Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
وقتی سرطان به استخوان میرسد
943

وقتی سرطان به استخوان میرسد

|
0 دیدگاه

سرطان از جمله بیماری هایی است که هنوز درمان قطعی برای آن یافت نشده.

وقتی سرطان به استخوان میرسد

نکته  قابل تامل در رابطه با  سرطان استخوان این است که برای سرطان خون هنوز عامل مشخصی هم یافت نشده لذا باید در پیشگیری از این بیماری خطرناک کوشید.

 علائم ابتلا به سرطان استخوان کدامند؟

در کسانی که مبتلا به بیماری‌های مزمن التهابی در استخوان هستند (مانند بیماری پاژه) احتمال بروز سرطان استخوان بیشتر است ولی هیچ کس علت ابتلا به سرطان استخوان را نمی داند. اما با اینکه نمی‌دانیم علت سرطان استخوان چیست، می‌دانیم این بیماری در بعضی گروه‌ها بیشتر است. این گروه‌ها عبارتند از:

۱- کودک بودن یا نوجوان بودن احتمال بروز سرطان استخوان را افزایش می دهد. بیشتر سرطان‌های استخوان در بچه‌ها و نوجوانان با سن زیر ۲۰ سال ایجاد می‌شود.

۲- در کسانی که در معرض دوزهای بالای اشعه رادیواکتیو قرار دارند احتمال بروز سرطان استخوان بیشتر است.

۳-افراد با سابقه بیماری پاژه یا دیسپلازی فیبرو به احتمال بیشتری به سرطان استخوان مبتلا می شوند.

۴-در کسانی که اعضای خانواده ی  آنها سرطان استخوان داشته احتمال بروز این بیماری افزایش پیدا می‌کند.

۵-در کودکان مبتلا به هرنی یا فتق نافی هم احتمال بروز سرطان استخوان بیش از افراد دیگر است.

۶-در بچه‌هایی که مبتلا به رتینوپلاستوم (نوعی سرطان چشم) هستند احتمال بروز سرطان استخوان افزایش می‌یابد.

۷-داروهای شیمی‌درمانی که برای درمان سرطان به‌کار برده می‌شوند ممکن است موجب افزایش احتمال بروز استئوسارکوم (نوعی سرطان استخوان) شوند.

علائم

 علائم سرطان استخوان می‌تواند شبیه به بسیاری از بیماری‌های سیستم حرکتی بدن انسان باشد.

وجود هر کدام از این علائم به تنهایی و حتی همراه با یکدیگر همیشه نشانه وجود سرطان نیست. تشخیص سرطان فقط توسط پزشک متخصص داده می‌شود و آن هم بعد از بررسی‌های کامل تصویربرداری و آزمایشگاهی و در بسیاری از موارد نمونه‌برداری از محل ضایعه و بررسی آن توسط پاتولوژیست.

در اینجا به شایع‌ترین علائم سرطان استخوان می پردازیم. این علائم عبارتند از

۱-درد:

 درد در استخوان مبتلا به سرطان شایع‌ترین علامت وجود آن است. در ابتدا ممکن است درد همیشگی  نباشد.

به طور مثال ممکن است درد در شب‌ها بیشتر شود یا شدت آن وقتی افزایش یابد که فرد از عضو مربوطه استفاده کند، مثلا درد یک تومور در استخوان ساق ممکن است با راه رفتن بیشتر شود. اما وقتی سرطان پیشرفت می‌کند درد ممکن است دائمی شود. با این حال شدت آن معمولا با فعالیت بیشتر می‌شود.

۲-تورم:

 یکی دیگر از علائم سرطان استخوان تورم موضعی در یک ناحیه از بدن است. این تورم ممکن است به‌صورت یک توده موضعی باشد.

۳-شکستگی:

سرطان استخوان ممکن است استخوان را ضعیف کرده و موجب شکستگی آن شود. وقتی یک استخوان مبتلا به سرطان شکسته می‌شود معمولا بیمار اظهار می‌کند مدت‌ها دردی خفیف در اندام داشته که ناگهان درد آن زیاد می‌شود. به شکستگی که در زمینه سرطان ایجاد می‌شود شکستگی مرضی یا شکستگی پاتولوژیک می‌گویند.

۴-علائم دیگر:

سرطان استخوان می‌تواند موجب بروز علائم دیگری مانند خستگی و ضعف شدید یا کاهش وزن ناگهانی شود. وقتی سلول‌های سرطانی به احشاء داخلی بدن تهاجم می‌کنند ممکن است علائم مربوط به آن احشاء هم ظاهر شوند. مثلا وقتی سرطان استخوان به ریه انتشار پیدا می‌کند ممکن است بیمار دچار مشکلات تنفسی شود.

علائم ذکر شده به صورت ۱۰۰ درصد ابتلا به این بیماری را به اثبات نمی رساند در صورت مشاهده هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید.

[click_like post_id='157005']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.