4213

مادران در دوره شیردهی با احتیاط دارو مصرف کنید!

|
0 دیدگاه

داشتن کودک شیر خوار دغدغه های متنوع و گوناگونی را به وجود می آورد.

مادران در دوره شیردهی با احتیاط دارو مصرف کنید!

یکی از این دغدغه هایی که مادران دارند این است که آیا داروی مصرفی تاثیری در شیر آن ها و در نتیجه سلامت کودک دارد یا خیر. با تونات همراه باشید تا این گونه نگرانی ها را بررسی کنیم. اینگونه دغدغه ها در فصل زمستان بیشتر برای مادران پیش می آید و مادران را نگران کودک شیرخوارشان می کند.

تنوع فرآورده‌های تسکین دهنده سرماخوردگی ایجاب می‌کند،قبل از مصرف این فرآورده‌ها اطلاعات لازم را در مورد آن ها کسب کنید. طبق نتایج تحقیقات صورت گرفته، همه آنتی‌هیستامین‌ها در شیر ترشح می‌شوند و اثرات آرام بخشی آنها ممکن است در نوزاد دیده شود. دیفن هیدرامین نیز به داخل شیر ترشح می‌شود، اما میزان غلظت و انتقال آن به نوزاد مشخص نیست.

 یکی از اجزای اصلی قرص‌های سرماخوردگی، داروی کلرفنیرامین است. میزان ترشح این دارو در شیر مشخص نیست، هرچند دوزهای کوچک دو تا چهار میلی‌گرم قابل قبول در نظر گرفته می‌شود.

کلماستین نیز یک نوع آنتی‌هیستامین است که تاثیر طولانی مدت دارد این دارو اثرات قابل‌توجه روی نوزادان شامل تحریک‌پذیری، امتناع از شیرخوردن و سفتی گردن می گذارد لذا در مصرف آن باید دقت لازم را به کار برد.

آنتی‌هیستامین‌های آرام بخش ممکن است باعث ایجاد آرام‌بخشی در نوزاد شوند یا ذخیره شیر را کاهش دهند. این داروها بخصوص هنگامی که در ترکیب با یک دکونژستان (بازکننده احتقان بینی) مورد استفاده قرار گیرند، باید با احتیاط مصرف شوند.

تنها آنتی هیستامین غیرآرامبخش در دسترس، لوراتادین است که در شیر ترشح می‌شود اما غلظت آن پایین است و بی‌خطر محسوب می گردد. به واسطه اثر غیرآرامبخشی، لوراتادین را آنتی‌هیستامین ارجح دوران شیردهی می دانیم.

دکونژستان‌ها به فرآورده‌هایی اطلاق می‌شود که برای درمان احتقان استفاده می‌شوند. دو نوع دکونژستان خوراکی در دسترس، پزودوافدرین و فنیل‌افرین هستند. فنیل افرین موجود در داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی کودکان بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود،

در حالی که میزان ترشح آن به داخل شیر مشخص نیست اما به دلیل فراهمی زیستی پایین میزان ترشخ آن درون شیر مادر نمی تواند مقدار زیادی باشد. اثر فنیل افرین روی تولید و ذخیره شیر نیز مشخص نیست، اما در زنانی که میزان شیرشان کم است، باید با احتیاط مصرف شود.

 بیشتر فرآورده‌های OTC از دکونژستان‌های بینی حاوی اکسی متازولین یا فنیل افرین هستند. میزان ترشح اکسی متازولین در شیر مشخص نیست. دکونژستان‌های بینی به واسطه اثر موضعی، جذب سیستمیک پایین و غلظت پایین در شیر، جایگزینی مناسب برای دکونژستان‌های سیستمیک هستند.

دسته دیگری از داروهای مورد استفاده در سرماخوردگی، داروهای ضدسرفه هستند. دکسترومتورفان یک سرکوب‌کننده سرفه معمولی است که در داروهای سرفه و سرماخوردگی به کار می‌رود. اگرچه در مورد اثر دکسترومتورفان در شیردهی مطالعه بالینی انجام نشده، اما انتظار می رود که غلظت‌ آن در شیردهی پایین باشد.

گایافنزین به عنوان یک خلط‌آور در بسیاری از فرمولاسیون‌های فرآورده‌های سرفه و سرماخوردگی به کار می‌رود.تونات به شما مصرف فرآورده‌های بدون گایافنزین توصیه می کند زیرا اطلاع دقیقی در مورد میزان غلظت آن در دست نیست .

داروهای ضدسرفه ممکن است حاوی الکل نیز باشند. با این که الکل توسط آکادمی کودکان آمریکا(AAP) با شیردهی سازگار در نظر گرفته می‌شود، اما مادران شیرده باید فرآورده‌های بدون الکل یا با محتوای الکل پایین را انتخاب کنند. هنگام توصیه به مصرف یک دارو، مهم است که داروهایی با اطلاعات شناخته شده و کمترین احتمال ایجاد اثرات روی نوزاد، انتخاب شوند.

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.