512

مزایای جراحی لاپاراسکوپی نسبت به جراحی باز

|
0 دیدگاه

 لاپاراسکوپی روشی برای مشاهده حفره صفاق و لگن و در واقع تکنیکی برای دیدن اعضای داخل شکم است که در تشخیص بیماری های داخل شکمی به پزشکان کمک می کند.

مزایای جراحی لاپاراسکوپی نسبت به جراحی باز

در عمل جراحی لاپاراسکوپی پزشک بجای ایجاد برشی بزرگ در شکم، از طریق برش کوچکی مشکل را برطرف می سازد. این جراحی تکنیکی درون بین و غیر تهاجمی در جراحی ها به حساب می آید که تقریبا از حدود ۲۰ الی ۳۰ سال پیش رواج یافته و مورد توجه و استقبال زیادی قرار گرفته است.

چه مشکلاتی با لاپارسکوپی قابل حل است؟

 عموماً تمامی جراحی‌های مربوط به زنان که در قدیم به صورت باز انجام می‌شده، امروزه با تکنیک لاپاراسکوپی قابل انجام است‌. از جمله این جراحی ها می توان به خارج کردن رحم(هیسترکتومی)، خارج کردن فیبروم(میومکتومی)، خارج کردن کیست‌های تخمدان، معالجه بارداری خارج از رحم، معالجه آندومتریوز و تشخیص و معالجه کیست‌های تخمدانی اشاره کرد.

چه افرادی کاندید جراحی لاپاراسکوپی هستند؟

 انتخاب بیمار برای انجام لاپاراسکوپی بسیار حائز اهمیت است زیرا همه بیماران شرایط لازم برای جراحی شدن با این تکنیک را ندارند. بیمار پیش از انجام هر کاری باید بررسی ها و تحقیقات ابتدایی را انجام دهد و پس از آن پزشک متخصص تایید نهایی را برای انجام این عمل اعلام کند.

در کل اگر بیمار به درستی انتخاب شود، عمل با دقت بالا انجام می‌شود، از این رو می‌توان نتیجه رضایت بخشی برایش انتظار داشت. گاهی بیمار به دلیل خونریزی زیاد رحمی باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد. با وجود کم‌خون شدن شدید بیمار، باز هم لاپاراسکوپی برای او بهترین انتخاب است، زیرا مقدار خونریزی در این عمل بسیار کم تر از جراحی نوع باز است.

این عمل برای چه افرادی گزینه خوبی نیست؟

در طول عمل لاپاراسکوپی داخل شکم با گاز پر می‌شود که این گاز ممکن است روی ریه‌ها و قلب اثراتی بگذارد. به همین دلیل لازم است بیمار از نظر قلبی، ریوی و بیهوشی مورد بررسی قرار گرفته و تایید شود. علاوه بر آن بهتر است این عمل روی بیماران با اوضاع وخیم انجام نشود. همچنین گاهی متخصص بیهوشی اجازه لاپاراسکوپی را صادر نمی کند که در این صورت جراحی باید به‌صورت باز انجام شود.

برتری های این روش‌ در مقایسه با روش‌های قبلی چیست؟

 با استفاده از این تکنیک، تمامی جراحی های مختص زنان مانند خارج کردن رحم، کیست تخمدان و بستن لوله های رحمی، با ایجاد تنها ۳ سوراخ ۵ تا ۱۰ میلی متری قابل انجام است. پس در این روش برش کمتری روی پوست ایجاد شده و در نتیجه اسکار عمل(جای زخم) هم کوچکتر خواهد بود و زیبایی پوست حفظ می شود. برای روشن تر شدن این موضوع مثال دقیق تری بیان می کنیم.

در عمل جراحی بستن لوله‌ها به روش باز، باید برشی حداقل به اندازه هفت تا هشت سانتی‌متر در شکم ایجاد شود، اما در جراحی با روش لاپاراسکوپی فقط دو سوراخ نیم سانتی‌متری ایجاد می شود. به دلیل کوچک تر بودن جای زخم در این عمل انتظار می رود عوارض پس از جراحی هم کمتر باشد.

کاهش احتمال چسبندگی داخل شکمی 

چسبندگی از جمله عوارض انجام عمل جراحی باز است. در لاپاراسکوپی به دلیل باز نشدن شکم و عدم تماس اعضای داخل شکم با هوای محیط و لوازم جراحی احتمال چسبندگی به طور چشمگیری کاهش می یابد.

کمتر شدن دوره نقاهت

 پس از جراحی لاپاراسکوپی معمولا فرد خیلی سریع‌ تر به زندگی عادی برمی گردد و کارهای روزمره خود را از سر می گیرد.

عفونت کمتر

در این روش احتمال عفونت نسبت به روش های قبلی بسیار کمتر است.

کمتر شدن مدت زمان بستری

مدت بستری در بخش حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت است و ترخیص بیمار از بیمارستان سریع تر است.

احساس درد کمتر

دردهای شکمی پس از عمل به مراتب کمتر از سایر روش هاست.

کاهش هزینه داروها

بیمار پس از جراحی به این روش مسکن، انتی بیوتیک و سرم کمتری نیاز دارد که در کاهش هزینه ها تاثیرگذار است .

دید بهتر جراح

 در طول عمل جراحی باز، داخل شکم به واضحی روش لاپاراسکوپی روشن نمی‌شود و به دلیل اینکه اعضای بدن در قسمت شکم روی هم قرار دارند، ممکن است جراح نتواند بخوبی بعضی از بافت ها را ببیند. اما در لاپاراسکوپی از این مشکلات خبری نیست.

عوارض جانبی ناشی از جراحی لاپاراسکوپ

 احساس خفیف تهوع که در اثر استفاده از داروها یا روش جراحی است.

 احساس درد در شانه ها و گردن به دلیل پر کردن شکم با گاز.

 درد در قسمت هایی که وسایل جراحی از جدار شکم عبور داده شده است.

گرفتگی گلو و کلفت شدن صدا در بیمارانی که از لوله تنفسی‌ در هنگام بیهوشی عمومی برایشان استفاده شده.

 ترشحاتی به مدت یک روز یا حداکثر دو روز.

 درد عضلات بدن

 اغلب این علائم خفیف اند و ظرف یک یا دو روز ناپدید می شوند. بیمار در چند روز ابتدایی در شکم خود احساس نفخ دارد. در صورت ظاهر شدن هرگونه علامت غیرعادی باید سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

در پایان به یاد داشته باشید علاوه بر فواید زیادی که به آن ها اشاره شد، عمل لاپاراسکوپی می‌تواند جایگزین مناسبی برای یک عمل جراحی بزرگ (لاپاراتومی‌)شود؛ عملی که به یک برش بزرگ شکمی و ۴ الی ۶ هفته دوران نقاهت پس‌ از جراحی نیاز دارد.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.