقع تعدلد زیادی از بیماران سرطان روده بزرگ و راست روده به خاطر خونریزی از رکتوم یا خارش است که اغلب بیماران در ابتدا حدس می زنند که بواسیر دارند. اگر شما دارای تجربه خونریزی از رکتوم هستید حتماً به دکتر خود مراجعه کنید.

 – مدفوع خونین: خون می تواند به صورت رگه های قرمز یا مدفوع بسیار تیره یا قیری باشد. اگر شما اثری از خون در مدفوع خود مشاهده کردید حتمأ باید آن را چک کنید.

-اجابت مزاج غیر معمول: پولیپ و تومورها شاید باعث حرکات قوام، شکل و فرکانس روده شوند. داشتن یبوست و یا اسهال (حرکات بیش از حد معمول روده) می تواند از علائم سرطان روده بزرگ باشد.

-درد شکم: حساسیت شکم، دل درد، تهوع، یا استفراغ می تواند علائمی از یک پولیپ بزرگ باشد که اگر این نشانه ها را دیدید حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.