299

راه های سالم نگه داشتن لثه

|
0 دیدگاه

 لثه بافتی است که در دهان بالای آرواره و در غشاء مخاطی قرار دارد. در حالت سالم و طبیعی لثه رنگ صورتی داشته و رنگ های دیگر آن مانند سفید، قرمز و آبی نشانه بیماری هستند. برای مثال اگر لثه اسفنجی شود نشانه ای از اسکوروی است. 

چگونه میتوان لثه را در بهترین حالت و سالم نگه داشت؟ 

 خراب شدن یا از دست دادن دندان‌ها برای همه اتفاقی ناگوار است. این در حالی است که بیشتر افراد نگهداری و حفاظت از دندان را تنها در گروی مسواک زدن می‌دانند و هیچ اقدام دیگری برای سالم ماندن این عضو مهم بدن انجام نمی دهند. اما از مهم‌ترین راه‌های سالم ماندن دندان‌ها، داشتن لثه سالم است.

چند روش ساده برای سالم ماندن لثه‌ها

 با مصرف ویتامین ث از خونریزی و شل شدن لثه‌ها جلوگیری می شود. حداقل مصرف این ویتامین در روز باید بین ۶۵ تا ۹۰ میلی‌گرم باشد. میانگین استفاده معمولی این ویتامین ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز است  و ۲۰۰۰ میلی گرم سقفی است که برای مصرف این ویتامین در یک روز تعیین شده است.

برای داشتن لثه‌ها و دندان سالم باید پروتئین کافی مصرف کنید. کمبود پروتئین در بدن می‌تواند ذخایر این ماده را تخلیه کند و منجر به ضعف لثه و افتادن دندان‌ها شود.

مصرف قند آسیب جدی به لثه و سپس دندان‌ها وارد می کند. مصرف زیاد مواد حاوی قند باعث تغییر pH دهان و موجب خروج مواد معدنی از بافت‌هایی مانند لثه می شود تا pH خون ثابت بماند. به همین دلیل با کاهش مصرف مواد غذایی شیرین و نوشیدنی‌های دارای قند می‌توانید به سالم ماندن لثه‌ها و محکم شدن آنها کمک کنید. مس، روی، سیلیس و دیگر مواد مغذی در سلامتی لثه‌ها نقش مهمی دارند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.