Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
تاثیر انواع بیماری ها بر چشم افراد
940

تاثیر انواع بیماری ها بر چشم افراد

|
0 دیدگاه

چشم یکی از پیچیده ترین اندام های بدن و یکی از بزرگترین موهبت هایی است که خداوند به انسان اعطا کرده است.

تاثیر انواع بیماری ها بر چشم افراد

این نعمت بزرگ نشان از قدرت خالق آن است. چشم ها عضو حساس بدن ما هستند و نیازمند مراقبت ویژه هستند و هر از چند گاهی باید احتمال بروز بیماری هایی مانند آب سیاه، آب مروارید و تورم ماکولا را در چشمانمان بررسی کنیم. اما گاهی بیماری های دیگر موجب بروز نشانه هایی در چشم ها می گردند.

کلسترول خون بالا

کسی که دچار کلسترول خون بالا است، دچار نابینایی موقتی شود، مانند کشیدن پرده روی چشم و یا عبور سایه از مقابل چشم . این حالت نشانه ی آن است که شریان کاروتید  به وسیله ی پلاک های چربی مسدود شده و تلاش می کند خون را به چشم های شما برساند. ممکن است در این حالت موجب احساس درد چشم شود،

همچنین ممکن است حلقه ی خاکستری اطراف قرنیه تشکیل  شوند و یا فرد در تنظیم نور روشن دچار مشکل شود. در برخی موارد، رسوب کلسترول به شکل دانه های زردرنگی روی پلک چشم به نام گزانتلاسما دیده می شود.

مشکلات تیروئید

تیروئید یک غده پروانه ای شکل در ناحیه گردن است و هورمون های خاصی که به موجب تنظیم رشد و سوخت و ساز بدن هستند،را تولید می کنند. اگر تیروئید به درستی کار نکند، مشکلات متعددی ایجاد می شود. مشکلاتی که در سیستم چشمی به وجود می آید شامل ورم عضلات چشم و کاسه چشم است که باعث می شود چشم برآمده و بزرگ تر از حد معمول به نظر بیاید.

همچنین ممکن است دو بینی چشم نیز رخ دهد. بیماری گریوز یک اختلال خودایمنی است که بر تیروئید تاثیر می گذارد و می تواند پلک چشم تان را جمع کند که چشم به نظر بزرگ تر از حد معمول به نظر می رسد. اگر پلک چشم به اندازه کافی جمع شود تا حدی که شما قادر به بستن چشمتان نباشید دچار خشکی چشم می شوید، زیرا پلک ها نمی توانند رطوبت چشم را حفظ کنند.

دیابت

اگر دیابت دارید و یا در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری هستید، برای تأیید سلامت چشم هایتان، مراجعه منظم به چشم پزشک را در برنامه خود قرار دهید.دیابت می تواند سبب تورم ماکولا (بخشی از شبکیه چشم که دید مرکزی را کنترل می کند) شود. در عین حال ممکن است منجر به کوری فرد نیز گردد.

افراد مبتلا به دیابت با احتمال بیشتری دچار گلوکوم (آب سیاه چشم) و آب مروارید می شوند. همچنین باید مواظب رتینوپاتی دیابتی نیز باشند. این بیماری مجموعه ای از اختلالات می باشد که بخش حساس به نور چشم را تحت تاثیر قرار می دهد. رتینوپاتی می تواند موجب مشکلاتی مانند تاری دید و یا حتی پارگی شبکیه شود.

سکته مغزی

از دست دادن ناگهانی بینایی خطرناک است و می تواند نشانه ی سکته ی مغزی باشد. نابینایی به دلیل سکته ی مغزی معمولا در یک چشم اتفاق می افتد، اما می تواند برای هر دو چشم  نیز اتفاق بیفتد. گاهی اوقات سکته ی مغزی سبب تخریب اعصابی که موجب حرکت چشم ها می شوند، خواهد شد که منجر به دوبینی می گردد.

بیان این نکته عجیب است، اما سکته می تواند در خود چشم نیز رخ دهد که به آن سکته ی شبکیه می گویند و زمانی اتفاق می افتد که عروق خونی در شبکیه چشم با پلاک مسدود شوند.

اگر فرد دارای فشار خون بالا و یا بیماری شریان کاروتید باشد، با احتمال بیشتری به سکته ی چشمی دچار می شود. هر نوع از سکته، نیازمند مراقبت های فوری است، بنابراین اگر به طور ناگهانی بینایی تان را  در یک یا هر دو چشم از دست دادید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

میگرن شبکیه

نقاط کور موقت در بینایی می تواند به معنای میگرن چشم باشد. این مشکل با سردرد میگرنی متفاوت است. میگرن شبکیه به علت لکه های خالی در بینایی به نام اسکوتوماس ایجاد می شود. نقاط کور تنها برای چند دقیقه  طول می کشد و ممکن است با درد همراه باشد (البته ممکن است بدون درد هم باشد).

همچنین احتمال آن وجود دارد که وقتی نقاط نورانی دیده می شود، دید تار شود و یا حتی موجب سردرد شود. اگر این حالات مدام تکرار می شوند، به خصوص اگر تنها در یک چشم این مشکل پیش می آید، به یک چشم پزشک مراجعه شود.

بیماری خودایمنی

افتادگی پلک نشانه ای از یک اختلال خودایمنی به نام میاستنی گراویس است که باعث ضعف عضلانی می شود و باز و بسته شدن پلک ها را سخت می کند. در عین حال، لوپوس و انواع خاصی از ورم مفاصل می تواند به یووئیت (التهاب و عفونت مشیمیه چشم) منجر گردند.

بیماری ام اس

گاهی اوقات تغییرات بینایی می تواند نشانه ی بیماری ام اس باشد. اگر شما در طول یک دوره ی زمانی چند روزه تا چند هفته ای ، در یک چشم کاهش قدرت دید داشتید و یا در داخل یا اطراف چشم دردی احساس کردید، به ویژه زمانی که آن را حرکت می دادید، این مشکلات می تواند از اولین نشانه های بیماری ام اس در شما باشد.

[click_like post_id='157471']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.