37236

عمل تغییر جنسیت چگونه انجام می‌شود؟

|
12 دیدگاه

عمل تغیر جنسیت آخرین راه درمان جامعه ترنس است تا از این مشکلات روحی و روانی رهایی یابند. نظر مراجع در مورد عمل تغییر جنسیت در ایران چیست؟

عمل تغییر جنسیت در ایران

در حال حاضر که در هر ۱۰۰هزار نفر جمعیت در دنیا ۶ نفر بیمار دچار اختلال هویت جنسی وجود دارد، بیشترین آمار جراحی تغییر جنسیت در ایران است. این مطلب به این معنی نیست که در ایران تعداد بیشتری از این افراد وجود دارند، بلکه بیانگر این مطلب است که در ایران این نوع جراحی بیشتر پذیرفته شده است.

سالانه بیش از ۲۷۰ ایرانی جنسیت خود را با اخد مجوز از سازمان پزشکی قانونی تغییر می‌دهند. بر اساس آمارهای رسمی از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۸۹ بیش از ۱۳۶۶ نفر مجوز تغییر جنسیت در ایران را دریافت کرده‌اند که از میان آنها ۵۶ درصد می‌خواهند زن شوند و ۴۴ درصد قصد دارند با تغییر جنسیت مرد شوند.

تراجنسی‌ها یا همان ترنسکشوال‌ها همجنس‌گرا نیستند. تراجنسی‌ها بر خلاف همجنس‌گرایان از جدایی بدن و روح رنج می‌برند و معتقدند بدنشان به روح آنها تعلق ندارد. آنها در خانواده و جامعه با بدرفتاری مواجه می‌شوند که فشار روانی را بر آنها افزایش می‌دهد و موجب بالا رفتن تعداد موارد عمل جراحی می‌شود.

نظر مراجع عظام در مورد تغییر جنسیت

از اولین فقهایی که در مورد تغییر جنسیت نظر خود را بیان کرد امام خمینی (ره) بود که در سال ۱۳۴۳ در اثر فقهی خویش «تحریرالوسیله»، این موضوع را ذیل عنوان مسائل مستحدثه به استنباط نشست و در ضمن ده مسئله، جوانب مختلف این موضوع را به بحث و بررسی گرفت و به روا بودن اصل تغییر جنسیت فتوا داد.

پس از این فتوا، موضوع تغییر جنسیت در قلمروی مسائل نوآمد فقه اسلامی شیعی جای گرفت. البه اظهار نظر از سوی فقها درباره آن همچنان مسکوت بود، تا اینکه فریدون ملک‌آرا در سال ۱۳۶۴ نزد آیت‌الله خمینی رفت و با بیان این استدلال که از نظر روانی خود را یک زن می‌داند، از او برای تغییر جنسیت کسب تکلیف کرد و آیت‌الله خمینی پس از تأیید پزشکان متخصص، به او اجازه چنین کاری را داد.

از آن پس مسئله تغییر جنسیت از نظر حقوقی و فقهی در این کشور مسلمان تسهیل شد و باب گفتگوی حقوقی و فقهی دربارهٔ آن باز شد.

آیة الله بهجت(ره):
بر فرض امکان جایز نیست.

آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):
عمل مزبور فی نفسه مانع ندارد ولی از حرام‌های جانبی آن باید احتراز شود.

آیة الله سیستانی(دام ظلّه):
فی حدّ نفسه مانعی ندارد ولی با عملیات تغییر جنسیت ظاهراً به طور حقیقی زن مرد نمی‌شود و بالعکس و نیز این عملیات مقارنات و مقدمات حرام دارد و لذا جایز نیست.

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):
در فرض امکان و تحقّق خارجی آن، احکام متعدّده بر آن مترتّب می‌شود.

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):
فی نفسه، مانعی ندارد و در صورتی که تحقق پیدا کند حکم جنس جدید را پیدا می‌کند.

روند قانونی تغییر جنسیت در ایران

افراد ترنس برای اینکه موفق به انجام عمل تغییر جنسیت شوند می‌توانند دو مسیر را طی کنند. در ادامه خیلی خلاصه این دو مسیر آمده است. فرد باید از روانپزشک، جراح دادگاه و آزمایشگاه بگذرد تا به نتیجه‌ای که دوست دارد برسد.

مسیر اول

مراجعه به روانپزشک معتبر و دارای صلاحیت
گذراندن دوران روان درمانی
دریافت تاییدیه مبنی بر ترنس بودن از روانپزشک
انجام آزمایش‌های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.
مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواست تغییر جنس
ارجاع فرد تراجنسی از دادگاه به پزشکی قانونی برای تاییدیه مدارک پزشکی
تایید پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی
دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنس

مسیر دوم

مراجعه به دادگاه خانواده و ارائه دادخواست تغییر جنس
ارجاع فرد ترنس به پزشکی قانونی
معرفی به یک روانپزشک معتبر از طرف پزشکی قانونی و گذراندن مراحل روان درمانی
انجام آزمایش‌های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.
تایید از طرف روانپزشک و ارجاع به پزشکی قانونی
تایید از طرف پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی
دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنس

نکات لازم روانشناسی پیش از عمل جراحی

پیش از هرگونه عمل جراحی فرد می‌بایست خود را برای زندگی با هویتی جدید آشنا کند. نباید رویایی تصور کند که با تغییر جنسیت به فرد ایده‌آل خود می‌رسد. این را همیشه بداند که تغییر جنسیت آخرین راه حل است نه اولین آن. پس قبل از انجام جراحی تغییر جنسیت حتما به راه‌های دیگر فکر کند. مزیت‌هایی را که در قالب جنس قبل داشته است دیگر نخواهد داشت و باید بتواند خود را با شرایط جدید تطبیق دهد.

چه بخواهد یا نخواهد در مرحله از تکمیل مراحل تغییر در پوشش و وضعی قرار می‌گیرد که نه می‌تواند راحت بین مردان برود و نه راحت بین زنان. شاید مرحله کوتاه و گذرایی باشد و شاید هم کمی طولانی شود ولی به هر حال مرحله سختی است.تصور نکند بعد از عمل همه چیز تمام شده است.

بر عکس بعد از عمل تغییر جنسیت تازه همه چیز شروع می‌شود. فرد باید از یک فرهنگ به فرهنگ دیگر برود. دیگر نمی‌تواند به راحتی وارد جمع مردانه یا زنانه قبلی شود، احکام شرعی تفاوت کرده، پوشش عوض شده و هزاران نکته ریز و درشت دیگر که باید رعایت کند پس تصور نکند با تغییر جنسیت همه چیز تمام می‌شود. بلکه همه چیز تازه شروع می‌شود.

هزینه جراحی تغییر جنسیت

اگر این عمل در بیمارستان های دولتی انجام شود معمولا بین ۳ تا ۴ میلیون تومان باید هزینه دریافت شود اما اگر در کلینیک‌های خصوصی انجام شود هزینه‌اش تقریبا بالای ۱۵ میلیون تومان می‌باشد. این هزینه عمل روده‌ای است، هزینه جراحی پوستی در کلینیک خصوصی حدود ۸ میلیون تومان است.

عمل جراحی تغییر جنسیت زن به مرد

پس از اینکه فرد ترانسکشوال جلسات مشاوره را پشت سر گذاشت و حداقل یک سال از هورمون درمانی وی گذشت و هنوز در تصمیم خود راسخ است، می‌توان اعمال جراحی لازم را به ترتیب انجام داد. باید به بیمار خاطر نشان کرد که اعمال جراحی غیر قابل برگشت هستند و بیمار دیگر نمی‌تواند از نظر فیزیکی به جنس واقعی برگردد.

اعمال جراحی برای ترانس سکشوالیسم باید از استانداردها پیروی کنند. یک سازمان بین المللی بنام (Professional Association for Transgender Health (PATH وجود دارد که قوانین و مراقبت‌های مورد نیاز افراد ترانسکشوال را مدون کرده است.

در زنانیکه خواهان تغییر جنسیت به جنس مرد هستند، معمولا توالی اعمال جراحی به شرح زیر می باشند، ولی بسته به تجربه جراح و نیاز بیمار، می توان در این توالی تغییراتی را داد:

اولین مرحله در تغییر جنسیت زن به مرد برداشتن سینه‌ها است. برداشتن سینه‌ها به دو روش انجام می‌شود: روش اول عبارت از برداشتن دو طرفه سینه‌ها همراه با ترمیم مجدد نوک سینه و هاله اطراف آن. در روش دوم سینه‌ها از زیر پوست برداشته می‌شوند که در اصطلاح به آن برداشتن زیر جلدی سینه گفته می‌شود. روش دوم مناسب افرادی است که دارای سینه‌های کوچک هستند.

مرحله دوم برداشتن رحم، دهانه رحم، لوله‌های رحمی و تخمدان‌ها می‌باشد.

مرحله سوم برداشتن واژن است. در خانم‌هایی که می‌خواهند تغییر جنسیت بدهند، می‌توان به دو روش آلت تناسلی مردانه ایجاد کرد. در روش اول با استفاده از یک پیوند از عضلات و استخوانهای ساعد، آلت تناسلی درست می‌شود و در روش دوم خود کلیتوریس خانم تبدیل به آلت تناسلی مردانه می‌شود.

اگر از روش اول برای ایجاد آلت تناسلی استفاده شود، باید کل واژن و در روش دوم مقداری از واژن برداشته شود. از بافت واژن برداشته شده جهت ایجاد مجرای ادرار استفاده می شود.

در مرحله چهارم آلت تناسلی مردانه ایجاد می‌شود. معمولا روش مرسوم استفاده از کلیتوریس خود خانم می‌باشد چون کلیتوریس دارای حس و خاصیت نعوظ است. ابتدا کلیتوریس آزاد می‌شود و سپس با استفاده از لب‌های کوچک آلت تناسلی خانم، یک آلت تناسلی کوچک ایجاد می‌شود.

این عمل کم عارضه بوده و مزیت آن داشتن حس و خاصیت نعوظ در کلیتوریس است ولی ممکن است نتوان با آن عمل نزدیکی را انجام داد. اندازه آلت تناسلی که با این روش ایجاد می شود ۱۰-۴ سانتیمتر خواهد بود.

مرحله پنجم طولانی کردن مجرای ادرار و آوردن آن به نوک آلت تناسلی ایجاد شده است که بیمار بتواند حالت ادرار کردن مردانه داشته باشد.

ولی باید توجه داشت که علی رغم این عمل طولانی کردن مجرای ادرار، بیمار ممکن است باز نتواند در حالت ایستاده ادرار کند. در این مرحله از روی شکم یک سوند در داخل مثانه گذاشته می شود تا ادرار را خالی کند و مجرای ادرار طبیعی فرصت ترمیم داشته باشد. پس از ایجاد و ترمیم مجرای ادرار طبیعی سوند مثانه خارج می‌شود.

در مرحله ششم کیسه بیضه ایجاد می شود. برای اینکار داخل لب‌های بزرگ خالی و در داخل آنها پروتز بیضه گذاشته می‌شود.باید بخاطر داشته باشید که هر کدام از مراحل فوق دارای عوارض مخصوص به خود هستند و ممکن است نیاز باشد که بیمار بارها بستری و تحت عمل جراحی قرار گیرد.

کلا اعمال جراحی تغییر جنسیت بسیار پیچیده و بالقوه پر عارضه هستند و نباید آنها را ساده انگاشت. اعمال جراحی فوق در تغییر جنسیت زن به مرد اجباری بوده و باید انجام شوند ولی یک عده اعمال جراحی اضافی نیز وجود دارند که انتخابی یا Optional بوده و بیشتر ظاهر مردانه به زن می‌دهد، این اعمال جراحی Optional عبارتند از:

عمل جراحی پلاستیک بینی برای ایجاد بینی با ظاهر مردانه
کاشتن گونه و فک برای ایجاد صورت مردانه
عمل جراحی کاشت عضلات سینه ای مخصوص مردان
در خانمها لگن پهن است برای ایجاد لگن مردانه می‌توان از لیپوساکشن لگن و رانها استفاده کرد.

عمل جراحی تغییر جنسیت مرد به زن

مردانی می‌توانند عمل تغییر جنسیت بدهند که حائز شرایط زیر باشند:
از نظر روانشناسی دارای Gender Identity Disorder باشند. تشخیص این اختلال روانی دارای معیارهای تشخیصی مخصوص به خود است.
بیمار پس از تشخیص حداقل ۲ سال در تصمیم خود پا برجا باشد.
حداقل یک سال در شکل جنس مخالف در جامعه زندگی کند تا مشخص شود که جامعه، دوستان و خانواده چه واکنشی دارند و اینکه بیمار می‌تواند واکنش موارد فوق را بپذیرد یا نه؟
به مقدارکافی از سوی خانواده و دوستان حمایت شود. بنابراین فردیکه خانواده وی مخالف تغییر جنسیت او هستند، مناسب این عمل نمی باشد.
بیمار بایستی بتواند حداقل یک سال توانائی خود در زندگی کردن در قالب جنس مخالف را نشان دهد.
مردانی که دارای اضافه وزن زیاد و چاق هستند، مناسب تغییر جنسیت نمی‌باشند.
بیمار باید واقع بین باشد و بداند که تغییر جنسیت چه دستاوردی برای او خواهد داشت و دارای چه عوارضی است.

مهمترین قسمت برداشتن دستگاه تناسلی مردانه و ایجاد دستگاه تناسلی زنانه می‌باشد. در عمل جراحی تغییر جنسیت از مرد به زن دو اصل اساسی عبارتند از:
ایجاد یک دستگاه تناسلی زنانه با ظاهر قابل قبول
ایجاد یک واژن طبیعی قابل کاربرد

برای تغییر جنسیت از مرد به زن به ترتیب اعمال جراحی زیر الزامی هستند. ترتیب انجام اعمال جراحی قابل تغییر است و جراح با توجه به تجربه خود و نیاز بیمار می‌تواند تغییراتی در آن بدهد:
ایجاد سینه
برداشتن هر دو بیضه
برداشتن آلت تناسلی
ایجاد واژن
ایجاد کلیتوریس
ایجاد لبهای کوچک و بزرگ شبیه آلت تناسلی زنانه که به آن لابیوپلاستی گفته می‌شود

برای انجام هر یک از اعمال جراحی فوق روش‌های مختلفی وجود دارند، مثلا برای ایجاد واژن هم می‌ توان از روده‌ها استفاده کرد و هم از آلت تناسلی خود مرد. علاوه بر دو روش فوق روش‌های متعدد دیگری نیز وجود دارند. مهمترین اصل این است که جراح با کدام روش تجربیات زیاد و رضایت بخش دارد، در ضمن انتظارات بیمار و آناتومی بدن وی نیز اهمیت دارد.

انجام بعضی از اعمال جراحی برای آناتومی بخصوصی از موضع مورد عمل خیلی موفقیت آمیز است. چون این اعمال جراحی فوق العاده فوق تخصصی هستند، توضیح بیشتر از این فقط سبب خسته شدن خواننده می‌شود. کلیتوریسی که برای مرد ایجاد می‌شود حتما باید حس داشته باشد. برای ایجاد کلیتوریس از کلاهک آلت تناسلی مرد استفاده می‌شود.

اعمال جراحی زیر اختیاری هستند و درصورت درخواست بیمار انجام می‌شوند. مهمترین آنها ایجاد تغییراتی در صورت است که سبب کاهش و از بین رفتن شکل صورت مردانه می‌شود. برای ایجاد صورت زنانه اعمال جراحی زیر بر روی صورت انجام می شوند:
عمل جراحی پلاستیک بینی
بالا کشیدن ابروها
کوچک کردن استخوان فک
کاهش اندازه چانه
برجسته تر کردن یا بزرگ کردن گونه‌ها
بالا کشیدن لب‌ها
کوچک کردن غضروف تیروئید

در تغییر جنسیت مرد به زن، از یک سال قبل تجویز هورمون زنانه یا همان استروژن شروع می‌شود، آن خود نیز کمک به ایجاد ظاهر زنانه می‌کند. اثرات تجویز هورمون زنانه در مرد به قرار زیر هستند:
بزرگ شدن سینه‌ها
از بین رفتن نعوظ
کوچک شدن بیضه‌ها
کاهش جوش‌های جلدی
کاهش موهای صورت و بدن
کاهش توده عضلانی و قدرت عضلات
نرمتر و صاف شدن پوست
تغییر در طرز انتشار چربی بدن، یعنی چربی از ناحیه شکم به طرف لگن، ران‌ها و کفل‌ها رانده شده و لگن مثل خانم‌ها پهن می‌شود.

55 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

12 دیدگاه

توسط: محمدتقی ذوالفقاری

سلام من احساس میکنم یک زن هستم چطوری میشه تغییر جنسیت داد و تبدیل به یک زن جوان شد دستم هم خالیه پولی ندارم ولی خیلی اذیت میشوم

  توسط: معصومه حیدری

  سلام.
  تغییرجنسیت فقط از طریق جراحی امکان پذیر هست.جراحی تغییر جنسیت (اس آر اس SRS) عمل جراحی است که پزشکان برای تغییر جنسیت فیزیکی افراد داوطلب انجام می‌دهند. افرادی که تغییر جنسیت مرد به زن می‌دهند اندام تناسلی زنانه مثل مهبل و فرج را به دست می‌آورند. متودیوپلاستی نیز یکی از روش‌های جراحی آلت تناسلی برای ترنس‌های زن به مرد است.
  روند قانونی و پزشکی تغییر جنسیت در ایران

  دکتر فروتن درباره روندی که برای تشخیص نیاز به تغییر جنسیت باید طی شود می گوید: «تشخیص و اطمینان از وجود تضاد بین جسم و روان به کمک حداقل دو روانپزشک، سپس مراجعه به دادگاه و اعلام درخواست برای تغییر جنسیت، و بعد رجوع به پزشکی قانونی برای تایید اختلال جنسی توسط پزشکان و روانپزشکان معتمد پزشکی قانونی و در نهایت مراجعه به مراکزی مثل بیمارستان حضرت زهرا (س) که از طرف وزارت بهداشت برای انجام عمل های تغییر جنسیت معرفی شده اند. با طی این مراحل تلاش می شود این افراد به آنچه در اصل هستند بازگردند.»دکتر فروتن درباره چگونگی دستیابی افراد نیازمند به این اطلاعات و آموزش های لازم در این زمینه می گوید بهترین راه برای شروع فرایند درمان نارضایتی جنسی، مراجعه به روانپزشکان است تا به کمک این متخصصان، پس از انجام مصاحبه ها و تست ها و بررسی های مربوطه، نیاز فرد به تغییر جنسیت محرز شود.

  آقایانی هستند که با تاییدیه پزشک قانونی و روانشناسی قصد دارند به جنس مخالف تبدیل شوند. برای این افراد باید جراحی منجر به تشکیل واژن انجام شود، عملی که به دو شکل «روده ای» و «پوستی» انجام می شود. انجام این عمل اتفاقا نیاز به جراح عمومی دارد نه پزشک دیگری.

  آن اوایل که افراد برای تغییر جنسیت به من مراجعه می کردند روش روده ای بسیار متداول بود اما الان از روش پوستی هم استفاده می شود. برای جراحی ftm نیاز است سینه، رحم و تخمدان فرد مورد جراحی قرار بگیرد و همگی از بدن او خارج شوند. این عمل بسیار سخت و تخصصی است و به نظرم در ایران به شکل صددرصد رضایت بخش انجام نمی شود.

  عمل جراحی برای تغییر جنسیت چه مدت طول می کشد؟
  – عمل پوستی تغییر جنسیت ۲ ساعت و نوع روده ای اش ۴ ساعت. البته این ساعت برای ترنس های خانم است، این نرمالش است. گاهی اوقات پیش می آید که این عمل کمی بیشتر طول بکشد. اگر بیمار به شکل روده ای جراحی شود باید ۴ روز در بیمارستان بماند در غیر این صورت یک روز بررسی می شود.

  عمل های زیبایی که روی این افراد انجام می شود چیست؟
  – عمل هایی مانند عمل بینی، برجستگی گونه و یک عمل مهم گردن است. آقایان روی گلو یک برجستگی دارند که در خانم ها معمولا وجود ندارد. ما با جراحی، این برجستگی را تراش می دهیم. مسئله دیگر هم لیزر کردن موهای زائد است. گاهی اوقات هم تارهای صوتی نیاز به عمل دارند که این عمل هم در بیمارستان انجام می شود.

  ترنس ها برای تغییر جنسیت چه مسیری را طی می کنند؟
  – معمولا در قدم اول به روانپزشک مراجعه می کنند. بعد از اینکه روانپزشک اعلام کرد فرد ترنس است، این نظریه باید توسط روانپزشک پزشکی قانونی هم تایید شود. بعد از دریافت تاییدیه، دادگاه مجوز تغییر جنسیت را می دهد. بعد از دریافت این مجوز کارهای جراحی و هورمون تراپی، جلسات مشاوره با دکتر غدد و … انجام می شود. البته به نظر من، حفظ ارتباط با روانشناس و مددکار اجتماعی بعد از عمل جراحی، کاری است که هر ترنسی باید انجام بدهد چرا که در غیر این صورت با مشکلات زیادی مواجه می شود.

  هزینه جراحی تغییر جنسیت چقدر است؟
  – اگر این عمل در بیمارستان های دولتی انجام شود معمولا بین ۳ تا ۴ میلیون تومان باید هزینه دریافت شود اما اگر در کلینیک های خصوصی انجام شود هزینه اش تقریبا بالای ۱۵ میلیون تومان می شود. این هزینه عمل روده ای است، هزینه جراحی پوستی در کلینیک خصوصی حدود ۸ میلیون تومان است.

  ترنس ها برای این عمل از جایی وام می گیرند؟
  – وام که نه، یک کمک ۵ میلیون تومانی بلاعوض از سوی بهزیستی به افراد پرداخت می شود. البته این مبلغ برای مدتی قبل بود و الان مقدار دقیقش را نمی دانم. این هزینه برای جلسات مشاوره، لیزر پوست و بالاخره هزینه جراحی به ترنس ها پرداخت می شود. تعداد زیادی از ترنس ها گلایه دارند از عمل های جراحی شان در داخل کشور و برای همین برخی از آنها می گویند که بهتر است برای عمل جراحی بروند خارج از کشور.

  چطور؟ آنها پزشکان بهتری دارند یا مسئله چیز دیگری است؟
  – از آنجا که در خارج از کشور، تعداد عمل های جراحی تغییر جنسیت خیلی بیشتر است، پزشکان عمل های بیشتری انجام می دهند. قطعا هر کسی در هر کاری بیشتر آن را تمرین کند، بهتر انجامش می دهد. ماجرای پزشکان تغییر جنسیت هم همین است. آنها عمل های زیادی انجام داده اند اما پزشکان ما عمل های کمتری را انجام داده اند.

  این عمل در کدام کشور بهتر انجام می شود؟
  – کشور تایلند مرکز انجام عمل جراحی تغییر جنسیت است. هزینه جراحی در این کشور چیزی حدود ۶۰ میلیون تومان است. البته فقط هزینه عمل جراحی، نه سفر و بلیت و اینها. فرد برای کل سفر باید چیزی حدود ۷۰ میلیون هزینه کند.

  افرادی که مجوز قانونی می گیرند از چه سنی می توانند برای انجام تغییر جنسیت اقدام کنند؟
  – معمولا از ۱۸ سالگی که به سن قانونی می رسند امکان جراحی برای شان فراهم است اما بیماران من معمولا از ۲۲ سالگی شروع می شوند. البته از آن طرف آدم ۵۰ ساله هم داریم که به تازگی مجوز تغییر جنسیت دریافت کرده است.

  دلیل باردار نشدن ترنس های خانم چیست؟
  – هر عضوی را که پیوند می زنند برای اینکه پیوند پس نزند لازم است بیمار تا آخر عمر دارو مصرف کند تا ایمنی بدن تامین شود. رحم هم همینطور است و حتما افراد بعد از جراحی باید تا مدت ها دارو مصرف کنند. داروهایی که برای جنین مضر است و باعث اختلال رشد و مشکلاتی از این دست می شود. برای همین بارداری در این ارگان که به بدن ترنس های خانم پیوند زده می شود، امکانپذیر نیست.

  افرادی که تصمیم به تغییر جنسیت می گیرند دو مسیر برای دریافت مجوز جراحی دارند
  قانون چه می گوید؟
  افراد ترنس برای اینکه موفق به انجام عمل تغییر جنسیت شوند می توانند دو مسیر را طی کنند. در ادامه خیلی خلاصه این دو مسیر آمده اند. فرد باید از روانپزشک، جراح دادگاه و آزمایشگاه بگذرد تا به نتیجه ای که دوست دارد برسد.
  مسیر اول
  ۱- مراجعه به روانپزشک معتبر و دارای صلاحیت
  ۲- گذراندن دوران روان درمانی
  ۳- دریافت تاییدیه مبنی بر ترنس بودن از روانپزشک
  ۴- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.
  ۵- مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواست تغییر جنس
  ۶- ارجاع فرد تراجنسی از دادگاه به پزشکی قانونی برای تاییدیه مدارک پزشکی
  ۷- تایید پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی
  ۸- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنس
  تغییر جنسیت در ایران؛ از مجوز تا جراحی(اسلاید شو)
  مسیر دوم
  ۱- مراجعه به دادگاه خانواده و ارائه دادخواست تغییر جنس
  ۲- ارجاع فرد ترنس به پزشکی قانونی
  ۳- معرفی به یک روانپزشک معتبر از طرف پزشکی قانونی و گذراندن مراحل روان درمانی
  ۴- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.
  ۵- تایید از طرف روانپزشک و ارجاع به پزشکی قانونی
  ۶- تایید از طرف پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی
  ۷- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنس

  پیشنهادمابه شما این است که ابتدا در این مورد درست تحقیق کنیدو مقاله( ترانس سکسوال با دوجنسی چه فرقی دارد؟)رامطالعه کنید ودر صورت تمایل به انجام این کار مراحل قانونی را طی کنیددر ضمن اگر شرایطهایی که قانون وضع کرده را داشته باشید در هزینه ان به شما کمکی میکنند بنابراین بانهایت دقت و با مراجعه به روانپزشک تصمیم بگیرید.موفق باشید باتشکر.

  توسط: محمدتقی ذوالفقاری

  باعرض سلام وادب و احترام فرارسیدن میلاد باسعادت پیامبر اکرم صلی الله علیه واله و حضرت امام صادق ع بر شما مبارک باد شما را بخدا قسم به اینجانب کمک تا هویت اصلی خودم را پیدا کنم و تبدیل به یک زن بشم وبا مرد دلخواه خودم ازدواج کنم و از این بدبختی نجات بگیرم دستم هم خالیه پولی ندارم لطفا کمکم کنید باسپاس فراوان .

   توسط: معصومه حیدری

   سلام .
   ابتدا به یک روانپزشک رجوع کنید ودر صورت تایید ایشان شما میتوانید با برگه موافقت پزشک به پزشکی قانونی رجوع کنید وبعداز موافقت ایشان به تهران ارجاع داده میشوید وبه صورت دولتی این عمل در تهران برای شما انجام میشود.در صورت معاینه شما و گرفتن مجوز در تهران به صورت دولتی عمل خواهید شد.اقدام کنید و با داشتن مجوز به مراکز تحت حمایت دولت ارجاع داده میشوید .برای اطلاعات بیشتربا مشاور صحبت کنید موفق باشید.
   مسیر اول
   ۱- مراجعه به روانپزشک معتبر و دارای صلاحیت
   ۲- گذراندن دوران روان درمانی
   ۳- دریافت تاییدیه مبنی بر ترنس بودن از روانپزشک
   ۴- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.
   ۵- مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواست تغییر جنس
   ۶- ارجاع فرد تراجنسی از دادگاه به پزشکی قانونی برای تاییدیه مدارک پزشکی
   ۷- تایید پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی
   ۸- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنس
   تغییر جنسیت در ایران؛ از مجوز تا جراحی(اسلاید شو)
   مسیر دوم
   ۱- مراجعه به دادگاه خانواده و ارائه دادخواست تغییر جنس
   ۲- ارجاع فرد ترنس به پزشکی قانونی
   ۳- معرفی به یک روانپزشک معتبر از طرف پزشکی قانونی و گذراندن مراحل روان درمانی
   ۴- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.
   ۵- تایید از طرف روانپزشک و ارجاع به پزشکی قانونی
   ۶- تایید از طرف پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی
   ۷- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنس

توسط: سارا

ممنون مفید بود

توسط: هاوارد

آیا افرادی که خودارضایی میکنند هم میتوانند ترنس شوند یا نه؟
ممنون

  توسط: معصومه حیدری

  باسلام.

  واژه علمی ترنس سکشوالیته برای افرادی به کار برده می شود که دارای اختلال هویت جنسی هستند ، یعنی فردی که از جنسیت خود راضی نیست و به هیچ عنوان روح و روان خود را متناسب با جسم غالب خود نمی داند و خود را از جنس مقابل می داند.

  برای اینکه کاملا قابل درک باشد مثالی میزنم ، یعنی فردی که از نظر فیزیکی و ظاهری مذکر است اما از نظر روحی و روانی دارای تمام خصوصیات روحی و روانی دختران و زنان است و یا بر عکسش فردی که از نظر ظاهری و فیزیکی مونث است اما از نظر روحی و درونی دارای تمام خصوصیات مردان و پسران است و این تضاد بین روح و جسمشان همان اختلال هویت جنسی نامیده می شود

  به مردان ترنس سکشوال اصطلاحا ام تو اف گفته می شود یعنی مرد به زن ( میل تو فیمیل ) و به ترنس سکشوالهای زن اصطلاحا اف تو ام گفته می شود زن به مرد ( فیمیل تو میل ) ، یک ترنس ام تو اف ، فردی است که هر چند دارای فیزیک و ظاهری مردانه است اما در واقع یک زن می باشد و یک ترنس اف تو ام هر چند از نظر ظاهری و فیزیکی زن است اما در واقع یک مرد است

  برای درک شرایط روحی این بیماران فرض کنید فردی که ظاهرا مرد است ولی از نظر روحی احساس کاملا زنانه دارد؛ بدین معنی که با پوشیدن کت وشلوار باعث ناراحتی و بیقراری وی میگردد. او شدیدا تمایل به پوشیدن لباس باز و دامن در میهمانی ها و پوشیدن مانتو در جامعه دارد ولی امکان آن را ندارد. دیگر اینکه او در محل تحصیل و یا کار، در بین سایر مردان و رابطه نزدیک با آنان زندگی میکند ولی تمایل شدید جنسی نسبت به آنان دارد درحالی که از نظر روحی در بین زنان احساس آرامش و راحتی خواهد کرد ولی اجازه روابط نزدیک با آنان را ندارد. چنین شرایطی باعث میگردد فرد دچار اضطراب و اغتشاش در شرایط روحی فرد گردد.

  بررسی های پزشکی معاینه فیزیکی و کروموزومی و هورمونی ، سلامت کامل را نشان میدهد ولی بررسی های روانپزشکی اضطراب و گاهی افسردگی ناشی از احساس عدم رضایت از جنسیت و انکار جنسیت خود را دارند.
  نارضایتی جنسی معمولا باعث مشکلاتی در سازگاری در مدرسه شده وافراد مبتلا ،مشاغلی پایین تر از سطح هوشی خود دارند.
  اگر بیماران مرد ازدواج کنند، نسبت به زنانگی همسر خود ،حاملگی وی ومادر بودن او حسادت می ورزند.

  این افراد از ظاهر دستگاه تناسلی خود بیزار بوده منکر جنس زیست شناختی خویش می شوند. اشتغال ذهنی شدید آنهابا حرفه های زنانه ،غالبا کاریکاتوری از زنانگی بوده ؛ودر زنان بیمار نیز تظاهر به زنانگی غیر معمول میباشد.آنها (اگر از نظر زیست یک مرد باشند ) نوعی نگرش کلیشه ای مردانه نسبت به آنچه که زنانه است ،دارند .

  مثلا فردی که مبتلا به نارضایتی جنسی بود وظاهر یک مرد عضلانی را داشت با لذت شرح میداد که یک زیر پیراهنی نرم ولطیف دارد که به تنش میچسبد یا فرد دیگری در فکر یک موجود ظریف بوده که در منزل مینشست وعصرها لباسهای پشمی پسرانه میبافت.
  خودارضایی یا جَلْق زدن (همچنین اِستِمناء برای مردان و استِشهاء برای زنان) از روش‌های ارضای میل جنسی است، این عمل با انگیزش و تحریک اندام جنسی شخص از سوی خودش یا آلات مصنوعی و ابزارهای ماشینی نیز که آمیزش جنسی را همانندسازی می‌کنند، انجام می‌گیرد و معمولاً انجام آن تا رسیدن به اوج لذت جنسی ادامه پیدا می‌کند که در مردان همراه با بیرون پاشیدن منی و در زنان بصورت اسپاسم (سفتی عضلانی) همراه با لذت شدید در ناحیهٔ مهبل می‌باشد. جلق‌زدن را عموماً انجام این عمل توسط خود شخص در نظر می‌گیرند اما تحریک آلت توسط فردی دیگر البته بدون آمیزش جنسی (معمولاً با دست) را نیز جلق‌زدن گویند

  فرد باساخت تصور ذهنی به ارضای خوی میپردازد اما در ترنس ها شخص یک مرد باعادات و رفتار زنانه است یابالعکس واز ظاهر خد راضی نیست میل به جنسیت مخالف دارد واین که فرد ترنس است از طریق روانپزشک وپزشکی قانونی امکان پذیر است.
  در هیج جایی اشاره یا دلیل علمی این امر بیان نشده اما بنابر تصورات ذهنی فرد شاید امکان پذیر باشد.این ام یقینا بیان نشده . امید است این مطلب مفید واقع شود.باتشکر

توسط: مهسا ذوالفقاری

سلام من دوست دارم تبدیل به یک زن جوان بشم وبا مرد دلخواه خودم ازدواج کنم لطفا بهم کمک کنید تا بتوانم هویت اصلی خودم را پیدا کنم

  توسط: معصومه حیدری

  سلام دوست عزیز
  شمادچاربحران هویت شدید.
  تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه خود را بشناسیم و اصلا شناختن خودمان چه مزایایی دارد؟ برای اینکه بتوانید بهتر خودتان را بشناسید.آشنایی با خُلق و خو و روحیات شخصی، اولین و شاید مهم‌ترین گام در مسیر خودشناسی است.
  براي درمان مشکلات هويتي افراد مي توان از روش هاي مشاوره ي فردي و گروهي استفاده کرد. در روش هاي فردي، به آنان که دچار مشکلات هويتي هستند کمک مي کنند تا از خويشتن بيش تر آگاه شوند.حل این بحران دارای طیفی است که در یک طرف آن کسب هویت و در طرف دیگر آن سرگردانی و بلاتکلیفی است. حل واقعی هرگونه بحران روانی و اجتماعی مستلزم روش خاصی است که از موفقیت فرد در میان دو قطب متضاد «هویت در مقابل بی‌هویتی» با تأکید بر قطب مثبت حکایت دارد. نتیجه اینکه اکثر افراد در سن نوجوانی نه دارای هویت و نه بی هویت هستند.
  پیشنهادمابه شمااین است که با یک روانشناس صحبت کنید تاایشون شمارو راهنمایی کنندیا با این مرکز مشاوره تماس بگیرید انشالله که به نتیجه مطلوب برسید .باتشکر
  هرروز از ۸ صبح تا۱۲ شب بدون گرفتن کد ۲۰۲۶ ۹۰۷ ۹۰۹

توسط: ارسام بهادری

سلام من ۱۷سالمه و. هنوز هویتم مشخص نیست میترسم شروع کنم وپیگیر شم زندگیم مثل بقیه ترنسا شه و از همه طرد شم من تمایل به دختر بودن دارم و از بچگی هم مشخص بوده ولی من به رابطه جنسی با دختر هم تمایل دارم از یه طرفی احساسم به پسر برای رابطه زیاد اصلا نمیتونم هویتمو بفهمم
واینکه درسته عمل تغییر جنسیت باعث میشه ادم عمرش کمتر شه و همیشه خطر مرگ داره و همیشه باید دارو مصرف کرد؟

  توسط: معصومه حیدری

  سلام خدمت شما
  پیشنهادما به شما این است که ابتدا به یک مشاور و روانشناس رجوع کنید شما با رجوع به روانشناس وصحبت با او هویت خود را پیدا میکنید دید خود را نسبت به زندگی تغییر دهید روانشناسان باچند راهکار شمارا در تصمیمتان یاری میکنند حتما بایک روانپزشک صحبت کنید آنان شمارا در جهت بهبود زندگی کمک میکنند فقط به یک روانشناس معتبر رجوع کنید و به او اطمینان کنید .هر عملی سختی های خودش را دارد اما عمل تغییر جنسیت خیلی سخت است وقطعا مشکلاتی را به وجود می آورد درواقع چندین عمل در جاهایی از بدن صورت میگیردکه خطراتی دارد وبسی باعث ناراحتی های جسمی میشود.شما ابتدا بایک روانشناس مشورت کنید تا خودتان را بیابید وبهترین کاررا انجام دهید موفق باشید.

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.