255

روش استفاده از نخ دندان

|
0 دیدگاه

 نخ دندان یک نوع نخ از جنس تفلون با یک رشته و یک نوع نخ از جنس نایلون با چند رشته است و از آن برای خارج کردن باقیمانده ماده غذایی و برداشتن پلاک دندان در فاصله میان دندان ها استفاده می کنند.

روش استفاده از نخ دندان

متاسفانه مصرف نخ دندان از مصرف مسواک بسیار کمتر است و مردم مسواک زدن را برای دندان کافی می دانند در صورتی که مسواک به تنهایی سلامت دندان ها را تضمین نمی کند و نخ دندان هم به نوبه خود بسیار مهم است.

بهترین روش مصرف نخ دندان

۱- از یک نخ دندان مناسب که در داروخانه ها به وفور یافت می شود، یک تکه به اندازه ی ۲۵-۲۰ سانتیمتر ببرید.

۲- دو سر نخ دندان را به یکدیگر گره بزنید تا حلقه ای تشکیل شود که این حلقه ی نخ به درستی بین انگشتان دو دست قرار گیرد و تسلط کافی بر روی آن داشته باشید.

 ۳- مانور انگشتان جهت سهولت در کار با نخ دندان خیلی مهم است. از انگشتان شست جهت استفاده در دندان های فک بالا و از انگشتان سبابه جهت پاک کرن دندان های پایین استفاده کنید.

۴- قرارگیری انگشتان باید به صورتی باشد که فاصله ی دو انگشت دست بین ۲-۱٫۵ سانتیمتر باشد که بهترین موقعیت تسلط بر نخ دندان است و این فاصله را با افزایش یا کاهش قطر حلقه ی نخ می توانید بدست آورید.

۵- نخ دندان را به آرامی به دور هر دندان بلغزانید و در حین انجام این کار نخ را محکم و کشیده نگه دارید.نخ دندان را به عقب و جلو حرکت دهید و اطمینان حاصل کنید که نخ را از بین همه دندان‌ها گذر می کنند. هیچگاه نخ دندان را با زور و فشار بین دندان‌ها وارد نکنید، زیرا منجر به آسیب لثه‌ها می‌گردد. باید نخ دندان را به آرامی میان دندان‌ها حرکت دهید.

۶-این عمل را هم در قسمت فک پایین و هم در قسمت فک بالا انجام دهید. شاید دفعات اول، مانور دادن با نخ دندان حلقه شده کمی مشکل باشد، ولی به مرور کار کردن با آن راحت خواهد شد. در صورت چرخش مداوم نخ از انتقال مواد غذایی موجود در بین یک دندان به نواحی مجاور جلوگیری خواهید کرد. مزیت حلقه بودن نخ دندان این است که از کل طول نخ استفاده می گردد، حتی نزدیکی های محل گره زدن نخ.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.