4479

آوند گیاه چیست؟

|
0 دیدگاه

آوندها یکی از ساختارهای گیاهان هستند که همانند عروق بدن ما، به گردش مواد در گیاه کمک می کنند.

انواع آوند:

آوند ها را به دو دسته تقسیم می کنیم:

آوند چوبی
آوند آبکش
این دو نوع آوند در کنار یکدیگر یک دسته آوندی را می سازند که در برگ ها به صورت رگبرگ دیده می شود.

آوند های چوبی و آبکش در ساقه و ریشه یا به صورت یکی در میان اند یعنی یک آوند چوبی در کنار یک آوند آبکش قرار گرفته است یا شبیه ستاره اند یعنی آوند های چوبی یک نمای ستاره مانند را ایجاد کرده و آوند های آبکش در اطراف آن قرار می گیرند.

آوند چوبی چیست؟

آوند چوبی از سلول های مرده ای حاوی لیگنین تشکیل شده است که به شکل یک لوله باریک و بلند درآمده و از ریشه تا نوک برگ ها گسترده شده اند.این نوع از آوند ها در استحکام گیاه و انتقال آب و مواد معدنی از ریشه نقش دارند. به محتویات آوند های چوبی، شیره خام می گوییم.

مسیر انتقال شیره خام در آوند های چوبی همواره یک طرفه از ریشه تا برگ است و تحت تاثیر عوامل زیر می تواند بر نیروی جاذبه غلبه کرده و به برگ برسد:

دگرچسبی

دگرچسبی به معنای کشش و چسبندگی ای است که میان مولکول های آب و لیگنین موجود در ساختار آوند چوبی ایجاد می شود. این نیروی چسبندگی از گسستگی ستون آب در آوند جلوگیری می کند.

فشار ریشه ای

فشار ریشه ای نیرویی است که در اثر اختلاف در غلظت مواد در ریشه و خاک ایجاد می شود.زمانی که غلظت مواد معدنی در سلول های ریشه بیش از خاک باشد، طبق قانون انتشار، جریانی ایجاد می شود که می تواند به حرکت شیره خام در آوند چوبی کمک کند.

کشش تعریقی

همان طور که می دانیم، در گیاهان دو نوع روزنه هوایی و آبی وجود دارد.روزنه هوایی گازهای اکسیژن و دی اکسید کربن را بین گیاه و محیط تبادل می کند و روزنه های آبی، آب اضافه گیاه را خارج می سازند.

زمانی که یک مولکول آب از روزنه آبی خارج می شود، به علت وجود پیوند های هیدروژنی بین مولکول ها، با خروج یکی دیگری نیز به دنبال آن کشیده می شود. این مکش، نیرویی درون آوند های چوبی ایجاد می کند که کشش تعریقی نامیده می شود و به حرکت شیره خام کمک می کند.

آوند آبکشی چیست؟

آوند آبکشی از چندین سلول حاوی صفحات آبکشی تشکیل شده است و محصولات فرآیند فتوسنتز مثل قند ساکارز را در خود جای می دهد. به محتویات آوندهای آبکشی، شیره پرورده می گوییم.شیره پرورده توسط آوند های آبکش از برگ ها به محل های مصرف و ذخیره سازی منتقل می شود.

تفاوت آوند چوبی و آبکش:

آوند چوبی از سلول مرده ساخته شده ولی در ساختار آوند آبکش چندین توالی سلول حاوی صفحات غربالی قرار گرفته اند.آوند چوبی شیره خام را منتقل می کند اما آوند آبکش حاوی شیره پرورده است.
مسیر حرکت شیره در آوند چوبی یک طرفه از ریشه به برگ است اما در آوند آبکش جهت های مختلفی دارد.
تعداد و قطر آوند چوبی بیش از آوند آبکش است.

10 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.