435

درمان پف چشم و پف آلودگی

|
0 دیدگاه

هستند عده ای از افراد که چشمانشان دائما باد کرده و دارای پف آلودگی است.

درمان پف چشم و پف آلودگی

شاید فکر کنید که این اتفاق اتفاقی طبیعی است و لزومی ندارد که برای درمان آن به پزشک مراجعه شود؛ اماجالب است بدانید که یکی از علل عمده پف کردن چشم ها وجود کیست است! در ادامه با تونات همراه باشید.

اگر بدانید که چه تفاوتهای عمده ای بین پف آلودگی زیر چشم و کیسه های زیر چشم وجود دارد، راههای مناسب تری برای مقابله با آنها انتخاب میکنید.

چشمها معمولا اولین اجزای صورت هستند که در معرض دید دیگران قرار میگیرند. بنابراین، چشمهای خسته می توانند شما را به عنوان یک فرد بیمار و آشفته در ذهن دیگران جلوه دهند.

۲ مشکل اصلی یعنی پف زیر چشم و کیسه زیر چشم، بیشتر از هر مشکل دیگری چشمها را آزار میدهند و عوامل متعددی در ایجاد آنها نقش دارند. با این حال، بیشتر افراد این ۲ مشکل را با هم اشتباه میگیرند.

اگر بدانید که چه تفاوتهای عمده ای بین پف آلودگی زیر چشم و کیسه های زیر چشم وجود دارد، راههای مناسبتری برای مقابله با آنها انتخاب میکنید.

کیسه های زیر چشم

کیسه های چربی به طور طبیعی اطراف چشم ها را میپوشانند و از آنها در مقابل ضربه ها و کبودیها محافظت میکنند. با این حال، کیسه های زیر چشم وقتی به وجود می آیند که قوام عضلانی در ناحیه چشم از بین میرود، پوست دچار انبساط و افتادگی بیش از حد میشود و چربی ها زیر کاسه چشم تجمع پیدا میکنند.

در بیشتر موارد، کیسه های زیر چشم یا بلفاروشالازیس در پلک پایینی دیده میشوند. کیسه های اطراف پلک بالایی هم معمولا به علت افتادگی ابروها به وجود میآیند. افتادگی ابروها، فشار به سمت پایین و در نتیجه گرانش روی پلک بالایی را افزایش میدهد.همین وضعیت، کیسه های برآمدهای را اطراف پلک بالایی و گوشه های چشم ایجاد میکند.

پف آلودگی زیر چشم

پف زیر چشم با متورم شدن پلکها، افتادگی پوست زیر چشم و شکل گیری حلقه های تیره زیر چشم که معمولا حالت کبودی و خستگی به چشم ها میدهد، همراه است.

این نوع از پف کردگی، تمام ناحیه اطراف چشمها را فرامی گیرد، در حالی که کیسه های زیر چشم فقط در زیر چشمها ایجاد میشوند. به گفته دکتر پائول لازار، متخصص پوست در دانشگاه نورثوسترن، پف زیر چشم یکی از نشانه های پیری و شل شدگی پوست است.

دلیل ها و درمانهای رایج

عوامل متعددی در شکل گیری آن گروه از کیسه های زیر چشم یا پفهای زیر چشم که شبیه هلال هستند، نقش دارند.

به گفته دکتر مایکل برمانت، جراح پلاستیک، این عوامل عبارتند از:

بیماریها، چاقی، حساسیتها و فرآیندهای پیری.

با این حال، کیسه های زیر چشم در بیشتر موارد به علت تجمع مایع زیر پلک پایینی ایجاد میشوند.

پف زیر چشم هم میتواند با توجه به این عوامل به وجود بیاید:

کمبود خواب، مشکلات مختلف مانند درماتیت یا حساسیتها و احتباس مایعات ناشی از شرایط خاص هورمونها یا زیاده روی در مصرف مواد غذایی شور.

درمان کیسه های زیر چشم و پف زیر چشم

کیسه های زیر چشم معمولا با نوعی عمل جراحی پلاستیک به نام بلفاروپلاستی درمانپذیر هستند. در این جراحی، چربی و پوست اضافی از اطراف چشم جدا میشوند و در نتیجه پوست جوانتر و تازه تری در ناحیه چشمها شکل میگیرد.

۳ پیشنهاد موثر برای کاهش پف آلودگی زیر چشم

برای مقابله با پف زیر چشم نیز معمولا از کمپرس سرد کمک می گیرند. قرار دادن کمپرس سرد روی چشمها میتواند به برطرف کردن تورم یا افتادگی پوست ناشی از پف زیر چشم کمک کند.

مصرف داروهای مخصوص حساسیت هم میتواند به از بین بردن بخشی از پف کردگی زیر چشمها یا تورم شکل گرفته در اطراف آنها کمک کند. ماساژ دادن پلکهای پایینی و بالایی چشمها نیز میتواند مایع زیرشان را جابجا کند و در نتیجه، نقش موثری در از بین بردن پف کردگی و تورم آنها داشته باشد.

شما میتوانید برای مقابله با پف کردگی زیر چشم، چای کیسه ای مرطوب را هم به مدت ۱۵ دقیقه روی چشمهای بسته بگذارید.

اگر پف های زیر چشم یا همان کیسه های زیر چشم به علت مشکلات و بیماریهای خاصی مانند بیماریهای کلیوی و تیروییدی به وجود آمده باشند، درمانهای خانگی نمیتوانند موثر باشند. بنابراین، در صورت برطرف نشدن مشکل با درمانهای خانگی، حتما به پزشک مراجعه کنید.

با این حال، قبل از مراجعه به پزشک میتوانید از توصیه های تغذیه ای زیر برای مقابله با این مشکل کمک بگیرید:

۱. وجود سدیم زیاد در رژیم غذایی میتواند باعث احتباس مایعات و در نتیجه شکل گیری پف زیر چشم شود. بنابراین، سدیم مصرفی روزانه را در محدوده ۱۵۰۰ تا ۲۴۰۰ میلی گرم حفظ کنید. علاوه بر این، مصرف مواد غذایی فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس را به حداقل برسانید.

۲. کم آبی بدن یکی از مشکلات موثر در شکل گیری پف زیر چشم است. بنابراین، در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید. اضافه کردن مواد غذایی پرآب مانند سبزیها و میوه ها به رژیم غذایی نیز ضروری است. خیار، کاهو، کرفس، هندوانه، گریپفروت و هویج مقدار زیادی آب دارند.

۳. نوشیدنی های ادرارآور مانند نوشیدنی های کافئین دار و گازدار میتوانند باعث ایجاد پف زیر چشم شوند. بنابراین افرادی که در مصرف این نوع از نوشیدنی های زیاده روی میکنند و با مشکل پف زیر چشم مواجه هستند، باید مصرف آنها را به حداقل برسانند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.