433

۵ علامت بیماری MS یا مولتیپل اسکلروزیس

|
0 دیدگاه

 تقریباً در هفته ۲۰۰ نفر به بیماری MS (ام اس) ابتلا پیدا می کنند. چهارصد هزار نفر در ایالات متحده و حدود دو و نیم میلیون نفر در کل جهان هم اکنون با ابتلا این بیماری ناتوان کننده، در حال زندگی هستند.

۵ علامت بیماری MS یا مولتیپل اسکلروزیس

مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) یک بیماری التهابی مزمن سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) به شمار می رود.

یکی از متخصصین مغز و اعصاب در شیکاگو بیان می کند که سیستم ایمنی بدن، به اشتباه ماده چربی که وظیفه حفاظت از فیبرهای عصبی در مغز و نخاع رابر عهده دارد، مورد هدف قرار می دهد. هر کسی می تواند ام اس بگیرد، اگر در خانواده شما سابقه بیماری یا سایر اختلالات خود ایمنی وجود داشته باشد، احتمال مبتلا شدن شما به این بیماری بیشتر است.

مهمترین علائم بیماری MS (ام اس)

ضعف و خستگی:

تقریباً ۸۰ درصد ازافراد مبتلا به این بیماری در مراحل اولیه ام اس ضعف عضلانی غیر قابل توصیف دارند که معمولاً از پاها شروع می شود. شما حتی ممکن است دارای احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی و خستگی مزمن باشید.

مشکلات بینایی:

 اگر بینایی شما بدتر به نظر می رسد، ممکن است به خاطر خیره شدن شما در کامپیوتر و یا افزایش سن وکهولت سن باشد. اما در بعضی موارد ممکن است نشانه ای ازام اس باشد. این بیماری می تواند باعث التهاب عصب بینایی شود.

درد و اسپاسم عضلات:

افراد مبتلا به ام اس اکثراً دچار درد بی امان پا، سفتی عضلات و یا اسپاسم هستند. در زنان مبتلا به این بیماری این علائم بیش از مردان است.

مشکلات مثانه:

علائم ام اس گاهی شامل تکرار ادرار، بی ادراری و اختلال عملکرد جنسی است.

مشکلات حافظه:

همانطور که بیماری ام اس بر سیستم عصبی اثر می گذارد، مشکلات شناختی در این بیماری غیر طبیعی نیست.

در این مورد دامنه توجه شما کمتر به نظر می رسد. اگر حدس می زنید که ممکن است به ام اس مبتلا شده باشید، پزشک شما احتمالاٌ شما را به یک متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد تا تحت معاینه چشم و یک معاینه عصبی قرار بگیرید و برای تشخیص آن از مایع اطراف مغز و نخاع شما نمونه گیری می شود.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.